• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Konya 11 °C
  • FETÖ "hücre evinde" saklanmayı ibadet saydı
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor
  • FETÖ "hücre evinde" saklanmayı ibadet saydı
  • Yargı FETÖ'den "darbe"nin hesabını soruyor
  • Komandolar Afrin'de destan yazıyor

“Her Türk Müslüman’dır..."

Salih Sedat Ersöz

“Her Türk Müslüman’dır, Her Müslüman Türk’tür”

Önceki gün akşam bazı dostlar ve akrabalarımızın bulunduğu ev sohbeti esnasında, sevdiğim bir kardeşim, geçtiğimiz günlerde ilâhiyatçı bir arkadaşının “her Türk Müslüman’dır, her Müslüman’da Türk’tür” sözünü sarf ettiğini hayıflanarak iletti.

Gerçekten ilâhiyatçı bir kişinin böylesine cahilane bir sözü söylemesi oldukça hayıflanacak ve üzüntü duyulacak bir durumdur. İlâhiyat öğrenimi görmüş ve dini konularda uzmanlaşmış kabul edilen bir şahıs böyle bir söz ederse, toplumumuzda hiçbir dini eğitim almamış ve dinle, diyanetle ilgilenmemiş kişilerin neler söyleyebileceğini ve neler düşünebileceğini varın siz hesap edin artık.

Bir kere Türklük, Kürtlük, Araplık vb. gibi insanın elinde olmayan doğuştan Allah vergisi olan ırki bir sıfat ile, insanın isteyerek, benimseyerek özgür iradesiyle seçebileceği din duygusunun aynı kefeye konması çok yanlış ve saçma sapan bir düşünce tarzıdır.

İnsanın kavmiyetini seçmesi kendi elinde değildir. Yani insanın Türk, Kürt, Arap, İngiliz veya Fransız kavmine mensup siyah veya beyaz olarak dünyaya gelmesi kendi elinde olan, kendi isteğine bağlı olan bir husus değildir. Yaratıcımız olan Allah, bizi hangi kavme mensup olarak yaratmış ve dünyaya getirmiş ise istesek de istemesek de o kavmin bir ferdi olarak yaşantımızı sürdürmek zorundayız.

Bu sebeple insanların elinde olmayan yaratılıştan getirdikleri özellikleri ile gurura, kibre kapılmaları veya o özellikleri ile kınanmaları asla söz konusu olamaz.

Âhiret âleminde hiç kimse sen Türk müsün, Kürt müsün, Arap mısın gibi bir soruya muhatap olmayacaktır. Zira bu özellik kişilerin isteyerek, benimseyerek seçtikleri bir husus değildir.

İnsanlar hangi ırka, hangi kavme mensup olurlarsa olsunlar dinlerini kendi iradeleri ile seçerler.

Türk, Kürt, Arap, İngiliz veya Fransız ırkına mensup bir kişi İslâm dinini seçebileceği gibi başka bir dini de tercih edebilir. Bu durum tamamen insanın kendi iradesi ile ortaya çıkabilecek bir husustur.

Dini tercih etme duygusu insanın kendi elinde olan bir durum olduğu içindir ki, insanlar âhiret âleminde bu özelliklerinden sorumludurlar ve elbette bu konu ile ilgili hesaba çekileceklerdir.

“Dinin ne?” sorusu insanın ebedi âleme adım attığı anda karşılaşacağı ilk sorudur.

Onun içindir ki; “her Türk Müslüman’dır, her Müslüman’da Türk’tür” gibi, İslâm’ın hiçbir prensibi ile bağdaşmayan bir sözün hem de ilâhiyatçı bir kişi tarafından söylenmesi gerçekten esef edilecek, hayıflanacak, üzüntü duyulacak bir durumdur.

Bu söz aynı zamanda ırkçılık kokan bir sözdür. Irkçılık da, inancımızda yasaklanmış bir fiildir.

Bu sözün kabul edilmesi demek, Türk kavmi dışında Müslüman olan bütün kavimlerin reddedilmesi anlamı taşır ki, işte ırkçılık hastalığı bu şekilde ortaya çıkmış olur.

Türklerin elbette İslâm dinine büyük hizmetleri olmuştur. Türkler asırlarca İslâm’ın bayraktarlığını yapmışlar, İslâm sancağını asırlarca tüm dünyada dalgalandırmışlar ve İslâm dininin yayılmasında büyük rol oynamışlardır.

Ancak İslâm’ın doğuşundan bugüne kadar geçen 1400 yılı aşkın zamanda Türklerin dışında birçok kavim mensupları da İslâm’ı benimsemişler ve İslâm yolunda cihad etmişlerdir. Gerek bu kavimlerin varlığını gerekse bugün İslâm dinine mensup olan Türk kavminden başka diğer kavimleri reddetmek ırkçılık hastalığından ve kendi kavmini üstün görme anlayışından başka ne olabilir ki?

Efendimizin veda hutbesindeki bugünlere de ışık tutan şu mübarek sözlerine kulak verelim:

“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır.”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’da bu konuda bakın ne diyor?

“Hani milliyetin İslam idi, kavmiyet ne?
Sarılıp sımsıkı duraydın a milliyetine.
Arnavutluk ne demek? Var mı şeriatte yeri;
Küfr olur başka değil, kavmini sürmek ileri.
Arap’ın Türk’e, Laz’ın Çerkez’e yahut Kürde,
Acemin Çinliye, rüçhanı mı varmış nerede?
Müslümanlıkta anasır mı olurmuş ne gezer,
Fikr-i kavmiyeti telin ediyor Peygamber.”

Müslüman olmayan bir Türk olabileceği gibi, Türk olmayan başka ırka mensup kişilerin de Müslüman olabileceği gerçeğini ters yüz eden ve cahiliye döneminin bir anlayış tarzı olan “her Türk Müslüman’dır, her Müslüman’da Türk’tür” sözü ne İslâmi açıdan ne de insani açıdan kabul edilebilecek bir söz değildir.

Yeryüzünü hâkimiyetleri altına almak isteyen İslâm düşmanlarının, Müslümanları bölüp parçalamak için aramıza sokmaya çalıştıkları ırkçılık belasından kurtulup, inancımız istikâmetinde bir anlayış içinde olmamız temel ölçümüz olmalıdır. Mutlu yarınlar efendim.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hale
09 Şubat 2013 Cumartesi 20:22
yanlış izah
ilber ortaylı bir konferansında şöyle demişti"Avrupada Türk denince akla müslüman gelir,müslüman diyince de Türk.O yüzden siz Türk gençlerine büyük bir misyon yükleniyor.Siz kabul etseniz de etmeseniz de bu böyle,osmanlının mirasını taşıyorsunuz"Bence ilahiyat hocası bunu demek istemiştir siz de üşenmemişsiniz koca bir yazı döşenmişşiniz.olayları doğru okumak lazım...
95.10.200.142
m.selman
07 Şubat 2013 Perşembe 15:13
iyide
murat bey,1071 den önce nasıldı şeriatı kim bekliyordu????
95.9.220.212
Murat Murat
07 Şubat 2013 Perşembe 08:28
Her Türk Müslümandır. Her Müslüman Türk değildir.
İslamın kılıcına türk denir. Bir müslüman gavurla çatışmayı göze almışsa o zaman türk olur. Yani her Türk Müslümandır. Lakin her müslüman türk değildir. Türklük sizin ifade ettiğiniz gibi bir kavmi ifade etmez. Türklük bir tavrın ifadesidir. Şeriat hükümlerine razı olan müslüman, şeriatın yaşanmasını canı pahasına temin eden türktür. Balkanlarda müslüman olanlar biz türk olduk derlermiş eskiden. Türklüğün şartı 5tir diye müftüler vaaz verirmiş.Türklük ve İslamı birbirinden ayıran herkes haindir
95.9.119.15
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim