• BIST 83.067
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • Konya -6 °C
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri

Füze kalkanı

Ufuk Karadavut

Füze kalkanı projesi bizim açımızdan yeni bir proje değil. Son 4 yıldır üzerinde çalışıldığı için artık pek çok yönü bilinmektedir. Ülke olarak bize getireceği yarar ve zararları da artık netleşmeye başlamıştır. Ama genel anlamda bakıldığında faydasının olmayacağı aksine zararının olacağı görülmektedir. Bu zararı da her zamanki gibi bu ülkede yaşayan halk ödeyecektir. Ödediği şeyin füze kalkanından kaynaklanan bir maliyet olduğunu asla bilmeden söylenmeye ve söyleneni yapmaya devam edeceklerdir.

Füze kalkanı projesi ile ülkemizin 11 milyar dolar civarında bir masraf yapacağı belirtilmektedir. Füze kalkanı için harcanacak bu para ile ülkemiz kime karşı korunacaktır. Komşularımızla “sıfır sorun” stratejisi izleyen bir hükümetin hangi komşumuza karşı bunu kullanacağını bilmek gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz sene içerisinde füze kalkanı projesi gündeme geldiğinde hükümet yetkilileri Füze kalkanının İran devletine karşı yapılacağını belirterek kabul etmemişlerdir. Şimdi neler oldu ve neler değişti de buna izin verildi. Füze kalkanı ile ülkemizin korunmasından ziyade İsrail’in korunmasının esas olduğu artık ortaya çıkarken hala neden bu gizlenmektedir.

Anlaşılan bu proje bir şekilde uygulanacak. Ama cevap alamasak ta şu soruların cevabının verilmesi en azından milletimizin konu hakkında bilgilendirilmesi açısından faydalı olacaktır.

Birinci soru; Malatya ili Kürecik beldesine yerleştirilecek olan radar sistemi ne kadar süre için oraya yerleştirilecektir. Süresiz olarak mı orada kalacaktır. Bu belirlenmiş midir? Bunu kim nasıl belirlemiştir.

İkinci soru; Kurulacak olan radarların AN/TPY tipi olduğu belirtiliyor. Bu tip radarların tarama güçlerinin oldukça güçlü olduğu biliniyor. Malatya’da kurulacak olan radarın tarama kapasiteleri ne olacaktır.

Üçüncü soru; Bu sistem ile elde edilen bilgileri kim kullanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri yöneticileri buradan alınacak bilgileri kendilerinin kullanacaklarını açıkça belirtmektedirler. ABD dışında başka hangi ülkeler bu bilgileri ne amaçla kullanacaklardır. Türkiye’nin bu konudan haberi olacak mıdır?

Dördüncü soru; Radarların tarama alanlarında yapılacak olan imha işlemleri sonucunda oluşacak serpintileri engellemek için herhangi bir tedbir alınması planlanmakta mıdır? Yoksa bu olay göz ardı mı edilmektedir.

Beşinci soru; Kurulacak olan radar sistemi ile ülkemize belli sayıda yabancı askerin konuşlanacağı belirtilmektedir. Bu askerler hangi ülkelerin askerleridir. Daha da önemlisi bu askerlerin sayısı ne olacaktır. Asker sayısını belirleme konusunda ülke olarak herhangi bir inisiyatif kullanma yetkimiz olacak mıdır?

Altıncı soru; İsrail bu projenin neresinde yer alacaktır. İsrail sivil ve askeri personel görevlendirecek midir? Buradan elde edilen bilgiler İsrail’e verilecek midir?

Yedinci soru; Ülkemiz topraklarına yerleştirilecek yabancı askerlerin statüsü ne olacaktır. Burada işleyecekleri suç durumunda ülkemiz yasalarına göre mi yargılanacaklar yoksa kendi ülkelerindeki yasalara mı tabi olacaklar?

Sekizinci soru; Elde edilen bilgileri ülkemiz kullanabilecek midir? Kullanacaksa ne kadarını kullanabilecektir. Kullandığı bilgilerin doğru olup olmadığının kontrolünü yapabilecek midir?

Dokuzuncu soru; Radar sisteminin devamında başka sistemler de buraya kurulacak mıdır? Başka ağır ve hafif silahlarda bölgeye konuşlandırılacak mıdır? Konuşlandırılacak sa ülke olarak bunların kontrolünde söz sahibi olabilecek miyiz?

Onuncu soru; Bu çalışmada ülkemiz nerede yer alacaktır. Anlaşılan yetki bizde olmayacak. Ama en azından tamamen yetkisiz de kalmamak gerekmektedir. Aksi taktirde elde edilen bilgiler gün gelir devran döner ve bizim aleyhimize bilgiler de birilerinin eline geçebilir. Bunun sorumluluğundan da kimse kurtulamaz…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim