• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Konya 3 °C
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek

Fransa'nın..

Yücel Kemendi

Fransa'nın soykırım, sömürge tarihi

Herkes Fransa”nın Cezayir Soykırımından bahsederken, ben bu ülkenin “Soykırım ve Sömürge tarihini” yazmak istedim.

Ve yazıma; Birinci Dünya Savaşında işgal ettiği Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adana'da ki katliamlarıyla başlamak istedim.

Fransa'da resmi tarih, Fransız ordusunun Anadolu'da yaptığı katliamları yok saysa da, Bizim ders kitaplarımız bu katliamlardan hiç bahsetmese de, Fransa suçu hep başkalarında atsa da, Anadolu’daki katliamları kapatılacak cinsten görünmüyor.

Hatta Fransız katliamları sadece bu bölge ile sınırlı kalmamıştır. Ermenilerin yaptığı tüm katliamların arkasında Fransa”nın olduğu açık seçik tarihi gerçektir.

Anadolu’da Köylerin işgaliyle başlayan, çocuk kadın, genç, İhtiyar, herkesi camilere toplayan, sonrada onları kurşuna dizen, binlerce Anadolu insanını diri diri yakan da Fransa”dır.

Şimdi kendi tarihiyle yüzleşme cesareti olmayanlar o yıllardaki tetikçilerine diyet ödemektedirler.

Fransa yaşamak için kan içenlerdendir. Hatta tarihinde çok farklı bir soykırıma imza atan dünyanın ender milletlerindendir. “Fransız'ın Fransız'a soykırımı” olarak adlandırılan 1793-1796 Vendée Soykırımı, Fransa parlamentosunun Fransa devrimi sonrasında Fransa’nın batısında bulunan vendee bölgesinde yaşayan halkın, kadın, erkek ve çocuklar dahil tümüyle katledilmesi için hoche isimli generale tam yetki vermiştir, Binlerce masum insan kendi komutanları tarafından kendi topraklarında katledilmiştir.

“Günümüzde birçok siyasetçimizin dillendirmeye çalıştığı Cezayir Katliam Fıransa”nın sıradan katliamları arasındadır”

Cezayir, ilk kez 1830 yılında bir Fransız kolonisi oldu. İşte o tarihten sonra başına gelmedik bela, ölmedik insan, kalmadı. Fransızlar bölgedeki ayaklanmayı bastırmak için ülkeye 400 bin asker yerleştirdi. Başını kaldıranı öldürdü. Sonuçta geride 45 bin ölü insan bıraktı. Avrupalı tarihçileri, bu rakamı 15 bin ya da 20 bin olarak kayda geçti. Sonra 1945 katliamları, 1961 yılındaki Paris katliamı ile de 250 Cezayirli öldürüldü. 1954-1962 arasında gerçekleştirilen büyük bağımsızlık savaşında. Fransız işgalciler 1,5 (bir buçuk) milyon Cezayirliyi hunharca şehit etmişlerdir.

“Peki Fransa sadece Cezayir de mi katliam yaptı “ tabiî ki hayır

Fransa hemen hemen girdiği tüm ülkelerinde benzer katliamlar gerçekleştirmiştir. Benin”de ki katliamlar, bölgenin bağımsızlığını ilan ettiği 1 Ağustos 1960'a kadar devam etti. Bu bölgede ölen insan yine Avrupalı tarihçileri göre 30 bin dir Fransızlar 1896'da bugünkü Burkina Faso'nun başkenti ve tarihte önemli bir ticari merkez rolü oynamış olan Vagadugu'yu ele geçirirken bölge insanının neredeyse üçte birini katletti. Sonrada bölgeyi 1904 yılında Yukarı Senegal - Nijer Birliği'ne bağladılar, 1919'da Yukarı Volta adıyla ayrı bir sömürge haline getirdiler.

1932'de Sudan, Nijer ve Fildişi Sahili arasında paylaştırılan Yukarı Volta 1947'de yeniden tek bir ülke haline getirilmek için binlerce insanın öldürülmesiyle katliamlarına devam etti “1859'da Cibuti katliamları” 1888'de İngilizlerin işgali altında bulunan Somali sınırlarına kadar ulaştı. Somali'nin kesin sınırlarını kanla belirlediler. Fransızlar Müslümanların bütün direnişlerini baskıyla ve zulümle bastırdılar. Bölgede ölen insan yüz binin üzerinde.

4 Şubat 1894'te Çad'da çok sayıda camiyi ve medreseyi yıktılar. İslâmî eğitimi tamamen yasaklayarak Müslümanların dinlerini öğrenmelerine engel oldular. Bütün dini cemiyetlerini kapattılar. Çok sayıda ilim adamını zindanlara atarak işkenceyle öldürdüler. Bazı Müslüman ilim adamları Fransız zulmünden kurtulmak için çeşitli yerlere kaçtılar. 1917'de Çad'da dini hayatın yeniden düzenlenmesi konusunda Abeşe şehrinde bir sempozyum düzenleneceğini açıkladılar ve bunu her tarafta ilan etti. 400 kadar ilim adamı olumlu bir gelişme olacağını ümit ederek sempozyumun düzenleneceği salona toplandılar. Ancak çok geçmeden Fransız güçleri salonu her taraftan sararak toplanan ilim adamlarının hepsini öldürdüler.

Fransız Gabon'da geniş çaplı bir Hıristiyanlaştırma çalışması da başlatıldı. Bu çalışmaya karşı koyanların hepsi bir gecede hunharca öldürüldüler

1885 Berlin Konferansı'nda Avrupalı sömürgeciler Batı Afrika topraklarının paylaşılması konusunda aralarında bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmada Gine, Fransızlara verildi. Gine halkı Fransız cumhurbaşkanı De Gaulle'ün sunmuş olduğu yeni anayasayı reddetti diye katliamlara devam edilmiş ancak mücadelesini devam ettiren Gine, 2 Ekim 1958'de bağımsız devlet olabilmiştir.

1916'da Fransızlar ve İngilizler Kamerun'u işgal etti ve aralarında paylaştılar. İnsanları sindirmek için öldürülen bu ülke 1 Ocak 1960 yılına kadar katliamlarla karşı karşıya kaldı ve ancak bu yılda bağımsızlığını ilan edebildi

Bugünkü resmi adı Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti olan Komor Adaları'na karşı 1830'lu yıllarda saldırıları başlattı ve binlerce insanı öldürdüler. 1814 yılı katliamından Senegal’de nasibini aldı. 1903 yılında Moritanya'nın Trarza bölgesini ele geçirdiler. 1920'de Moritanya'nın tamamını işgal ettiler. Misyonerlik çalışmalarıyla bölgeyi Hıristiyanlaştırmak isteseler de bunu başaramadılar bunun üzerine binlerce Müslüman ı katlettiler.

Nijer toprakları 19. yüzyılın sonlarında Fransız sömürgeciler tarafından işgal edildi ve 3 Ağustos 1960 tarihine kadar Fransız işgalinde kaldı. Fransız işgalciler diğer Afrika ülkelerinde başvurdukları baskı ve Hıristiyanlaştırma uygulamalarına aynen Nijer'de de başvurmuşlardır. Aynı uygulamaları Senegal ve Tunus ta devam etmiş binlerce Müslüman a toprakları mezar olmuştur.

Şimdi bu ülke çıkıyor, Ermeni katliamından bahsediyor.

Bu olsa olsa kendi katliamlarını örtme çalışması olur bundan başkası yalan ve iftiradır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim