• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -3 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Hileli boşanan kadınların maaşı kesilecek

Naci Karaman

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI

01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası sistemi birçok kişinin mağduriyetine sebep olmuş ve bu kapsamda borçlu olanların sayısı bir hayli artmıştı. Genel Sağlık Sigortası sisteminde düzenleme yapılacağı ve gençlere ücretsiz sağlık hizmeti verileceği konusunda açıklamalar olmuştu kamuoyunda.  Verilen müjdede Genel Sağlık Sigortası borçlarının silineceği söylenmişti.10.02.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasında Dair Torba Kanunla Genel Sağlık Sigortası sisteminde de değişiklik yapıldı. Peki yapılan değişiklikle Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi? Kimlere ücretsiz sağlık hizmeti verilecek?

LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

5510 Sayılı Kanunun 60’ncı maddesinde yapılan değişiklikle liseden mezun olan ve anne ve ya babasının üzerinden sağlık hizmeti alamayan kişilere 20 yaşını tamamladıkları süreye kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Aynı şekilde üniversiteden mezun olmuş, anne ve babası üzerinden sağlık güvencesi olmayan kişilere de 25 yaşını tamamladıkları süreye kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

Bu kişiler için gelir tespiti şartı aranmayacak. Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespitine başvurma zorunluluğu da olmayacak.

Bu durumdaki kişilere 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında bilinen adıyla Yeşil Kart kapsamında Genel Sağlık Sigortası tescili açılacak. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Ücretsiz sağlık hizmeti mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle verilecek. Lise mezunları hiçbir şekilde 20 yaşı, üniversite mezunları da 25 yaşını tamamladıkları tarihten sonra sağlık hizmeti alamayacak.

Örnek: Mert 15.01.1998 doğumlu olup 15.06.2016 tarihinde liseden mezun olacaktır. Mert’in anne ve babası üzerinden sağlık güvencesi yoktur. Yukarıdaki hükümler doğrultusunda Mert 15.06.2016 tarihinden itibaren iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti alabilecektir. Ancak Mert 15.01.2018 tarihinde 20 yaşını tamamladığı için ancak bu tarihe kadar ücretsiz sağlık hizmet alabilecektir.

ANNE VE YA BABASININ PRİM BORCU OLANLARA ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Yine anne ve ya babasının prim borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayan gençlerden liseden mezun olanlara 20 yaşı aşmamak koşulu ile iki yıl süreyle, üniversiteden mezun olanlara da 25 yaşı aşmamak kaydı ile iki yıl süreyle anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti verilebilecek. Bu durumda olanlara yeşil kart açılmayacak. Anne ve ya babalarının sağlık güvencesi ne ise o kapsamda sağlık hizmeti alabilecekler.

Ayrıca anne veya babası üzerinden bakılmakla yükümlü olunan çocuklardan ; lise mezunu olanların mezun olduktan sonra 20 yaşını,Üniversite den mezun olmuş çocuklarının da 25 yaşına kadar anne ve babasından sağlık hizmeti almaya devam edecekler.

Yapılan bu değişiklikten önce ise;    bu durumda olanlar mezun olduktan sonra lise mezuları 120 gün daha sağlık hizmeti almakta iken ,23 yaşında üniversiteden mezun olmuş çocuk anne veya babasından sağlık hizmeti alması kesiliyor ve bu kişiler genel sağlık  sigortalısı olmak zorunda idi.

HİLELİ BOŞANAN KADINLARIN MAAŞI KESİLECEK

 

Anayasa Mahkemesi’nin boşanıp eşiyle birlikte yaşayan kadınların yetim maaşlarının kesileceği kanun düzenlemesine vize vermesinin ardından bir karar daha çıktı. Yargıtay da SGK’ya “Hileli boşanan kadının maaşını kes, ödediğin maaşları ise geri al” diyerek son noktayı koydu.

SGK, bir kadının babasından maaş almak için kocasından boşandığı fakat birlikte yaşadığı tespit edildi. Bunun üzerine kadının maaşı kesildi. Kadın ise  (SGK) nın  maaş kesme işlemi ve ödeme kararının iptali için 1’inci İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, maaş kesme işleminin iptaline ve davacı kadının SGK’ya borcu olmadığına karar verdi. Yargıtay 21’inci Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını oybirliği ile bozdu.

Mahkeme, karara uymayıp 6 Kasım 2013’te ilk kararında direndi. Direnme üzerine  benzer 20  dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nca (YHGK) 10 Şubat’ta görüşülüp karara bağlandı. Kurul, mahkemelerin kadınların maaşlarının kesilmemesi ve borçları olmadığı şeklindeki direnme kararlarını bozdu.

ÖDENEN MAAŞLARI DA SGK GERİ ALACAK

Kurul’un verdiği içtihat niteliği taşıyan son kararı ışığında SGK, eşinden boşanan ve  babasından yetim aylığı alan ancak fiilen eski kocasıyla yaşayan kadınların maaşlarını kesecek. Ödenen maaşlar da geri alınacak. Bu içtihatla SGK’nın uygulaması yargı vizesi aldı.

 

‘Sosyal Güvenlik’ ve ‘Emeklilik’le  ilgili sorularınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim