• BIST 82.976
  • Altın 146,876
  • Dolar 3,7951
  • Euro 4,0443
  • Konya -4 °C
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!

Hz. Cibril’in Gelişi

Ufuk Karadavut

Hz. Cibril’in Peygamberimizle 23 yıl içersinde 2500 kez görüştüğü ifade edilmektedir. Her gelişinde İlahi emirleri iletmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Cibril ile en çok görüşen peygamberdir.  Yine bir gün Hz. Cibril ilahi emirleri iletirken Peygamberimiz ‘Ya Cibril! Ben de her fani gibi bu alemden ebediyete göçüp gideceğim. Benden sonra dünya’ya yeniden inecek misin?’ şeklinde buyurunca Cibril-i Emin ‘Evet Ya Resulallah ineceğim.’ Peygamberimiz ‘Ne sebeplerden dolayı ineceksin?’ buyurunca Cibril ‘Ya Muhammed, On sebepten dolayı özel olarak Allah tarafından görevlendirilerek ineceğim.’ Peygamberimiz ‘Onlar nedir Ya Cibril?’ deyince, Cibril (AS) açıklamaya başlamış:

 1) ‘Yeryüzünde bereketi kaldırmak için görevlendirileceğim. O inişimden sonra artık yeryüzünde bereket kalmayacak. Kazanç çok gelir ise bol olacak ama bereketi kalmayacak.’ Bereket paranın azlığı ya da çokluğuyla ilgili değildir. Kazanç azdır ama bereketlidir. Kazanç çoktur ama bereketsizdir. Hatta daha ilerisi ömrümüzde boş ve bereketsiz geçebilir. Allah bize, ömrümüze bereket versin.

2) ‘İnsanların kalplerinden merhameti kaldıracağım. Şefkat ve merhamet kalmayacak. Anne ve babalar kendi elleriyle seve seve çocuklarını cehenneme atacak.’ İçinde bulunduğumuz toplumda dini gereklerin tam olarak öğretilmesi ve uygulanmasında ziyade tamamen dünya için çocuklarımızı yetiştirir olduk. ‘Aman dünyalığını eline alsın, şu meslek sahibi olsun…’ gibi düşüncelerle çocuklarımızı ihmal eder olduk.

3) ‘İnsanların kalplerindeki birbirlerine olan sevgileri kaldıracağım.’ Kaç kişiyi ve ne için sevdiğinizi söyleyebilir misiniz? İş ilişkileri dışında kaç tane sevdiğinizle ya da sevdiğinizi söylediğinizle görüşebiliyoruz. Oya Allah (CC) :’ Birbirlerini seven, sayan, kalplerinde muhabbeti bulunan ve kendi menfaatini düşündüğü gibi kardeşinin menfaatini kendi menfaatinin üstünde tutarak Allah için seven, Allah için buğz edenleri arşın gölgesinde gölgelendireceğim’ buyuruyor.

4) ‘İnsanlardan ve özellikle de kadınlardan hayayı kaldıracağım.’ Demek ki haya perdesi yıkılacak. Aslında farkında olun ya da olmayın bana göre bu perde çoktan kaldırılmış durumda. Akla hayale gelmeyen şeyler artık sokak ortalarında yapılabiliyor. Peygamberimiz şu şekilde dua yapmıştır: ‘Allah’ım bizi, gençlerimizi, kadınlarımızı, kızlarımızı, evlatlarımızı koru’ (Amin).

5) ‘Emir sahiplerinden adaleti kaldıracağım’. Yine peygamberimizin bir sözünü burada hatırlatmak isterim ‘Amirler bozulursa memurlar bozulur. Ulema bozulursa vaaz ve nasihat edenler ahlaksızlaşırsa onların dinleyenlerde ahlaksızlaşır’.

6) ‘Fukaradan sabrı kaldıracağım. İnsanlarda sabır kalmayacak, en ufak bir sıkıntıda söylenmeye başlayacaklar. Allah’ın taksimine razı olmayacaklar…’.

7) ‘Zenginlerin gönüllerinden cömertliği kaldıracağım.’ Cömert olan zenginlerimiz inanıyorum ki vardır. Ancak cömert olmayan çok sayıda zenginimi de mevcut. Trilyonlarla oynayan nice zengin Müslüman çalıştırdığı işyerinde işçilere asgari ücreti dahi çok görebiliyor. Ya da onları aşağılayabiliyor. Bunun örneklerini üzülerek söylüyorum. Konya’da çok gördük. Bu insanlar kendilerine biraz çeki düzen versinler. Unutmasınlar ki ellerindeki zenginlik Allah’ın onlara bir emanetidir.

8) ‘Ulemadan, vaaz-u nasihat eden imamlardan ameli ve ahlakı kaldıracağım.’ Hadis uzmanlarına göre; bu işler yalnızca maaş için ya da gelişi güzel bir görevmiş gibi kabul edilecek. Ama gerçekten bunu Allah için yapmayacaklar.

9) ‘Allah yeryüzünden Kuran-ı Kerim’in feyzini ve bereketini kaldıracak. Kuran’ın ahlakı kalkacak. İnsanlar artık ahlaklarını, örf ve adetlerini yerine kafirlerin örf ve adetlerini alacak. Evdekiler Kuran ahlakına özenmeyip Hıristiyan ya da Yahudilerin yaşantısına özenecekler.

10) ‘Son gelişimde insanların kalbinden iman kalkacak.’

Bunları neden yazdığımı merak edebilirsiniz. Kısaca hemen açıklayayım. Geçenlerde okuduğum bir kitapta bu konular ayrıntılı olarak yazıyordu. Çok etkilendim. Bazı hadis uzmanlarının yazdıklarını da yanlarına ekleyerek sizlerinde bilgilenmesini istedim. Bunları açıklayan sevgili Peygamberimiz’dir. Maddelerin her biri ya gerçekleşmiştir ya da gerçekleşme aşamasındadır. Ancak adım adım o güne doğru gidilmektedir.

Unutmayın her gelecek yakındır. Günler akıp gidiyor ve bizler ölüme her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Lütfen silkinip kendimize gelelim.   

           

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
tosun
13 Kasım 2016 Pazar 03:03
03:03
hangi kitabi okudunuz acaba?
194.96.160.149
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim