• BIST 79.398
  • Altın 125,599
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Konya 7 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

İbrahim-i Bir Duruş (Abdulkadir MOLLA)

Bekir Akgül

Ne garip değil mi? Daha birkaç gün önce Mevdudi’nin hayatını ve eserlerini okuyordum. İslam uğruna yapmadığı fedakarlık kalmamış bu insanın. Özellikle Pakistan bölgesindeki Müslüman halk için hastalığına rağmen hayatının son demine kadar Avrupa ve Amerika emperyalizmine karşı savaşmış ve mücadele vermiş bir insan. Doğru bildiğini ve İslam dini uğruna faydalı gördüğü her şeyi dokuz köyden kovulmak pahasına olsa da, her yerde her zaman söylemekten zerre kadar çekinmemiştir. ‘Onuncu köyü’ bulanlardandır. Ve ilk İrşad girişimlerine üç haneli bir köyde başlamıştır.

Sonra düşündüm ki; verilen bu eşsiz mücadelelerin ve doğruları bu denli dik bir duruşla savunmanın bedeli hep ateşe atılmaktı.

Bu haftaki Cuma hutbesinde de geçmişti bu konu. Mahalle camimizin muhterem hocası İbrahim-i Bir Duruş diyordu, bize gerekli olan. Hutbe boyunca bu söz aklımda derin bir yer etti. Bu söz, anlam ve tarihi itibari ile büyük acılar barındırıyordu içinde.

Tekrar etmek istiyorum, çünkü çok hoşuma gitti. İbrahim-i Bir Duruş..

Bilenler bilir Hz. İbrahim(a.s) Efendimiz Nemrut tarafından gerçekleri savunduğu için, bir gün olsun doğru bildiklerinden geri adım atmadığı için, Hakk için ve tabiri uygunsa, ‘Özür dilemediği’ için ateşe atılmıştır. Ama Allah’ın yüce hikmetleri ile kor ateşten yanmadan ‘geri doğmuş’ ve şimdiki Filistin bölgesine gitmek zorunda kalmıştır. Tebdil-i Mekan eylemiştir..

‘İbrahim-i Bir Duruş’ gibi gönüllere damgasını vurmuş böylesi sözler hep vardır. Tarih bir türlü eskitemez. Mesela İbrahim-i Bir Duruş denilince akla gelen Üstad Necip Fazıl’ın sözü gibi, aslında şiir; "Bir nar ağacı var bir de darağacı / Namerde nar düştü yiğide darağacı." Üstad bu sözü bilmem kaç sene önce söylemiş ama yıl 2013 darağaçları hala var!

Öte yandan, böyle sözlere iştirak edenler yani bir fiil tüm hücreleri ile yaşayanların hayatları hep bir hüsran dolu. Ama dünyevi boyutta acılar yaşıyorlar. Hayatlarını madde boyutunda rahat yaşayamıyorlar belki ama metafizik boyutta Refah yaşadıklarını ölüme giderken ki yüz ifadelerinden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Buradan bizarcık tarih bilgimle geçtiğimiz günlerde darağacında şehit edilen Abdulkadir Molla’nın memleketine gitmek istiyorum. Bu memleketlerde yaşayan Müslümanların yüzü gülmez oldu, Sultan Abdulhamid tahttan indirildiğinden beri. Ve o vakitten sonra bu bölgedeki Müslüman halka, tasfiye etmek yani bölgeden uzaklaştırılmak için dile alınamayacak katliamlar yapılmıştır sürekli ve hala da yapılmaktadır. ‘İslamcı tasfiye’ olarak geçiyor literatürlerde..

İbrahim Karagül’ün tespiti ile, ‘İslamcı tasfiye kavramının bugünlerde en revaçta olduğu ülke Bangladeş!’dir. Ne acı ki Abdulkadir Molla’da bu İslamcı tasfiye kavramının kurbanlarındandır. Abdulkadir Molla’yı sadece kendi ülkesi içinde haksızlığa veya sisteme başkaldıran bir devrimci olarak görmek yanlıştır. Onun fikirleri ve söylediği şeyler emperyal dünyayı yerle bir edecek türden olduğu için idamına karar verilmiştir. Çünkü o bölgede ekonomik çıkarları olan ve isimlerini herkesin bildiği emperyalist güçler için gerçek bir tehlike idi. Bakın farkındaysanız şuan Pakistan’ı da bölmek ve müthiş bir kaosun içine atmak istiyorlar-ki öylede olacak. Bu sayede Suriye de Irakta ve Mısırda ve daha yazmadığımız birçok Müslüman ülkede başarıya ulaşan Müslüman halk kıyımları yapmak istiyorlar.

İçimiz kan ağlıyor, yani bu konu uzar. O yüzden son sözü bu büyük insana, Abdulkadir Molla’ya bırakalım..

"Suçum Allah'tan başkasına kulluk etmemekti. Bize kulluk et, dediler. Ben de "asın" dedim. Ben kesinlikle masumum. İslami harekete mensup olduğum için öldürülüyorum. Şehitlik herkese ihsan edilmiş bir kader değildir. Yüce Allah bana şehitlik nasip ederse, kendimi en şanslı olarak düşünürüm. Şehitlik hayatımın en büyük başarısı olacaktır. Benim kanım İslami hareketi ayağa kaldıracak ve otokratların sonunu getirecektir.

Kendim için endişeli değilim. Ben bu milletin ve İslami hareketin akıbeti hakkında endişe duyuyorum. Bildiğim kadarıyla herhangi bir hata veya suç işlemedim. İslami hareket için bütün hayatımı feda ettim.

Yüce Allah'ın lütfuyla başımı hiçbir adaletsizliğe asla eğmeyeceğim. Dünyevi bir makam önünde af ve hayat hakkı aramak asla söz konusu olamaz. Allah, hayat ve ölüm konusunda karar verecek tek güçtür. Kaderimi, Allah belirleyecektir.

Ben herhangi birinin kararı gereği idam edilmiyorum. Benim şehitlik zamanım Yüce Allah'ın kararına göre sonuçlandırılacak. Her durumda Yüce Allah'ın kararını kabul ediyorum." Diyerek Hakka yürüyen Abdulkadir Molla’ya Allah’tan Rahmet diliyorum..

Biri ‘İbrahim-i Bir Duruş’ mu dedi?

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Saliha & Yasemin
16 Aralık 2013 Pazartesi 10:02
Zamanında ve yerinde bir yazı
Kalemine ve düşüncelerine sağlık . Sayende Abdulkadir Molla'ya bir daha Allah Rahmet eylesin diyelim.
95.10.26.159
recep kaymak
14 Aralık 2013 Cumartesi 23:59
mükemmel
İbrahim-i Bir Duruş
78.162.58.120
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim