• BIST 83.106
 • Altın 146,948
 • Dolar 3,7641
 • Euro 4,0426
 • Konya -4 °C
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi

Hüzün İle Olgunlaşmak

Sedat Coşkun

Peygamberimizin hayat sürecinde acı ve sıkıntıların yoğun yaşandığı zamanlar vardı. Allah özellikle peygamberini olgunlaştırıyor, daha önce sıkıntı çeken peygamberlerine uyguladığı olgunlaştırma âdetini Muhammed Peygambere de uyguluyordu. İslam davetinin çetin yıllarında ardı ardına gelen vefat haberleri, Peygamberimizi hüzne boğuyordu. Bunlardan en önemlisi ise Ebu Talib’in vefatıydı:

 

Ebu Talib’in hastalığı şiddetlenmişti. Ölmek üzereyken Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem yanına gelip: “Ey amcacığım; La ilahe illallah, de ki yarın onunla Allah katında sana şefaatçi olayım” dedi. O sırada Ebu Talib’in başucunda bulunan Ebu Cehil ve Abdullah bin Ebi Ümeyye ise “Ey Ebu Talib, Abdulmuttalib’in dininden yüz mü çevireceksin?” dediler. O’nun kelimeyi tevhidi söylememesi için direttiler. Ebu Talib’inde son sözü “Abdulmuttalibin dini üzere” olmuştur.

 

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem bu duruma çok üzüldüler ve “Nehy olunmadığım sürece senin için istiğfar edeceğim” dedi. Bunun üzerine Allah şu ayeti kerimeleri inzal etti. “Cehennem ehli oldukları onlara açıkça belli olduktan sonra, akraba dahi olsalar müşrikler için af dilemek ne Peygambere yakışır ne de inananlara” (Tevbe, 9/113) “Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin” (Kasas, 28/56) Ebu Talib’in vefatı Nübüvvetin 10. yılı Recep veya Ramazan ayında, boykot sona ermesinden altı ay sonra olmuştur.

 

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem için şefkatli bir hami, İslam daveti için de O’nu her türlü saldırılarlardan koruyan bir kale idi. Bununla beraber dedelerinin şirk dini üzerine kalmış, ve tam bir kurtuluşa erememiştir.

 

Bir gün Abbasradıyallahu anh Peygamber sallallahu aleyhi vesellem’ e sordu:  “Amcana ne faydan oldu. O seni korur ve himaye ederdi?” Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “O şimdi ateşin yüzeyindedir. Ben olmasaydım cehennemin dibinde olurdu.”

 

Hz. Hatice rahmete kavuşuyor:

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem için şefkatli bir hami, İslam daveti için de O’nu her türlü saldırılardan koruyan bir kale idi. Bununla beraber dedelerinin şirk dini üzerine kalmış, ve tam bir kurtuluşa erememiştir. Bir gün Abbasradıyallahu anh. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’ e sordu: “Amcana ne faydan oldu. O seni korur ve himaye ederdi?” Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “O şimdi ateşin yüzeyindedir. Ben olmasaydım cehennemin dibinde olurdu.”

 

O beni malına ortak etti. Allah başkasının değil O’nun çocuğuyla beni rızıklandırmıştır.” Faziletleri hakkında bir çok rivayetten bir tanesine göre Cibril Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem’ a gelerek şöyle demiştir. “Ey Allah’ın Elçisi! Şu gelen Hatice’dir. Yanındaki kapta yiyecek ve içecek var. Geldiği zaman O’na Rabbinin selamını oku ve O’na cennette de kendisi için hazırlanmış içinde ne bir gürültünün ne de yorgunluğun olmadığı köşk ile müjdele” Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem O’nun  aziz hatırasını unutmamış, daima hatırlamıştır. Allah Rasulu O’nu her anışında cidden duygulanır, acıma ve sevgi duyguları ile dolardı. Koyun keser Hatice Radıyallahu Anha’ nin arkadaşlarına gönderirdi. Hatice Radıyallahu Anha’ nin birçok menkıbe ve faziletleri vardır.

 

Acıların Birbirini İzlemesi:

 

Amcası Ebu Talib ve eşi Hz. Hatice’nin vefatlarından sonra, Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem kavminden daha şiddetli bela çekmeye başladı. Kureyş’in eziyetleri artık Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem’ a daha çok dokunuyor ve olup bitenler O’nu son derece üzüyordu. Artık en küçük şey bile O’nu müteessir eder olmuştu. Bir gün sokaktan geçerken habisin biri O’nun başına toprak atmıştı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem o halde evine girerek kızlarından birine başını temizlettirdi. Kızı O’nu bu halde görünce içi sızlamış ve ağlamıştı.

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem kızının ağlamasından müteessir olup: “Ağlama yavrum”, dedi “Allah, babanı koruyacak.” O anda hamisi Ebu Talib’i hatırladı: “Ebu Talib ölünceye kadar Kureyş, bana pek dokunamadı” dedi.

 

Acı, sıkıntı ve dertler Allah için olunca ne güzeldir. Kutlu Nebi’ye selam olsun. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim