• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

HAMMAMÎ-ZÂDE DEDE EFENDİ

Hasan Özönder

Bir  eğitim ve öğretim kurumu olan  Mevlevîhanelerdeki  derviş  hücreleri, aynı  zamanda birer  sanat atelyesi  ve ilim, irfan, kültür mektebidir. Hüsn-i hat, tezhip, tezyinat, cilt, ince metal ve ağaç işçilikleri, resim, minyatür, musikî gibi yüksek sanatlarımızın çeşitli alanlarında isim yapmış birçok büyük şahsiyetimiz buralardan yetişmişlerdir. İsimlerinin sonuna koydukları  “el-Mevlevî”  unvanı ile anılmaktan,  bu ulu yoldan feyiz ve inâbe aldıklarını ifade etmekten de, ömürleri boyunca onur duymuşlardır.

Büyük virtüoz ve saz eserleri bestekârı İsmail Dede Efendi de, Mevleviliğin bize armağan ettiği büyük musikî dâhilerimizdendir. İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi’nde, Şeyh Ali Nutkî Dede’ye intisabı vardır. Çile çıkarmakla meşgul bulunduğu günlerde, “Zülfündedir benim baht-ı siyâhım  şarkısını bestelemiş ve bu eseri derhal yayılmıştı.

Sultan III. Selim’in kulağına kadar gider.  Eserin bestekârının kim olduğunu tanımak istemesi üzerine, çilesini yarıda bırakarak, saraya gitmiş ve Sultan’la görüşmüştü. Mevlevîlik kurallarına göre, intisap etmeye arzulu ve kararalı olan kişinin dergâhta geçireceği çile süresi, 1001 gün yani, yaklaşık üç yıla yakındır. Ama saraya çağrıldığı için, Şeyh Efendi’nin yetkisinde olduğundan,  verilen izinle ayrılıp Sultan’ın huzuruna çıkmıştı. Bu sebeple onun çile süresi on ay kadar sürmüştür.  Görüşme ve mükâfatlandırmadan sonra Mevlevihane’ye döndü ve çilesini ikmal ve itmam etti. Bu intisap kuralının yerine getirilmesinin ardından, yapılan merasimle kendisine sikke tekbirlendi ve tahsis olunan dergâh hücresi’ne geçerek,  “Hücre-nişîn”,  “dede” oldu. Hayatının bu yeni safhasında, bulunduğu hücrede, ibadet, evrad ezkâr, tefekkürden arta kalan zamanlarında, musikî meşkiyle meşgul olmağa ağırlık verdi. Birbirinden güzel eserler verdi. Yeni eserleriyle Sultan’ın takdir ve tebriklerini kazandı. Saray fasıllarına okuyucu olarak katıldı

Mevlevî Dergâhı kurallarına göre,  evlenenlerin dışarıda bir eve çıkması gerektiğinden, 1802 yılında evlendiğinde, Sultanahmed’deki Akbıyık Mahallesi’ne taşındı.  

Sultan II. Mahmut döneminde önemli bir mevki olan Müezzinbaşılığa getirildi.

Yıllarını bu şekilde geçiren Dede Efendi,1846 yıllında, Hacca gitti.  Mekke’de iken, koleraya yakalandı. Kurtulamayarak, 69 yaşında iken, Mina’da hayata gözlerini kapadı. Hz. Hatice (R.A.a)’nın ayakucuna gömüldü.

İsmail Dede Efendi,  dinî,  lâdînî olmak üzere, çeşitli makamlarda 500’den fazla eser bestelemiş ve birçok talebe yetiştirmiştir. Dellâl-zâde İsmail Efendi, Zekâi Dede bunlardandır.                                                                                                             

Musıkî münekkitlerinin ifadesiyle  Itrî ile S. Arel  arasında  yetişen   Türk Bestekârlarının  en  büyüğü”dür. Babası hamam işlettiği için, “Hammamî-zâde” lâkabıyla anılmıştır.

Dede Efendi’nin Türk Musikîsi’ne hizmetleri çok büyüktür. “Aziz İstanbul”un aziz şairi Yahya Kemal Beyatlı, ona olan hayranlığını, yazdığı nefis bir gazelle dile getirip, taçlandırmıştır... Hayli zamandan beri ihmal edilmiş ve mukadderatıyla başbaşa kalmış durumda olan evi, Kültür Bakanlığı tarafından yeni baştan esaslı şekilde onarılarak, koruma altına alınmıştır. Onun uzun yıllar içinde yaşadığı ve ölümsüz bestelerini yaptığı evi böylece,  kıymetli bir hatıra olarak yeni nesillere kazandırılmış oldu.

Zaman içerisinde, yetkililer çeşitli kurum ve kuruluşlar Dede Efendi için anma törenleri düzenlemişlerdir. Türk Anneler Derneği’nin, Dr. Nevzat Atlığ’ın,  Kent Oyuncuları’nın, Türk Büyüklerini Anma, Türk Güzelliklerini Tanıtma Derneği’nin, çeşitli yıllarda düzenlenen anma gün, gece ve konserleri, büyük bestekârımızla genç nesilleri buluşturmaya ve kucaklaştırmaya hizmet etti.

Dede Efendi, gerçek sanata değer veren batılılar tarafından da yakından bilinmekte ve takdir edilmektedir. Nitekim 1969 yılı kasımında arkadaşlarıyla yurdumuza gelen Amerikalı ünlü zenci caz sanatçısı Don Cherry, gazetecilere verdiği beyanatında  Dede Efendi ve Klâsik Türk Müziği İsveç’te en az burada olduğu kadar zevkle dinleniliyor.  Repertuarımızın yüzde atmışında Türk Müziği’ni motif olarak kullanıyoruz. Tabiî  İsveçliler bu tip  müziğe hayran kalıyorlar..  demişti. Sezen Cumhur Önal, Dede Efendi’nin eserlerinden bazılarını Fransızcaya çevirdi, büyük alâka gördü. 1972 yılında Los Paraguayos topluluğu, Dede Efendi’nin şarkılarını İspanyolca’ya aktarıp, plâk yaptı.

Bu yıl, Hammamî-zâde İsmail Dede Efendi’nin   doğumunun 231.;  vefatının  163. yıldönümü. Gök kubbede hoş sedalar ve unutulmaz hatıralar bırakan bu büyük bestekârımızı bir kere daha rahmet ve minnetle anıyoruz. İki yıl sonra idrak edeceğimiz 165. vefat yıldönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde ulu bestekârımıza lâyık,   geniş kapsamlı anma töreninin yapılmasını dört gözle beklediğimizi de satırlarımıza ekleyerek, bu konuda emeği geçecek olanlara daha şimdiden tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim