• BIST 97.886
  • Altın 278,052
  • Dolar 5,8286
  • Euro 6,4899
  • Konya 11 °C
  • El Chapo’nun mirası: Meksika’da şiddet ve uyuşturucu
  • TMO buğday ve arpa satışlarına başlıyor
  • Ahmet Hakan'dan Arınç'ın damadının tahliyesine tepki
  • El Chapo’nun mirası: Meksika’da şiddet ve uyuşturucu
  • TMO buğday ve arpa satışlarına başlıyor
  • Ahmet Hakan'dan Arınç'ın damadının tahliyesine tepki

Halkın tercihi bu liste mi?

Fahri Kubilay

Günlerdir merakla beklenen milletvekili aday listeleri nihayet açıklandı.  Çok şeyler yazıldı ve çizildi. Bundan sonra da yazılıp çizilecek. Ta ki 12 Haziran akşamına kadar bu konu konuşulacak ve 13 Haziran’da ise gündem yeniden değişecek.

 

Her konuşmasında; “halkım ne derse o olacak” diyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hazırladığı ve karar verdiği Konya Milletvekili Aday Listesine baktığımızda; sürekli olarak ifade ettiği şekilde halkı hiç de öyle ciddiye falan aldığını göremiyoruz. Sen kalk, binlerce teşkilat mensubunu temayül yoklaması için Konya’ya taşı… Genel Merkez görevlilerine anket yaptır, netice olarak da anket ve temayül sonuçlarını hiç dikkate alma.

 

Allah aşkına, Yüksek Seçim Kurulu’na verilen listeye bir bakın hele. Temayül ile yakından veya uzaktan hiç alâkası var mı?  Temayülde ilk üç sırayı alanların isimlerini bir hatırlayalım hele. Kim vardı ilk üç sırada?

 

1. Recep Konuk,  2. Latif Selvi, 3. Ziya Özboyacı.

 

Konya Aday listesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ilk sırada yer alması en isabetli karar olmuştur. Ya sonrası? Evet, sonrası; Konya kamuoyu tarafından şaşkınlığa neden olmuştur. Bu listeden sonra söylenecek çok şey vardır. Bu liste, AK Parti’ye oy verenlerin vicdanını yaralamıştır. Ve öyle zannediyorum ki bu listenin mahiyeti 12 Haziran’da yapılacak seçim sonuçlarına da etki edecektir.

 

Konya’da iktidar partisinin çıkardığı listeden sonra kartlar yeniden karılacak ve oyun yeniden başlayacaktır.

 

En son yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde aynı hatayı yapan AK Parti Genel Merkezi’nin, bu seçimde de halkın ve teşkilatının temayülüne rağmen böyle bir liste ile seçime gidiyor olması bana göre “kendi ayağına kurşun sıkması” anlamı taşımaktadır.

Eğer Türkiye genelindeki aday listeleri de Konya’daki gibi emrivaki ile hazırlandı ise bunun sonucu mutlaka sandığa da yansıyacaktır.

 

Listelerin açıklandığı günün akşamında televizyon kanallarında, yorumcuların listeler hakkındaki yorumlarını dikkatlice izledim. AK Parti’yi izleyen ve görüşlerine itibar ettiğim birçok yorumcu ile bir konuda aynı fikirdeyiz. O konu da şudur: “Sanki AK Parti, daha fazla oy almak istemiyor.” Evet, bu listelerin anlamından çıkardığımız en önemli sonuç buydu.

 

Şimdi gelin hep birlikte AK Parti Konya’dan kaç milletvekili çıkarır, kısa bir değerlendirme yapalım, bu bilgiler ışığı altında herkes kendi yorumunu yapsın.

           

Konya’da 2007 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet halk partisi 82.028 oyla bir milletvekili çıkarmış. Demokrat Parti 59.645 oy almış ama Türkiye genelinde partinin aldığı oy oranıyla baraja takıldığı için milletvekili çıkaramamış.  Milliyetçi Hareket Partisi 130.692 oy alarak iki milletvekili çıkarmış. Gece geç saatlere kadar gelen neticeler doğrultusunda da üçüncü milletvekili gelmiş gitmiş.  Yanılmıyorsam (tam hatırlamamakla birlikte 700-1000 arası bir oy) az bir farkla üçüncü milletvekilini AK Parti’ye kaptırmış. AK Parti de 655.376 oy alarak 13 milletvekili çıkarmış.

 

Özellikle Konya yöresinde çiftçi üzerinde son derece etkili bir isim olan Sayın Recep Konuk AK Parti’ye milletvekili aday adayı olur olmaz zaten kan  ağlayan çiftçi ve köylünün beklentisi yükselmiş, AK Parti’ye oy vermeme kararı alan seçmenler bile sırf Recep Konuk isminden dolayı artık oy vereceklerini söylemeye başlamışlar.  Hatta “Artık Tarım Bakanı Konya’dan çıkacak”  şeklinde duygularını ve öngörülerini seslendirmeye başlamışlardı. Yapılan temayül yoklamasında en yakın rakibine beş yüzden fazla fark atarak teşkilat mensubunun oyunu alarak birinci çıkmış. 

 

Şimdi soru şu: AK Parti’nin açıkladığı bu listeden sonra Recep Konuk’un 2007 seçimlerinde aday olduğu Demokrat Parti’nin almış olduğu 59 bin 692 adet oyun kaç tanesi AK Parti’ye gider?

 

Bence bu oyların bir tanesi bile AK Parti’ye gitmeyeceği gibi üstelik artan bir oranda başka partilere gideceğini söylemenin kâhinlik olmadığını hep birlikte göreceğiz.

           

 “Konya’da halkın temayülünü dikkate almadan hazırlanmış olan bu liste ile seçime giden AK Parti ne yapar?”bu sorunun cevabını aramaya çalışalım. Özellikle Seydişehir’den iki dönemdir milletvekili olan ve geçmiş dönemden sadece dört milletvekilinin tekrar aday gösterildiği listede 3. defadır (11.sıra) aday gösterilen Sayın Harun Tüfekçi tekrar seçilebilir mi?

 

9 yıllık görev süresinin 2 dönemi boyunca zaten AK Parti’ye gönül vermiş Seydişehir seçmen tabanında bir rahatsızlık vardı. Temayüle uyulmadan hazırlanan Aday Listelerinin açıklanması ile ikinci bir rahatsızlık meydana getirildi. Belediye seçimlerinde tabanının bir kısmını küstüren AK Parti, bu seçimde de bu küskün tabanın kucağına bir ateş topu daha atmıştır. Ben tahmin yapmaktan imtina ediyorum. Gelin tahmini siz yapın.

Açıklanan bu listeden dolayı Konya’da oluşan küskünler ne kadar milletvekili çıkarılacağı konusunda asıl kararı veren merci olacaktır.

 

Küskünler sadece Seydişehir’i değil, şimdi artık tüm Konya’yı etki alanına alacaklardır.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hasan ay
18 Nisan 2011 Pazartesi 17:52
Hüsnü TUNA nerede
Hasbi, ve harbi, vekilimizin üstünü kjimler niçin cizdi. Sayın sorgun bunu açıklamalı. Sorgun kadar harbi olan bu vekilimiz için üzgünüz
88.225.216.158
ahmet demirci
18 Nisan 2011 Pazartesi 01:31
meclis uyeleri
veli kardeşimize cevap için,derebucaklı bazı meclis uyesi partililerden duyduğumuza göre gülay hanım derebucaklı imiş.buyukşehir Belediye Baskanımızın destegi ile listeye girmiş
78.165.186.117
Veli Bekler
16 Nisan 2011 Cumartesi 22:35
Genel merkez
Ak parti genel merkezi Belediye başkanları ve meclis üyeleri Milletvekili adaylığı için müracaat etmesin. Etmeleri halinde adaylıkları dikkate alınmayacak diye karar almamışmıydı. Bu karara rağmen Mustafa Baloğlu, ,Gülay Samancı nasıl aday listesine alındı?
Sayın yazar, bilen varmı?
194.54.47.62
kenan taştan
16 Nisan 2011 Cumartesi 22:10
kişisel işler için yapmayın allah aşkına
fahri agam bırakın bunları diger ilçeler bir milletvekili nasıl çıkarırım diye bakar sizde alehte ugraşırsınız.hem akp üyesisin hemde akp alyhinde ugraşıyorsun bu ne pehriz....ne lahana turşusu.benim aklıma hep bir menfaat ilişkisi mi var diye düşünüyorum.sizin yüzünüzden seydişehirde belediye baş.kaybedildi.şimdide mhp nin icraatlarının reklamını yapıyorsun sitende ,beni tüfekçi ilgilendirmiyor ama tüfekçi bazlı sürekli yazı yazman benim senin hakkındaki kanaatimi degiştiriyor.dogruya dogru yanlışa yanlış desen ,kendin olsan daha iyi olur.seni seviyorum
188.56.54.202
mehmet al
16 Nisan 2011 Cumartesi 18:05
hislerimize tercüman oldunuz
bir çok konyalının düşünüpde konuşamadığı çekindiği yutkunup içine attığı konuyu cesurca yazmışsınız tebrikler.. Akparti listesi konyanın listesi değil 1..davutoğlu ..partinin marka ismi 40 yıldır istanbulda yaşıyor kendisiyle gurur duyuyoruz ama konyanın işine yarayamayacak kadar ülke sorunları ile uğraşacak pekala istanbuldan aday yapılabilirdi 2..kerim özkul davutoğlunun teyzesinin oğlu üçüncü dönemi akmaz kokmaz biri ne duyan var ne gören.. 3..ilhan yerlikaya..merkezin adayı konyada tanıyan yok 4..ayşe türkmenoğlu..konyalı memnun değil geçen dönemde varlık gösteremedi 5..cem zorlu..merkezin adayı: ne tanıyan var ne bilen yurtdışından getirtilmiş adaylık sürecinde konyaya gelmemiş bile.seçilmesi kesin vekilliği süresincede konyaya geleceğini sanmıyorum..6 hüseyin üzülmez itira z edilemeyecek tek aday 7 mustafa baloğlu. afyonlu bakan veysel eroğlunun adamı akşehirli 8 mustafa kabakçı mevcut vekil listede beklenmeyen isim 9..gülay samancı sürpriz bilen yok 10 mustafa akış ankarada avukatlık yapıyor anlaşılır gibi değil 11.harun tüfekci 3 dönemi, başarısız ,ilçesinde seçim kaybedilmiş 12 abdullah ağralı:konya teşkilatından ... yani bu liste konyanın listesi olamaz.. konyalı tanımadığı bu isimleri seçmek zorundamı? başbakana oy vermek istiyorum ama bu adaylar benim adayım değil ben bu listeye oy vermem.. liste yaparken konyayı göz ardı edenlere ders verme zamanı gelmişdir. 2000 yılından bu yana akpartiye oy vermiş biri olarak tüm konyalıları konya sevdalılarını memleketini sevenleri akpartiye oy vermemeye davet ediyorum. Ben ya haspartiye veya mustafa özkafaya oy vereceğim. saygılar...
88.224.240.98
HASAN UTKU
16 Nisan 2011 Cumartesi 12:39
EN FAZLA 9
BU ŞEÇİM SÜPRİZ OLACAK NASIL AK PARTİ 2007 SÜPRİZ ŞEKİLDE OLACAK VE 9TANE ÇIKARACAK
212.154.1.92
Mehmet Yılmaz
16 Nisan 2011 Cumartesi 09:54
Konyalılar..
Konyalılar tepki vermeyi bilmez papayı salman ruştiyide aday gösterse akp yine oy verirler...
91.191.205.128
AHH
15 Nisan 2011 Cuma 22:36
VAHHHHHHH
NEREDE YAŞIYORSUNUZ.HALKIN DEDİĞİ,İSTEĞİ NEREDE GERÇEKLEŞMİŞ.URFA'DA CEKET MUHABBETİ TUTMADI,KONYA'DA CEKET OLUR,ŞEMSİYEDE AKIL NE VAKİT NAKİLİ GEÇERSE OZAMAN SİZİN DEDİĞİNİZ BELKİ.........................
78.165.178.156
Ali
15 Nisan 2011 Cuma 21:21
İddia
AKParti 11 vekil kesin!
88.231.242.105
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim