• BIST 81.901
  • Altın 146,149
  • Dolar 3,7772
  • Euro 4,0057
  • Konya 3 °C
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde

Havza Bazlı Destekleme-2

Ufuk Karadavut

Havza bazlı desteklemelerde bölgelerin tespitinde uygulanan yöntem oldukça akla yatkın. Ancak bu yöntemlerin nasıl yapıldığı ve ne ölçüde başarılı yapıldığı ise tartışmalıdır. Çünkü genel olarak bakıldığında işler sipariş üzerine yapılmakta ve böylece alınan sonuçlarda birilerinin istediği gibi çıkmaktadır. Yani bir anlamda yönlendirilmiş bir sonuç elde edilmektedir. Daha açık olarak şöyle ifade edebiliriz. Sizin tarımsal üretim yapan büyük bir firmanızın olduğunu varsayın. İşleriniz iyi ve gelişmeye devam ediyorsunuz. Ancak bunları yaparken de Devletin üretimi desteklemek için verdiği desteklerden de faydalanmak istiyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor? Havzaları sizin bulunduğunuz bölgeler arasından seçilmesi için var gücünüzle gayret etmek. Kapitalizmin ahlaksız bir şekilde bütün hızıyla yaşandığı ülkemizde bunun mümkün olmayacağını kimse söyleyemez. Ama bunun bu şekilde yapıldığını da ispatlamamız mümkün değil. Ama geçmiş tecrübeler bunun bu şekilde olabileceğini ve dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Ama her şeye rağmen yapılan iş memnuniyet verici. Güzel bir başlangıç. İleride gerek görülürse bazı düzenlemeler, eklemeler ve çıkarmalar yapılabilir. Ana çatı oluşmuştur. İnşallah devamı da iyi olur.

Yapılan çalışmaların başarısı hakkında bazı iyimser tahminler yapılıyor. ‘Halen prim desteği ödenen 16 üründe planlama öncesi toplam 35,3 milyon ton üretim ve 23,4 milyar liralık üretim değeri elde edilirken, havza modeli ile aynı alanda üretim miktarı 42,4 milyon tona, üretim değeri de 28,7 milyar liraya çıkacak. Böylece planlama ile yaklaşık 5,3 milyar liralık üretim değeri artışı olacak. Havza bazlı destekleme modeli ile, halen prim desteği uygulanan 16 üründe, üretim planlaması ile 7,1 milyon ton üretim artışı sağlanabileceği öngörülüyor. Arpa, aspir, ayçiçeği, buğday, çavdar, çay, çeltik, kanola, kuru fasulye, mercimek, mısır, nohut, pamuk, soya, yulaf, zeytinde 2007 yılı itibariyle 35 milyon 278 bin ton olan üretimin, planlama ile 7 milyon 144 bin ton artarak 42 milyon 422 bin tona, üretim değerinin de 5,3 milyar lira artışla 23 milyar 413,3 milyon liradan, 28 milyar 719,4 milyon liraya ulaşacağı hesaplandı. Şekilde tahminler var. Ama bu tahminlerine ne ölçüde başarılı olacağı ve sonuçların gerçekten başarı olup olmadığının ölçüsü yok. Toplumsal olaylar durağan olaylar değildir. Durağan olmayan olaylarda da bu kadar kesin tahminlemeler yapmak yanlıştır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından “havza bazlı destekleme modeline” baz oluşturmak üzere belirlenen tarım havzaları şöyle:

“-Güney Marmara havzası, -Batı Karadeniz havzası, -Kuzeybatı Anadolu havzası, -Doğu Karadeniz Havzası, -Karasu-Aras havzası, -Kuzey Marmara havzası, -Büyük Ağrı havzası, -Söğüt havzası, -Çoruh havzası, -Yukarı Fırat havzası, -Kıyı Ege havzası, -Van Gölü havzası, -Erciyes Havzası, -Kaz Dağları havzası, -İç Ege havzası, -Gediz havzası, -Meriç havzası, -Yeşilırmak havzası, -Orta Karadeniz havzası, -Karacadağ havzası, -Zap havzası, -GAP havzası, -Batı Gap Havzası, -Doğu Akdeniz Havzası, -Kıyı Akdeniz havzası, -Ege Yayla havzası, -Orta Kızılırmak havzası, -Orta Anadolu havzası, -Fırat Havzası, -Göller havzası.” İlk hazırlamada havzaların sayısı daha fazlaymış ama azaltılmış.

Modelleme hayatımızın her aşamasında bizlere gelecek için yapılacaklar hakkında tahminleme yapmamızı sağlar. Bu bakımdan uygulanacak bu model sayesinde etkin üretim planlaması yapılabileceğini, biyolojik çeşitlilik, su ve toprak kaynaklarının korunacağını, verimlilik artışı sağlanacağını, üreticinin karının artacağını, arz talep dengesinin sağlanacağını ve alımlardan doğan kamu finansman yükünün azalacağını şeklindeki beklentiler inşallah gerçekleşir. Ancak bizim gördüğümüz yapılan planlama yalnızca bitkisel üretim için yapılmış. Benzer şekilde hayvansal üretim için de yapılması faydalı olacaktır. Çünkü ülkemiz hayvancılığı her geçen gün zayıflıyor.

Et fiyatlarındaki anormal artış bunun en önemli göstergelerinden birisidir. Hayvancılık yapan işletmelerde yetiştirilen hayvanların ne derce o bölgeye uyumlu oldukları tartışılır. Özellikle Bakanlık desteği ile yurt dışından getirilip üreticilere verilen hayvanların olumuz şartlardan dolayı hemen hepsinin kesildiğini biliyoruz. Bu nedenle hayvancılık açısından havzalaşmaya gidilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Sonuç olarak çalışma başlangıç olması nedeniyle bazı sıkıntıları ve soru işaretlerini barındırsa da inşallah suiistimal edilmez ve iyi sonuçlanır. İyi sonuçlara ülkemizin ihtiyacı var…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim