• BIST 102.977
  • Altın 230,789
  • Dolar 5,4489
  • Euro 6,2073
  • Konya 14 °C
  • İkinci el otomobilde ekspertiz zorunluluğu başlıyor
  • 6 adımda oy kullanma rehberi
  • "FETÖ'nün TSK yapılanması tümüyle deşifre edilmiş değil"
  • İkinci el otomobilde ekspertiz zorunluluğu başlıyor
  • 6 adımda oy kullanma rehberi
  • "FETÖ'nün TSK yapılanması tümüyle deşifre edilmiş değil"

Güçlü Aile, Güçlü Toplum

Salih Sedat Ersöz

Konya STK Platformu Başkanı değerli ağabeyim Muhsin Görgülügil dün düzenlediği basın toplantısında önemli konulara değindi ve önemli mesajlar verdi.

Toplantının ana konusu kadın ve aileydi. Kadını ailede yaptığı ulvi hizmeti dolayısıyla; “şefkat, merhamet ve hürmet gösterilmesi ve nezâketle davranılması gereken asil ve nezih bir varlık” olarak tanımlayan Muhsin Görgülügil “İslâm, toplumun çekirdeğini oluşturan ailedeki müstesna rolünden dolayı kadını, cemiyetin billur bir avizesi gibi görür. Zira o, nikâhın feyz ve nuru ile toplumu aydınlatır. Nesli ve namusu korur. Evi düzenler. Malı muhafaza eder. Aileyi ruhani neşelerle doldurur. Günah girdapları ve ahlâksızlık erozyonlarına karşı ailenin koruyucu zırhı -tabir yerindeyse- bir paratoneri gibidir. Kendisini ailesine hasreden fedakâr bir kadın; engin bir sevgiye, derin bir saygıya ve ömürlük bir teşekküre lâyıktır” ifadelerini kullandı.

Görgülügil’in “Kadınların manevi terbiyesinin ihmâl edildiği toplumlarda insanlık baharı açılamaz. Kadın, gerçek değerini kaybederek sokağa düşer. Bu ise, bir pırlantanın çöp tenekesine atılması gibi talihsiz bir hâdisedir. Kadının sokağa düşmesi, aile ocağını kurutur, toplumu bir mezbelelik hâline getirir; hayat yollarını huzur ve saadet yerine cam kırıkları ile doldurur” ifadeleri de kayda değer cümlelerdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerini açıklayan Muhsin Görgülügil, “evlenen çiftlerin sayısı 2017 yılında 569 bin 459 iken 2018 yılında yüzde 2,9 azalarak 553 bin 202 oldu. Boşanan çiftlerin sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken 2018 yılında yüzde 10,9 artarak 142 bin 448 oldu. Evliliğin %2.9 azalmasına karşın boşanmalar %10,9 artmıştır” diyerek ülkemizdeki acı bir gerçeğe dikkatleri çekerek “bu rakamların toplumumuzun hücresi olan aile konusunda acilen tedbirler alınması gerektiğini ortaya koymaktadır” dedi.

Muhsin Görgülügil aile konusunda da şu önemli cümleleri kullandı. “Aile mahremiyeti aileyi muhafaza eden hücredeki zar gibidir. Aileye dışarıdan müdahalelerle sadece kadın ve çocuğu ön plana çıkarıp babayı dışarıda bıraktığınızda aile mahremiyetine zarar vermiş ve aile içi dengeleri bozmuş olursunuz. Özellikle 7 yıl önce 8 Mart 2012 de Yüce Meclisimizde yasalaşan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve Medeni kanundaki bazı uygulamalarının aile yapımıza zarar verdiği için acilen gözden geçirilmesi gerekiyor. Özellikle süresiz nafakanın sınırlandırılması, çocuk haczinin kanundan çıkarılması, zinanın suç kapsamına alınması, evlilik öncesi temel eğitimin mecbur kılınması gibi tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz.”

“İnsanın yaratılıştan gelen biyolojik kadınlık ve erkeklik cinsiyetlerini kabul etmeyen; kurgulanmış lezbiyenlik, gaylik, biseksüellik ve translık gibi ahlaken sapkın eğilimleri Toplumsal Cinsiyet Eşitliği adı altında meşrulaştıran, bu sapkınlıkları yeni nesillere olumlu bir şeymiş gibi dayatan projeleri, Tv programlarını, medya yönlendirmelerini, eğitim faaliyetlerini red ve protesto ediyoruz” diyerek gayri meşru yaşantıları meşru olarak sunan medyayı ve eğitim faaliyetlerini de en sert bir şekilde kınadı.

Muhsin Görgülügil’in şu cümlesi de çok önemliydi: “İslâm’ın dışında, kadına değer verdiğini iddia eden bütün sistemler, ona sadece bir vitrin malzemesi olarak kıymet vermekte, arka plânda ise kadını ancak ekonomik ve nefsani bir meta olarak kullanıp ezmekte ve tüketmektedir.”

En önemli ve en vurucu cümleler en sonda geldi. Şöyleydi: “Gelecek nesillerin hakkı adına, kendi çocuklarımızın ve torunlarımızın hakkı adına, huzur evlerinde ölüme terk edilmiş ihtiyarların hakkı adına, intihar noktasına gelmiş depresyon hapları müptelası yalnızların hakkı adına, sokaklara terk edilmiş çocukların hakkı adına, geleceğimiz adına, insanlık adına; çocukları, babaları, anneleri ve aileyi savunuyoruz onun için “Güçlü Aile Güçlü Toplum” diyoruz.”

Bu önemli konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Görgülügil; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Sosyal Politikalar Kurulunu toplayarak 6284 ve 5395 ve İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere aileye yönelik tüm uygulamaların acilen gözden geçirilmesini ve TBMM çatısı altında bulunan siyasi partilerin de Aile ve çocuk tacizleri ile ilgili kanunlarda acilen değişikliğe gitmesini talep ediyoruz” diyerek bu konu ile ilgili sözlerini tamamladı.

Daha sonra birkaç konuya daha değinen Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin yıldönümü dolayısı ile milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Vatan şehitlerini rahmetle andı.

Çanakkale Zaferinin yıldönümü dolayısı ile de; “büyük bir zaferi gerçekleştiren milletin çocukları olmak, herkes için en büyük ve en haklı iftihar kaynağıdır. Çanakkale Deniz Zaferi, bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin sonucudur. Milletimiz, bu var olma mücadelesinde topuyla, tüfeğiyle ve kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanma başarısını göstermiştir” sözleri ile zaferin yıldönümünü kutladı.

Ayrıca “8 Mart 2019 Kadınlar gününü bahane ederek toplanan ne olduğu belirsiz kişiler tarafından dinimizin temel esası olan Ezanı Muhammediyeye karşı ıslık çalarak ezana karşı tavırlarını ortaya koyanları şiddetle protesto ediyor ve kutsal değerlerimize saygılı olmaya davet ediyorum” sözleri ile de geçtiğimiz günlerde ezanımıza karşı yapılan çirkinliği ve saygısızlığı kınadı.

Diğer yandan; “Yahudi askerler tarafından Mescid-i Aksa’nın harim-i ismeti çiğnenerek imamlara ve ibadet eden masum sivillere saldırılmıştır. Gözü dönmüş zalimler insanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayarak mabetlerin masuniyetini bir kez daha ihlal etmiştir. Camide ibadet eden insanlara ve din görevlilerine saldıracak kadar azgınlaşan zalimleri şiddetle tel’in ediyorum. Peygamberler diyarına, insanlığın ortak mirasına, mabetlere yapılan tecavüz karşısında dünya kamuoyunu ahlakın ve hukukun gereğini yerine getirmeye davet ediyorum” diyerek Filistin Müslümanlarına karşı girişilen tecavüzleri dile getirdi ve şiddetle kınadı.

Son olarak Yeni Zelenda’da Cuma namazı esnasında 2 camiye yapılan terör saldırısı sonucunda 49 Müslümanın hayatını kaybettiğini belirten Muhsin Görgülügil, bu saldırıyı da şiddetle kınadığını açıkladı ve Çanakkale zaferinin yıldönümünde ülkemize gelen Anzakların en iyi şekilde ağırlandığını buna karşı böyle bir saldırının vicdanları yaraladığını belirtti.

Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil’in yaptığı bütün açıklamaları, bizlerin hissiyatına da tercüman olmuştur. Bu açıklamaların altına aynen imzamı atıyor, yapılan bu önemli faaliyet ve açıklamalar nedeniyle Platform yetkililerini ve Başkan Muhsin Görgülügil ağabeyimi bütün kalbimle tebrik ediyor, teşekkürlerimi ifade ediyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim