• BIST 101.089
  • Altın 259,274
  • Dolar 5,6853
  • Euro 6,3777
  • Konya 17 °C
  • NATO'nun 67 yıllık değerli üyesi: Türkiye
  • Hürjet'te ön tasarım tamam
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin
  • NATO'nun 67 yıllık değerli üyesi: Türkiye
  • Hürjet'te ön tasarım tamam
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin

HİÇ ASR-I SAADETİNİZ OLDU MU?

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Asr-ı saadet¸ mutluluk çağı. Müslümanlarda en büyük özlem bu çağadır. Çünkü o dönem¸ Allah Rasulü Hz. Muhammed'in (s.a.v) bizzat fiziki ve metafizik varlığıyla dünyamızı selamladığı/onurlandırdığı bir dönem. O¸ bugün de bize bıraktığı ilahi mesaj ve nebevî sünnetiyle daima aramızda yaşamaktadır. "İyi biliniz ki Allah Rasulü içinizdedir" (el-Hucurât 49/7) âyeti buna tanıklık eder. Onun getirdiği mesajın etkisiyle¸ İslâm coğrafyalarında nizâm-ı âlemin sağlandığı bir dönemdir asr-ı saadet. İnsanlığın insanlığını öğrendiği¸ kurdun kuzu ile geçindiği¸ ıssız çöllere bile güvenliğin geldiği¸ değil insanların hayatlarında¸ rüyalarında bile işlediği suçların (ihtilâm gibi) hesabını vermek üzere hâkime başvurduğu¸ yetimlerin¸ yoksulların¸ dulların gözyaşlarının dindiği¸ kadınların hukukunun korunduğu¸ helâl-haramın bilindiği bir kutlu mevsimdir¸ asr-ı saadet.

Her türlü dil ve cinsiyet ayrılığının ortadan kalktığı¸ inananlar arasında tam bir kardeşliğin kurulduğu¸ müslim ve gayr-i müslim ilişkilerinin barış ve hoşgörü temelinde şekillendiği bir atmosferdir¸ asr-ı saadet.

Müslümanların yaptığı ibadetlerden manevi zevk aldığı¸ gündelik hayatında farzların yanında sosyal hayatla ilişkili nâfile ibadetlere ağırlığın verildiği¸ bir çağdır asr-ı saadet.

Çünkü asr-ı saadet Müslümanlığı¸ Rasul'ün rahle-i tedrisinde¸ "görüldüğü zaman Allah akla gelir" tanımında hayat bulan örnek insanların yetiştiği bir dönemdir. Allah ve Rasulü'nün buyrukları karşısında 'başım-gözüm üstüne' şeklindeki bir teslimiyetin tezahür ettiği altın zamanlar dilimidir¸ asr-ı saadet.

Çevresine; konuşması¸ bakışı kırıcı¸ dökücü ve rahatsızlık verici olmayan¸ insanlarla olan ilişkileri korkutma üzerine değil¸ ümit verme¸ huzur duyma ve güven üzerine kurulan bir insanlık mektebinin inşâ edildiği dönemdir¸ asr-ı saadet.

Nefisleri için yaşayan değil¸ nefislerini terbiye edip İslâm'ın ve Müslümanların izzeti için yaşayan insanların varolduğu yıllar topluluğudur¸ asr-ı saadet.

Bugüne geldiğimizde¸ anne-baba ve çocukların aynı çatı altında mutluluk tablosu çizdikleri dönemdir¸ asr-ı saadet. Aile içinde büyüğün tanındığı¸ saygı gördüğü¸ küçüklerin sevilip¸ şefkat ve merhametle kucaklandığı bir kutlu ortamdır¸ asr-ı saadet.

 Aile büyüklerinin¸ çocuklarının dünyevî gelecekleri uğruna varını-yoğunu ortaya koymaları kadar¸ uhrevî geleceğin ondan geri kalmadığı bir sorumluluk bilincinin diri tutulduğu modern zamanlardır¸ asr-ı saadet.

Anne ve babanın ihtiyarlık çağına eriştiği bir dönemde melek şefkatiyle iyilik hizmetlerinin verildiği bir mekan kurgulayın. Hiç düşündünüz mü sofra başında¸ aynı karede bulunan aile bireylerinin birgün yavaş yavaş eksileceğini? O halde anne-babanız ve kan kardeşlerinizle çizdiğiniz bu mutluluk tablosu¸ sizin asr-ı saadetinizdir¸ kıymetini bilin.

Sizin ilminden ve irfanından istifade ettiğiniz manevi büyükleriniz¸ ilim ve irfan meclisleriniz vardır. "Cennet bahçesine çevrili ortamlarda" yaşadığınız her saniye¸ her dakika ve sayılı yıllar¸ sizin amel sayfalarınızda lehinize kayıt düşüldüğü anlardır¸ asr-ı saadetiniz.

Bu anları daha çok çoğaltalım¸ bereketlensin. Sizin için bu dönemler mutluluk yıllarıdır. İşte gönül bağınız olan düşünce ve maneviyat büyüklerini kaybettiğiniz gün asr-ı saadetiniz¸ asr-ı felaketiniz olabilir. Hüzünlü yıllar gelmeden âlimlerinizin¸ âriflerinizin¸ önderlerinizin kıymetini bilin.

Çevrenizde¸ sizi maddi ve manevi anlamda himâye eden âhiret kardeşleriniz vardır¸ vefalı olun. Hiçbir menfaat beklemeden yardımcı olan¸ size çelme takmayan¸ arkanızdan kuyu kazmayan¸ bitmiş işinizi bozmayan¸ size yapılan her türlü çirkin saldırıyı¸ siz olmasanız da kendisine yapılmış gibi sayıp hukukunuzu koruyan dostlarınız vardır. Ayrılık günü gelmeden¸ dostluğun koyulaştığı ortamların ne büyük nimetler olduğunu takdir edin¸ işte o anlar sizin asr-ı saadetinizdir.

Şehr-i Ramazanı saadet asrına çevirmenin çabasına girelim. Evlerimizi¸ iş yerlerimizi¸ sokağımızı¸ mahallemizi¸ çarşımızı¸ beldemizi¸ ülkemizi ve özellikle gönlümüzü mübarek ayın bereketinden nasiplendirelim. Kur'an'la¸ sıyâmla¸ iftar meclisleriyle¸ teravih ve zikirlerle¸ yoksul ve yetimlerin acılarına ortak olma girişimleriyle¸ zekât¸ sadaka ve infak gibi mali seferberlikle hayatımızı saadet asrına çevirelim.

Aile ve dostlarımızla buluştuğumuz her an¸ bizim asr-ı saadetimizdir.

Gelin yeniden bir defa daha orijinal bir Müslüman kimliği sergileyelim. Müslümanlığımızı geliştirerek değişelim. Namazında¸ orucunda Müslüman; ticaretinde Yahudi¸ giyim-kuşamında Nasara kimliği çizmeyen¸ hayatımızın her alanında Müslüman gibi Müslüman olalım. Sözde Müslüman¸ fiiliyatta materyalist gibi yaşamayalım. İşte asr-ı sadeniz gerçekleşir o zaman.

Hayatı güzelleştirecek olan insanın kendisidir. O halde asr-ı saadetinizi her an yenileyebilir¸ tazeleyebilirsiniz.

Haydi¸ şehr-i Ramazanın şavkı üzerimizden çekilmeden hayatımızı asr-ı saadete çevirmenin plân ve projelerini yapalım. 1400 yıllık asr-ı saadet Müslümanlığını yaşadığımız modern dönemlere taşıyalım ve yeniden inşâ edelim. Bugün insanlığın¸ asr-ı saadet İslâm'ını temsil eden örnek Müslümanlara ihtiyacı vardır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim