• BIST 101.729
  • Altın 260,775
  • Dolar 5,6763
  • Euro 6,3689
  • Konya 22 °C
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin
  • Hayrettin Karaman: İmam Hatip Okulları dert midir?
  • Otobüs firmalarına ek sefer izni
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin
  • Hayrettin Karaman: İmam Hatip Okulları dert midir?
  • Otobüs firmalarına ek sefer izni

Ha(ydiba)stır

Memleketi Kurtaran Adam

Nasreddin Hocanın canı bir gün sarma çeker. Ama elinde yoğurt bakraçları anası da ağlamış ne yapıyım ne yapıyım derken aklına göl gelmiş. Gelmiş gölün kenarına, atmış bakraçları kenara çıkarmış sarmış sigarasını hafif hafif demleniyor. Sonra birden bekçinin düdüğünü duymuş. Eyvah şimdi yandık derken aniden atmış sarmayı bakracın içine sonra da bakracı tutmuş göle dökmeye başlamış. O esnada bekçi yanında bitivermiş. Bakmış bakmış anlamamış sonra hocaya sormuş ne yapıyorsun diye. Hoca da ‘görmüyor musun yoğurt mayalıyorum’ demiş. Bekçi kahkahalar içinde ‘ilahi hoca koca göl hiç maya tutar mı?’ demiş. Hoca da ‘ya tutarsa’ diye cevap vermiş. Sonra bekçi ilahi hoca diyip güle güle yoluna devam etmiş. Hoca hem keyfine hem yoğurda yanarken bekçinin arkasından bakıp ‘şimdi bu salak herkese anlatır’ demiş.

...

Sıkarken

Nasrettin Hoca bir gün yolun kenarında kedisini yıkıyormuş. Yoldan geçen arkadaşı hocaya: Hocam kediyi yıkama ölür demiş. Hoca aldırış etmemiş ve yıkamış. Arkadaşı dönüşte hocayı tekrar yolun kenarında görmüş. Kedi ölmüştü. Adam: Hocam ben size kediyi yıkamayın ölür demedim mi? demiş. Hoca: Ben kediyi yıkarken ölmedi ki sıkarken öldü demiş....

...

Allah biliyor

Nasreddin Hoca bir cimri tanıdığının evine gittiğinde tanıdığı ona bayat ekmek ile bir tabak bal ikram etmiş. Nasreddin Hoca bayat ekmeği dişi kesmeyince sinirinden balı kaşıkla yemeye başlamış. Ev sahibinin gözü yerinden oynamış: Aman efendim, bal ekmekle yenmez ise, insanın içini sıyırır, demiş. Nasreddin Hoca hiç ses çıkarmadan balı bitirmiş ve kimin içinin sıyrıldığını Allah biliyor, demiş.

...

Aklın varsa göle koş  

Hoca, bir gün kırlardan topladığı çalı çırpıyı eşeğine yükleyip evine götürürken, acaba, yaş çırpı da kurusu gibi yanar mı, diye düşünür ve şeytana uyarak çakmağını çakar ve alevi çalı çırpıya dokundurur. Aralarında kuruları da bulunan çalı çırpı hemen alev alır. Eşekte bir korku, bir telaş, huzursuzluktur başlar. Anıra anıra, çifte ata ata dörtnala koşmağa başlar. Hoca da arkasından olanca gücüyle bağırır, aklın varsa göle koş!

...

Şimdi kalkıp bi sürü yazı yazıp adamın birine ‘haydibastır’ deyip sinirlerinizi gereceğime, fıkra anlatıp güldürmeyi tercih ettim. Umarım iyi etmişimdir. Ayrıca, Temel kusuruma bakmasın, bu yıl Nasreddin Hoca yılı olduğu için bi süre kendisiyle ilgilenemeyeceğiz.

 Unutmadan belirteyim bir de Abdurrahman ne güzel bir isim değil mi?

Abdulkadir ne güzel isim, Abdullah, Abdulvahhab, Abdülaziz hep güzel isimler… Bazen bu kadar güzel isimleri ne diye üzerinde hiç de iyi durmayan birine verirler ki?

Babalar çocuklarının isimleri gibi güzel huylu olmasını isterler… Çocuklar babalarının kendilerine verdiği isimleri taşımaya layık olmasalar da…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yakup yeşilöz
18 Mart 2008 Salı 12:09
KİMİN DEMOKRASİ KILICI KESKİN
Yunanca "halk" kelimesinin karşılığı olan "demos" ile "idare" manasına gelen "kratos" kelimelerinden meydana gelen bir terimdir. Kökü eski Yunan kültürüne kadar uzanan demokrasi kavramı, o çağlardan günümüze çeşitli mana ve muhteva değişikliklerine uğrayarak gelmiştir.
Demokrasi veya bir diğer adıyla "halk idaresi"nin gerçekleşmesi, azınlığın çoğunluğa hâkim olduğu ve insanlar arasında eşitsizliğin geçerli bulunduğu Yunan toplumu için büyük bir ilerleme ve gelişmeydi. Böylece vatandaşlar arasında eşitlik ve hürriyet gerçekleşmiş olacaktı.Demokrasi, liberal Batı toplumunun simgesi haline gelirken, Marksist görüşler de demokrasiye sahip çıkmaya başlamış ve liberalistlerin demokrasiyi yozlaştırdıklarını iddia etmişlerdir. Onlara göre: "Sınıflı toplumlarda demokrasi hakim sınıf tarafından yürütülen bir diktatörlük şeklidir. Formel olarak ilân edilen siyasî haklar için herhangi bir garanti sağlamamıştır. Parlamento, yani yasama ve yürütme kuvvetlerinin birbirinden ayrılması, burjuva demokrasisinin tipik bir özelliğini meydana getirir. Sosyalist demokrasi, en yüksek demokrasi şeklidir. Sosyalist demokrasi, ekonomik bakımdan üretim araçlarının sosyal mülkiyeti temeline dayanır. Sosyalist demokrasinin daha da geliştirilmesi, halk devletinin ortaya çıkmasına varır".
Demokrasinin anlaşılması konusunda Batı'da farklı yaklaşımlar görülmüştür. Abraham Lincoln, "halkın halk tarafından, halk için idaresi" olarak tarif ettiği demokrasi: Churchill'e göre "en iyi idare şekli değil, ama kötü tarafları en az olan bir idare şekli" olarak kabul edilmiştir.
Sonuçta herkes kendine göre bir demokrasi kılıcı sallamakta.Kiminki keskin onu göreceğiz.Churchıll,Hitler,Musolini bunlarda sallamışlar kendilerine göre demokrasi kılıcını.Salladıkları kılıcın keskinliği ortada ,tarih onların demokrasi kılıcını anlatıyor.Ama biz ülkemiz için sallanan bu kılıcın yaralarını,izlerini sarmaya çalıştıkça kılıçları keskinleştirmeye çalışanlara alet olmayalım. Sağduyumuzu kaybetmeyelim.Elimize verilen bu demokrasi kılcını meydanlara çıkıp "haydi bre efeler " diyenlere alet olmayalım.Hepimiz birer Nasrettin Hoca,Mevlana,Pir Sultan,Yunus olmalıyız..Bu ülke her noktadan düşünen insanıyla bizim insanımız (ithal olanlar olsa da).Gün bize demokrasi kılıcını verenlere sallama günü,kendimize sallama günü değill.Keskin tarafını birbirimize sallama günü değil.
88.252.236.246
SEVİL KÖSE.
18 Mart 2008 Salı 11:28
KISSADAN HİSSE
sayın yazar takdınız savcıya,MEVLANANIN da dedigi gibi biraz hoşgörü yokmu,yazıyorsunuz,yazıyorsunuz kendinizde inanmıyorsunuz.adamın adından ne istiyorsunuz keza sizinde MEMELEKETİ KURTARARAMADIGINIZ gibi bir isim.
yeri gelmişken nasrettin hoca agaç kesmeye gitmiş,agaca tırmanmış başlamış kesmeye,farkında olmadan bastıgı dalı kesiyormuş.yoldan geçenler sormuş........... aman hocam ne yapıyorsun ,bastıgın dalı kesiyorsun. Hoca kimseyi gale almadan bindigi dalı keser ve düşer,ardındanda muzipce...........DÜŞMESEYDİMDE ZATEN İNECEKTİM.kıssadan hisse.AKP VE BAŞBAKAN KENDİ BİNDİKLERİ DALI KESMEDİLERMİ SİZCE?
85.110.82.20
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim