• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • Konya -1 °C
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
 • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
 • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Finansal Fair-Play

Doç. Dr. Hakan Salim Çağlayan

Futbol, sürprizlere açık yanıyla, dinamizmiyle, sihriyle her dönem kitlelerin ilgisini üzerinde toplamayı başaran alan olma özelliğini korumaktadır ve bunun yanında dünyanın en popüler spor dallarından birisidir. Mahalle maçı da, Avrupa çapında bir maçta olsa kazanmak taraftarı irrasyonel ölçülerde coşturur. Her ülkede, her rejimde, her zamanda futbolun coşkulu yanı inkar edilemez. Özellikle tekstil, inşaat, turizm, sağlık, eğitim, gıda ve medya olmak üzere bütün sektörleri etkileyen futbol, çağımızın bacasız sanayilerinin en önünde gelmektedir. Profesyonel futbol, pazarlanabilir bir ürün haline gelmiş ve ticarileştirilmiştir. Ticarileşme bir yandan futbolu güzelleştirirken, diğer yandan takımlar arasında servet farklılıklarından kaynaklanan rekabeti de bozmaya başlamıştır. Zengin kulüplerin futbol pastasından daha fazla pay alarak kendilerine rekabet üstünlüğü sağlaması küçük kulüpleri rekabet edemez hale getirmiş, zamanla küçük kulüplerin aleyhine haksız bir rekabet ortamı oluşturmuştur. Futbol kulüpleri arasında sportif rekabetin zamanla küçük ve yoksul kulüplerin aleyhine çalışmaya başlaması ve bazı yönetim hatalarıyla da birleşmesi bu tip kulüplerin futbol sahnesinden çekilmesine neden olmuştur. Bu duruma seyirci kalmak istemeyen UEFA, bu güzel oyunu yaşatmak için kulüpler arasında finansal rekabeti tekrar düzenlemek ve mali disiplini sağlamak ve futbol kulüplerine finansal çeki düzen verebilmek için Finansal Fair Play kurallarını uygulamaya koymuştur.

Finansal Fair Play, kulüplerle birlikte hareket ederek oluşturulan ve futbolun gelecekte de sürdürülebilirliğini sağlayacak bir kurallar kümesidir. Finansal Fair Play kavramı içinde birçok kural bulunmakla birlikte, bunların en önemlisi üç yıllık bir periyotta kulüp gelir ve giderlerinin dengelenmesini sağlayacak olan kural olup, bu kural bünyesinde sağlıklı ve sürdürülebilir bir futbol için gerekli birçok detay yer almaktadır. UEFA İcra Kurulu tarafından Eylül 2009’da oy birliğiyle futbolun daha iyiye gitmesi amacıyla Finansal Fair Play (FFP) kurallarını hayata geçirmek için bir Finansal Adil Oyun ve Toplumsal Sorumluluk Komitesi kurulmuştur. Bu komitenin temel hedefi aşağıda sayacağımız ilkelerin hayata geçirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla komite tarafından, UEFA’ya bağlı federasyonlarda mücadele eden profesyonel futbol kulüplerinin en geç 2014-2015 sezonuna kadar bu ilkelere uymaları ve bunun için gerekli yönetsel yapılanmalarını gerçekleştirmeleri beklenmektedir. Finansal Fair Play kriterlerine göre aşağıdaki çalışmaların gerçekleştirilmesi öngörülmektedir:

 

 • Yöneticiler ve kulüp başkanları kulüp için cebinden harcama yapamayacak.
 • Kulüpler, kendi yöneticilerine veya iş ortaklarına ait borçlarını 2014-2015 sezonuna kadar kaynaklarına iade edecekler.
 • 2014-2015 sezonundan itibaren kulüpler transfer gelirlerinden daha fazla harcama yapamayacak.
 • Sadece kulübe hibe edilen ve kulübe ait gelirler değerlendirmede kulüp geliri sayılacak.
 • Hiçbir futbolcu, kulüp ya da yasal otoriteye vadesi geçmiş borç bulunmayacak. Gelirden daha fazla borçlanılmayacak. Borçlanılırsa transfer yasağı cezası alınacak.
 • Öz sermayenin eksiye düşmesine izin verilmeyecek. Kulüplerin başa baş noktasını yakalamalarına olanak sağlamak için belirli bir dönem zarar etmelerine izin verilecek.  
 • Futbolculara yapılacak ücret, maaş ve prim ödemeleri, toplam gelirin %70’ini geçemeyecek.
 • Kulübün toplam borcu, toplam gelirinin %100’ünü geçemeyecek.
 • Bütçesi 5milyon Euro’nun altındaki takımlar kriterlerden muaf olacak.
 • Kulüplerin ilişkili şirketleri ile yaptıkları her türlü ticari işlemde geçerli olan fiyatların piyasa emsallerinden oldukça yüksek veya düşük olması durumunda, bu rakamların gelir veya gider hesaplarına herhangi bir etkisi olmayacak, söz konusu işlem için bir emsal piyasa fiyatı bulunarak gelir ve giderin tespitinde bu fiyat dikkate alınacak.
 • Kulüplerin altyapı, stadyum ve antrenman sahası için yapacağı yatırım amaçlı harcamalar başa baş noktası hesaplamalarına dahil edilmeyecek.

 

Bu kriterlerin temel amacı kulüplerin kendi olanaklarının ötesinde daha fazla para harcamamasını sağlamaktır. Bu kriterleri sağlamayan kulüpler ülkelerinde şampiyon olsalar dahi, Avrupa kupalarına katılamayacak veya duruma göre transfer yasağına tabi tutulacaktır. Tüm bu kriterlere uyum ve başa baş noktasının denk bütçe ilkesiyle beraber uygulanmasının kısa sürede kulüpler için zor bir geçiş olduğunu bilen UEFA bu nedenle kulüplere aşamalı bir geçiş imkanı sağlamıştır. Bu aşamalı geçişin 2018-2019 sezonunda gelir ile gider arasındaki farkın en fazla 5 milyon Euro olma şartına kadar indirgendiği görülmektedir.

Kulüpleri alt yapıya ve genç futbolcuların yetiştirilmesine yönelik uzun dönem yatırımlarına özendirecek, futbolun finansmanında kulüpleri daha rasyonel olmaya ve mali disiplin sağlamaya yöneltecek, kulüpleri gelirleri ve bütçeleri oranında rekabet etmeye cesaretlendirecek olması yönünden Finansal Fair Play’in önemli bir araç olduğunu söylememiz mümkündür.  

2015-2016 Süper Lig Hasan Doğan Sezonu'nda 5 Ocak Salı günü başlayacak olan ara transfer dönemi öncesi UEFA'nın “gözümüz üstünüzde” mesajı verdiği kulüplerimizin Finansal Fair Play uygulamalarına ne denli riayet ettiklerini önümüzdeki günlerde hep beraber izleyeceğiz.

Sevgi, saygı, muhabbetle…

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Dr. Hüseyin ASLAN
05 Ocak 2016 Salı 15:49
15:49
2014-2015 sezonundan itibaren kulüpler transfer gelirlerinden daha fazla harcama yapamayacak.
Sadece kulübe hibe edilen ve kulübe ait gelirler değerlendirmede kulüp geliri sayılacak denilmektedir. Konya spor zaten kulüp olarak hiç gelir elde edemedi. şimdiye kadar hep hibelerle geçindi. Hibe verenlere Allah ecir sabır versin.
yani Konya spor için bir sorun görünmüyor. gerisi hikaye.
193.255.247.81
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim