• BIST 116.841
 • Altın 161,853
 • Dolar 3,7823
 • Euro 4,6622
 • Konya 4 °C
 • Otomobil üreticilerine dikkat! Bakanlık harekete geçti
 • Oy pusulası nasıl olacak? İşte ilk örnek
 • Aracın kilometresini düşürüp satan sanıklara hapis cezası
 • Otomobil üreticilerine dikkat! Bakanlık harekete geçti
 • Oy pusulası nasıl olacak? İşte ilk örnek
 • Aracın kilometresini düşürüp satan sanıklara hapis cezası

Gayrimenkul sertifikaları ihracında yeni dönem

Gayrimenkul sertifikaları ihracında yeni dönem
SPK'nın gayrimenkul sertifikaları tebliğinde yaptığı değişiklikler kapsamında, halka arz yoluyla yapılan ihraçlarda fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerde bulunulabilecek- Yeni tebliğe ihraçtan elde edilen fonun tamamının doğrudan ihraççıya aktarılabilmes

İSTANBUL (AA) - Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK), gayrimenkul sertifikaları tebliğinde yaptığı değişiklikler kapsamında, halka arz yoluyla yapılan ihraçlarda fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerde bulunulması ve ihraçtan elde edilen fonun tamamının doğrudan ihraççıya aktarılabilmesi mümkün kılındı.

SPK'nın "Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği"nde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik kapsamında tebliğde geçen asli edimin tanımında değişikliğe gidilerek, yeni tanımda "kat mülkiyeti" ibaresi kullanıldı.

Bu kapsamda yeni tanım, "Asli edim; ifa süresi içerisinde izahname veya ihraç belgesinde belirlenen esaslar çerçevesinde, ihraççı tarafından gayrimenkul sertifikası sahipleri adına kat mülkiyetinin tesis edilmesi ve bağımsız bölümün teslim edilmesini ifade eder." şeklinde belirlendi.

Gayrimenkul sertifikalarının ihraç edilmesine yönelik esaslarda da değişiklik yapılan tebliğde, "Bir bina veya blok gibi ancak bütünü tamamlandığında kullanılabilecek yapılarda yer alan bağımsız bölümlerin bir kısmı ihraca konu edilemez, bunların tamamının gayrimenkul sertifikası ihracına konu edilmesi zorunludur" maddesine, "aynı projedeki sertifika ihracına konu edilmeyen yapılarda yer alan bağımsız bölümler ile aynı kalite standartlarında inşa edilmesi zorunludur." ifadesi eklendi.

Böylece yeni tebliğ ile bir projede gayrimenkul sertifikası ihracına konu edilen ve edilmeyen yapılarda yer alan bağımsız bölümlerin aynı kalite standartlarında inşa edilmesi zorunlu kılındı.

Daha önce Tebliğ'de "Edimleri yerine getirilen veya itfa bedeli yatırımcıya ödenen veya yatırımcılardan talep halinde piyasada yeniden satılmamak şartıyla geri alınan gayrimenkul sertifikalarının iptali talebiyle yetkili kuruluş tarafından derhal Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) başvurulur" şeklinde yer alan madde ise şöyle değiştirildi:

"Edimleri yerine getirilen veya itfa bedeli yatırımcıya ödenen veya yatırımcılardan talep halinde piyasada yeniden satılmamak şartıyla geri alınan gayrimenkul sertifikaları, MKK tarafından belirlenen ve Kurulca uygun görülen esaslar çerçevesinde iptal edilir."


- "İhraçlarda fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerde bulunulabilecek"


Yeni Tebliğe eklenen maddeler ile halka arz yoluyla yapılan ihraçlarda, izahnamede belirtilmesi kaydıyla fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerde bulunulabilecek. Bu durumda Kurulun fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlere ilişkin düzenlemeleri kıyasen uygulanacak. Ayrıca, yatırımcıların hak ve menfaatlerini iyileştirici nitelikte olduğu Kurulca uygun görülen esaslar, izahname veya ihraç belgesinde belirtilmek suretiyle uygulanabilecek.

Öte yandan MKK tarafından belirlenen ve Kurulca uygun görülen esaslar çerçevesinde gayrimenkul sertifikaları, asli edim ifa edilinceye veya itfa bedeli yatırımcıya ödeninceye kadar bloke edilebilecek.

Tebliğ'de yapılan değişiklik kapsamında asli edimlerin kullanılmasına ilişkin maddede belirtilen "asgari olarak proje bitiş tarihinden önceki 10 iş günü" olarak verilen süre kaldırıldı. Bu kapsamda, asli edim kullanım süresi, ilk günü gayrimenkul sertifikasının borsada işlem görme tarihinden önce olmamak üzere ihraççı tarafından belirlenecek.

Ayrıca, MKK tarafından belirlenen ve Kurulca uygun görülen esaslar çerçevesinde gayrimenkul sertifikaları, asli edim ifa edilinceye veya itfa bedeli yatırımcıya ödeninceye kadar bloke edilecek.


- İhraççıya doğrudan aktarılacak fon oranı yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltildi


Tebliğ kapsamında, gayrimenkul sertifikalarının ihracı sürecinde elde edilen fonun kullanılması ve ihraççıya aktarılmasına ilişkin belirlenen oranlarında değişikliğe gidildi.

Yapılan değişiklik kapsamında, ihraçtan elde edilen fonun yüzde 25'lik kısmı inşaat başlamadan önce doğrudan, yüzde altmış beşlik kısmı inşaat ilerleme raporlarında belirlenen oranlar ölçüsünde ve geriye kalan yüzde onluk kısmı ise tüm edimler ifa edildikten sonra yetkili kuruluş tarafından ihraççıya aktarılabilecek.

Daha önce, ihraçtan elde edilen fonun yüzde 10'luk kısmı inşaat başlamadan önce doğrudan, yüzde 80'lik kısmı inşaat ilerleme raporlarında belirlenen oranlar ölçüsünde, kalan yüzde 10'luk kısmı ise vade sonunda yetkili kuruluş tarafından ihraççıya ödeniyordu.

Tebliğe ayrıca, ihraçtan elde edilen fonun tamamının doğrudan ihraççıya aktarılmasını da mümkün kılan şu madde eklendi:

"İtfa bedelinin ve oluşabilecek cezai şartın yatırımcılara ödenmesinin bir banka tarafından garanti altına alınması, bu ödemelere ilişkin olarak banka teminat mektubu alınması veya gayrimenkul projesinin tamamlanması için sigorta yaptırılması durumlarında, ihraçtan elde edilen fonun tamamının doğrudan ihraççıya aktarılması mümkündür. Bu durumda fon, ihraççı tarafından değerlendirilir ve fondan yapılan harcamalar projeye özgülenerek ihraççının muhasebe kayıtlarında ayrı bir şekilde izlenir. İnşaat ilerleme raporlarının düzenlenmesi zorunlu değildir."

AA

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili tüm detaylar...23 Şubat 2018 Cuma 01:00
 • New York borsası "karışık" kapandı23 Şubat 2018 Cuma 00:43
 • 10 Bin 500 Liseli Memur Alınacak23 Şubat 2018 Cuma 00:19
 • İMİB istişare toplantısı22 Şubat 2018 Perşembe 22:38
 • Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu22 Şubat 2018 Perşembe 20:58
 • Avrupa borsaları karışık seyirle kapandı22 Şubat 2018 Perşembe 20:28
 • Manisa Ticaret Borsası22 Şubat 2018 Perşembe 19:58
 • ABD'nin ticari ham petrol stokları azaldı22 Şubat 2018 Perşembe 19:53
 • Gümüşhane'de kurulan güneş enerjisi22 Şubat 2018 Perşembe 19:43
 • SPK haftalık bülteni22 Şubat 2018 Perşembe 19:28
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim