• BIST 96.209
  • Altın 284,789
  • Dolar 5,9208
  • Euro 6,5291
  • Konya 21 °C
  • Hakaretler yağdırdı... HDP'li Baydemir'den Erdoğan'a alçak sözler
  • Esed Kobani'ye girecek mi? Erdoğan o tahriklere cevap verdi
  • Fotoğraflarla Barış Pınarı Harekatı
  • Hakaretler yağdırdı... HDP'li Baydemir'den Erdoğan'a alçak sözler
  • Esed Kobani'ye girecek mi? Erdoğan o tahriklere cevap verdi
  • Fotoğraflarla Barış Pınarı Harekatı

Hayırlı işte, şer olmaz!

Prof. Dr. Ali Akpınar

Kültürümüzde evlilik için hayırlı iş ifadesi kullanılır. Çünkü evlilik, en hayırlı işlerden biridir. Yine bizim kültürümüzde aile yuvalarının temeli Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle duasıyla atılır. Zira evlenmeyi isteyen ve onun için ölçüler belirleyen Allah ve peygamberidir. Peygamberimiz kendisi bizzat evlenerek ve kızlarını evlendirerek, bu konuda da en güzel örnekler sunmuştur.

Nikâh benim sünnetimdir, benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir diyerek nikâhı ibadet makamına çıkaran Peygamberimiz, nikahı mescidlerde ilan edin/kıyın buyurarak nikah merasimlerinin keyfiyetini de açıklamıştır.

Nikâhı mescidlerde ilan edin cümlesi, nikâhı ille de mescidlerde kıyın demekten ziyade, nikâhı mescide kıyıyormuşçasına ibadet bilinici içerisinde kıyın demektir. Buna göre nikâh merasimleri salonlarda da yapılsa, mescide yapılıyormuşçasına haramlardan uzak olmalı ve ibadet bilinci ile kıyılmalıdır. Zira nikâh hayırlı bir ameldir, hayırlı amellere haram ve günahlar bulaştırılmamalıdır. Hayırlı bir amele haram/günah bulaştırılırsa, o iş, hayırlı olmaktan çıkar.

Nitekim Peygamberimiz, nikâh merasimlerinden önce hutbe okurdu. O irad ettiği hutbede şu ayetleri okurdu:

“Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabbinize hürmetsizlikten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'ın ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözetmektedir.”[1]

Ey inananlar! Allah'tan, sakınılması gerektiği gibi sakının, sizler ancak Müslüman olarak can verin.”[2]

“Ey inananlar! Allah'tan sakının, dürüst söz söyleyin de Allah işlerinizi kendinize yararlı kılsın ve günahlarınızı size bağışlasın. Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse, şüphesiz büyük bir kurtuluşa ermiş olur.”[3]

Görüldüğü üzere Peygamberimizin nikâh merasimi vesilesiyle okuduğu bu ayetlerde inanan insanlara, Yüce Allah’ın büyüklüğünü, O’nun kullarının yaratıcısı ve yöneticisi olduğunu hatırlatmakta, O’na karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini ısrarla onlara emretmektedir.

Evet, nikâh töreni, aile yuvasının temel atma merasimidir. Aile ise, toplumu oluşturan en önemli kurumdur. Güçlü toplumlar, güçlü aile yuvalarından oluşur. Güçlü aileler ise, sağlam temeller üzerine kurulur. Temeli sağlam olmayan bir aile yuvası uzun ömürlü olmaz ve böyle bir yuvada huzurlu bir hayat olmaz. Temelin sağlam olması ise, haramlardan uzak olması ile mümkündür.

Aile yuvası, yalnızca gelin ve damadın bir araya gelmesinden ibaret değildir ve yalnızca çiftlerin mutluluğu üzere bina edilmez. Aile yuvası, dünya evine girecek olan çiftler başta olmak üzere, kız ve erkek tarafını oluşturanların mutluluğu üzerine kurulmalıdır. Bu nedenle, gençler asla kendi mutluluklarını, anne babaları ve yakın akrabaları başta olmak üzere, başkalarının mutsuzluğu üzerine kurmamalıdırlar. O halde basit dünyevî nedenler sebebiyle Anne babalarımızı inciterek, akrabaların kalbi kırarak hayırlı işlerimize şer katmayalım. İşlerimize hayırla başlayıp hayırla bitirelim, hep hayrın adamı olalım.[1] 4 Nisa 1.

[2] 3 Alu Imran 102.

[3] 33 Ahzab 70-71.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim