• BIST 79.181
  • Altın 126,227
  • Dolar 3,0820
  • Euro 3,3658
  • Konya 13 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

Halkoylaması ile ilgili kararım?

M. Faik Özdengül
Halkoylaması zamanı yaklaşınca ben de bir oya sahip olduğum için oturup dün, detaylı olarak değişiklik içeren maddeleri inceledim.
Evet diyenlerin ve hayır diyenlerin argümanlarını incelemeden önce kendim öncelikle maddeleri ayrıntılı olarak değerlendirmek istedim. Bir kısmını aşağıya da aldığım maddeleri okudum ve üzerinde düşündüm.
Sonra da hayır diyenlerin neden hayır dediklerini anlamak için verilen demeçler ve yapılan konuşmaları gözden geçirdim. Hayırla ilgili yapılan değerlendirmelerde değişiklik içeren maddelerle ilgili çok fazla konuşulmadığını fark etmem ilginç oldu. İncelediğim demeçlerde Recep Tayip Erdoğan’a kişisel kızgınlık ve öfke ve hükümet karşıtı bulunmak dışında başka bir argüman yoktu. Bana garip geldi. Oysa bu bir seçim değil ve birisini de hükümet olarak seçmiyoruz.
Evet diyenlerin de neden evet dediklerine baktım. Daha fazla maddelerle ilgili demeç olmasına rağmen onlar da karşı gurubun suçlamalarına karşılık vermek adına laf dalaşına girmişler. Oysa ben vatandaş olarak bundan çok bana ne önerildiğiyle ilgileniyorum.
Şimdi bir kısmını ayrıntılı bir kısmını da özet olarak aldığım değişiklik önerilerine bakalım beraberce:
Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. “Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.”
“Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.”
Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.
Fişlenme tarihe karışacak.
Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir.
Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.
Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.
Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.
Birden fazla sendikaya üye olma hakkı sağlanacak.
Memur ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı sağlanacak.
Grev hakkının önündeki engeller kalkacak.
İdarenin her türlü iş ve eyleminden dolayı haksızlığa uğrayan vatandaşların başvurabileceği Kamu Denetçiliği Kurumu hayata geçecek.
Milletin verdiği milletvekilliği görevini ancak millet geri alabilecek.
Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolu açılacak.
Memurlara toplu sözleşme hakkı verilecek.
Memurlara verilen disiplin cezalarına yargı yolu açılacak.
Adalet hizmetleri ile savcıların idarî görevleri yönünden Adalet Bakanlığınca denetimi, adalet müfettişleri ile hâkim ve savcı mesleğinden olan iç denetçiler; araştırma, inceleme ve soruşturma işlemleri ise adalet müfettişleri eliyle yapılır. Buna ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir.
Siviller artık askeri mahkemelerde yargılanmayacak.
Anayasa Mahkemesi’nin yapısı tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi çağdaş ve geniş katılımlı bir şekle dönüşecek.
Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı tanınacak.
Askeri yargıtaya düzenleme getirilmesi
HSYK, demokratik bir yapıya kavuşacak.
Ekonomik ve sosyal konsey kurulacak.
12 Eylül darbecilerine yargı yolu açılacak.
Ben bu değişikliklere hayır diyecek bir neden bulamıyorum. O yüzden de Halkoylamasında oyum evet olacak.
Bir de işin içinde gizli oyunlar olduğunu söyleyenler var. Onların durumu daha dramatik geldi bana. Neden beni çocuk yerine koymak isterler ki. Parmak sallayıp sen anlamazsın, sen bunları bilmezsin gibi garipleşirler.
Seçim zamanı gelince yine bir oy hakkım olacak Allah ömür verirse. O zaman da yine duygudan uzak karar vermek isterim. O, o zamanki iş.
Kısaca değerlendirmelerim bunlar.
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
..
15 Ocak 2011 Cumartesi 00:48
...
Allah adamı,gönül adamısınız tüm yazılarınızdan anlaşılıyor ama gördüğüm ve beni üzen kadarıyla politikaya da meyillisiniz politka güzel yalan söyleme sanatıdır size yakışmamış bakın yazdığınız yazıyı aylar sonra biri okuyor ve size yanlışınızı fısıldıyor daha ağır şeyler yazmıyor çünkü belli ağır adamsınız.
88.245.193.70
Ahmet Hadi
02 Eylül 2010 Perşembe 09:14
Sami Efendi
Sami Selçuk'a sami Efendi diyecek kadar kibirli olana cevap verilmez ama, haydi ben yine vereyim. Mevcut HSYK'nın da üye seçiminin çok doğru olmadığını, ama getirilen düzenlemenin bundan da kötü olduğunu söylüyor Sami Selçuk. Anlaşılan Başbakanın kibri, biat edenlere de bulaşmış ki, gözler görmez, kafalar okuduklarını anlamaz hale geliyor.
195.177.206.66
dr farukaltınok
02 Eylül 2010 Perşembe 01:14
hayrola
Sayın Sevil Köse!Dr Faik beyin her yazısına aynı cümleleri çevirerek yorum yazan birisi olarak Faik Özgürlüklere destek verince niye şaşırdınız.Siz halksız Cumhuriyet,ibadetsiz,amelsiz İslamiyet isteyenlerdensiniz herhalde.Atanmışların değil,seçilmişlerin ülkeyi yönetmesinden daha tabii ne olabilir?
88.226.51.1
Güvengez Yılmaz
01 Eylül 2010 Çarşamba 17:27
Teşekkürler
Sayın yazarımızın değerlendirmelerine katılmamak mümkün değil,çok güzel açıklamalarla neden evet denilmesi gerektiğini de izah etmiş,Sami Selçuk'u oku diyen arkadaşa sormak lazım,Sami Efendi HSKY ve diğer benzerlerini için niçin ağzını açmıyor,dolayısıyla onlara arka çıkıyor ki böyle adamların sözlerine itibar edilmez....
88.255.225.19
konya da
01 Eylül 2010 Çarşamba 15:28
hayır
Konya da EVET demek işin kola tarafı. Tatlı su "EVET" çiliği. Evet diyeceğini açıkça söylemeniz gerek, yok maddelere baktım, dinledim bunlar gerçekçi olabilir mi. İnsan neyi anlamak istyerse onu görür, onu anlar. Gerçeklik hiçbir şeydir algılama herşeydir. Hz Pir ne güzel söylemiş "Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar"
193.255.246.78
Ahmet Hadi
01 Eylül 2010 Çarşamba 12:09
Sami Selçuk'u okuyun
"Hayırla ilgili yapılan değerlendirmelerde değişiklik içeren maddelerle ilgili çok fazla konuşulmadığını fark etmem ilginç oldu." Gerçekten ciddi misiniz ? Yoksa kendi insanları kendi meşrebinizce yönlendirmek için demogoji yapıp konu mu saptırıyorsunuz.
Bakın çok kolay Sami Selçuk, ki cemaat tarafından da, bu refaranduma kadar sevilen bir hukuk adamıdır. Refarandum maddeleri arasında sıkıştırılan çok ciddi faşizan maddeleri, gayet güzel anlattı bir çok yerde, yazı veya röportajında. Gerçekten görüp okumadınız mı ?
HSYK daha demokratik oluyormuş ? Grev hakkı önündeki engeller kalkıyormuş ! Anayasa Mahkemesi çağdaş ülkelerinkine benziyormuş !
Hayır gerekçe bulmak zorunda değilsiniz ki. Ben biat ettim. AKP'nin her dediğine kayıtsız şartsız, koşulsuz evet derim deyin olsun bitsin.
Madem Çağdaş ülkelerden bahsettiğiniz hadi cevap verin, hangi çağdaş ülkede referandum, birbirinden ilgisiz 30 maddenin sadece iki cevap arasına sıkıştırılmasıyla yapılır ?
195.177.206.66
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim