• BIST 93.469
  • Altın 228,802
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Konya 11 °C
  • Enflasyonla mücadele kampanyasına destek çığ gibi! İşte Liste
  • Bu anketin mesajı AK Parti’ye
  • İşte Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu
  • Enflasyonla mücadele kampanyasına destek çığ gibi! İşte Liste
  • Bu anketin mesajı AK Parti’ye
  • İşte Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu

Fetullah Gülen'in avukatı Erdemli'nin itirafları iddianamede

Fetullah Gülen'in avukatı Erdemli'nin itirafları iddianamede
FETÖ elebaşı Gülen'in tutuklu avukatlarından Orhan Erdemli hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı- Erdemli'nin, FETÖ/PDY'nin hukuk işleyişi, iş adamlarından toplanan

 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in tutuklu avukatlarından Orhan Erdemli hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan cezalandırılması istemiyle hazırlanan iddianamede, Erdemli'nin, örgütün hukuk işleyişi, iş adamlarından toplanan himmetler ve hangi kişilerin ne tür bilgilere sahip olduğuna yönelik itirafları yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) geçmişi, yapısı, eylemleri ve yöntemleri özetlendi.

Yaklaşık 40 yıllık süreçte Fetullah Gülen tarafından kurulup faaliyet gösteren örgütün, Türkiye'nin ekonomik, siyasi, askeri ve bürokratik olmak üzere diğer tüm alanlarında olağanüstü gizlilik içinde yapılanmaya çalıştığı ve bu yapılanmanın gerçekleştireceği işlemlerin hukuki görünüm altında devam etmesi için yargı alanındaki yapılanmalara özel bir önem verildiği kaydedilen iddianamede, sınav sorularının bir şekilde temin edilerek örgüt üyelerine verildiği ve adli personel alımlarında sahte sınavlarla tüm yargısal birimlerin ele geçirilmesinin hedeflendiği iddialarına ilişkin soruşturmalar yürütüldüğü hatırlatıldı.

- İstanbul Barosu'na kayıtlı avukatlara yönelik soruşturma

Yargının temel ayaklarından olan avukatlık kurumunun da örgütsel amaçlar doğrultusunda yapılandırıldığı ve Gülen'in talimatlarını yerine getirmek amacıyla avukatlık bürolarının kurulduğu anlatılan iddianamede, bu avukatlık büroları vasıtasıyla yargılama dosyalarına, hakim ve savcılara erişilerek yargılama süreçlerine etki edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

İddianamede, örgütlü yapılanmaya dahil olan avukatların, avukatlık mesleğini yapıyor görünümü altında örgütsel talimatları yerine getirirken diğer örgüt üyesi olan kamu görevlileri yahut sivil kişileri organize bir şekilde temsil ettikleri de belirtilerek, Başsavcılıkça FETÖ/PDY'nin avukatlık yapılanmasına ilişkin İstanbul Barosu'na kayıtlı şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı ve şüpheli sayısının fazlalığı nedeniyle ayırma kararları verilerek soruşturmalara devam edildiği aktarıldı.

- "Gülen'e sempati duyanların vekaletlerinden istifa ettim"

Soruşturma kapsamında örgüt elebaşı Gülen'in avukatı şüpheli Orhan Erdemli hakkında 7 Şubat 2017’de yakalama kararı çıkarıldığı ve şüphelinin 3 Mart 2017’de tutuklandığı bilgisi verilen iddianamede, Erdemli'nin soruşturma sürecinde alınan ve önemli bilgiler içeren ifadelerine yer verildi.

İddianamede, Erdemli'nin "FETÖ/PDY ile mesafemi koruyarak, sadece avukatlık hizmeti verdim. Çocuklarımı dahi onların okuluna göndermedim." diyerek, görüşmeler sonucu Haziran veya Temmuz 1994 yılı itibarıyla Fethullah Gülen'in dava ve tekziplerini takip etmeye başladığını söylediği kaydedildi.

İfadesinde "Milli Görüş kökeninden geldiğini" savunan Erdemli'nin, "(Gülen cemaati) denilen oluşumun gerçekten silahlı bir terör örgütüne dönüştüğünü görünce, 18 Temmuz itibarıyla bu yapı üzerinden Gülen'e sempati duyan ne kadar müvekkilim varsa tamamının vekaletlerinden istifa ettim, devletin ve hükümetin yanında oldum." beyanına da iddianamede yer verildi.

- "Devletime yardımcı olmak istiyorum"

Darbe girişiminden sonra devlet tarafından, Fethullah Gülen'in avukatı olması sebebiyle göz altına alınıp sorgulanacağını tahmin ettiği halde evinden ayrılmadığını ve günlük hayatına devam ettiğini söyleyen Erdemli'nin, "Yeşil pasaportum ve imkanım olduğu halde yurtdışına çıkmadım. Devletin beni gözaltına alması halinde her türlü yardımcı olmak için hazır halde bekledim. Nitekim 5 Ocak 2017 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözaltına alındığımda, örgüt üyesi olmadığım için etkin pişmanlıktan yararlanmak istemediğimi ancak gördüğümü, duyduğumu, bildiğimi samimi olarak anlatacağımı, sorulara açıkça cevap vereceğimi izah ettim ve öyle de yaptım. Bugün de aynı şekilde devletime yardımcı olmak istiyorum." sözleri de iddianamede yer buldu.

İddianamede, Erdemli'nin, örgüt elebaşı Gülen ile görüşmesine yönelik soruya "2015 yılı Nisan ayında, Pensilvanya’ya Fethullah Gülen'in yanına gittim. Bu randevuya, Gülen'in kardeşinin dünürü avukat Osman Karakuş ile gittim. Gitme sebebim, her ne kadar Gülen'in fiilen avukatlığından azledilmiş olsam da Bank Asya'da bulunan hesabıma, Işık Yayıncılık- Fethullah Gülen şeklinde yatan 5 bin 900 liralık paraydı. Bu paradan kurtulmak istiyordum ama burada olayı çözemedim, kendisi ile bu konuyu görüşemedim. Yardımcısı Cevdet Türkyolu, 'bundan sonra para yatmayacak, Fethullah Gülen ile bu konuyu görüşmeye gerek kalmadı' dedi ve nitekim döndükten tahminen 2 ay sonra bu paranın yatırılması kesildi. Benim bu şekilde parasal ilişkim de bitmiş oldu." şeklinde yanıt verdiği aktarıldı.

- Gülen ile görüşmesi

Örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u hiç kullanmadığını savunan Erdemli'nin, "Fetullah Gülen ile Türkiye ve yurtdışında herhangi bir görüşmesi olup olmadığı"na yönelik soruya karşılık verdiği şu bilgiler, iddianamede yer aldı:

"Gülen ile 1999 yılı mart ayına kadar sadece tek bir görüşmem olmuştur. Ali Çelik bize avukatlık teklif ettikten sonra, bize Çamlıca'da Ali Katırcıoğlu'na ait evde bizi tanışmaya götürdü. Orada yaklaşık 5-6 kişi vardı. Gülen, kısa bir konuşma yaparak, 'avukatlığımızın hayırlı olmasını, kendisi ile uğraşan Cumhuriyet, Aydınlık gibi sol kökenli ve ateist yayınların olduğunu, dolayısıyla bunlara karşı dava açmanın sadece kendisini ilgilendiren bir şey olmadığını, Müslümanların menfaatine olduğu' şeklinde genel bir konuşma yaptı. Bu tarihten sonra Gülen ile bire bir görüşmemiz olmadı ancak 1999 yılına kadar Altunizade’de bulunan FEM Dershanesinin üst katında bulunan yaklaşık 100 kişilik iş adamlarının katıldığı 3 iftar programına iştirak ettim, burada bire bir görüşmemiz olmadı.

Savcı Nuh Mete Yüksel tarafından 1999 yılında Ankara DGM’de Gülen aleyhinde iddianame düzenlenince, tahminen Kasım 2010 tarihinde iddianameye karşı beyanlarını sormak üzere avukat Abdulkadir Aksoy tarafından alınan randevu üzerine, birlikte Pensilvanya’ya gittik, iddianameyi kendisine verdik. Bize bir katkı sağlamadı. 11 Eylül 2011'den sonraki bir tarihte Ankara DGM, Amerikan adliye makamları ile istinabe kararı aldı, 3 avukat olarak bu istinabeye giderek katıldık. Avukatlar da benimle birlikte Abdulkadir Aksoy ve Fethi Ün'dü. Fethullah Gülen ile görüşmelerim bundan ibarettir. Baştan da dışarıdan avukat tercih etmelerinin sebebi, benim Fethullah Gülen'in yakınında bulunarak bazı sırlara, olaylara vakıf olmamı istemediklerinden, onlar beni tamamen dışarıda tuttular. Geçmişim, düşünce yapım itibarıyla onlarla avukatlıktan başka bir ilişki kurmak istemediğim için bu durum benim işime yaradı, ben de onunla görüşmek için hiçbir zaman şartları zorlamadım. Devletimizin istihbaratı güçlüdür, benim bu beyanlarımın samimi olduğunu teyit edebilirler."

- "Grubun akıl hocası Hüsamettin Cindoruk'tu"

İddianamede, avukat Erdemli'nin ifadesinde ayrıca, "FETÖ/PDY'nin 2000 yılında İstanbul imamı olarak bilinen, resmiyette Samanyolu Tv'nin çalışanı görünen Ahmet Kara'nın, Gülen'in DGM’de yargılandığı dönemlerde kendisini bir gün telefonla arayıp Hüsamettin Cindoruk'un adresini verdiği ve Cindoruk'un davayla ilgili tavsiyeleri olacağını söylediğini" de belirttiği anlatılarak, şunları söylediği aktarıldı:

"Gitmesem başıma bela olacaklardı. Beyoğlu’nda Mısır Apartmanı'ndaki Hüsamettin Cindoruk’un ofisine gittim. Oradaki konuşmalardan bu grubun akıl hocasının Hüsamettin Cindoruk olduğunu anladım. Görüşmenin bana hukuki hiçbir katkısı olmadı. Bir süre sonra ofisten çıktım. Ahmet Kara arkamdan gelip, 'Siz kendinizi ne zannediyorsunuz, siz bu dosyada sadece bir cübbesiniz, hocamızı kendi bilginizle beraat ettireceğinizi mi zannediyorsunuz? Bu işler sizinle değil, bizimle çözülür' dedi. Bu görüşmelerden anladığım kadarıyla Ahmet Kara çok fazla konuşan biriydi. Dava devam ederken, internet ortamında 'cemaat üç karpuz satın almış' diye alaycı bir haber çıktı. Haberde kastedilen mahkeme heyetiydi. Nitekim bahsettiğim toplantılardan birinde Mustafa Özcan, Ahmet Kara’ya, 'bunlar senin altından çıkıyor, geveze' diye bağırdı. Ahmet Kara da kendini savundu. Doğrusunu Allah bilir."

- Örgüt davalarının verildiği hukuk büroları: Mizan, Evrensel ve diğerleri

İfadesi sırasında "Fetullah Gülen'in talimatı üzerine, Gülen harici müdahil olduğunuz davalar var mı?" sorusuna Erdemli'nin, "Hayır, asla böyle talep tarafıma gelmedi. Ancak benim bildiğim kadarıyla sorduğunuz soru niteliğindeki davaları, Mizan, Evrensel, İdeal, Toga ve Yüksel Kargın hukuk büroları gibi cemaat tarafından kurulmuş, giderleri cemaat tarafından karşılanan hukuk bürolarına veriyorlardı." yanıtını verdiği kaydedilen iddianamede, Erdemli'nin, "Bu davaları, duyduğum kadarıyla Yargıtay imamı denen 11. Daire Üyesi İlyas Şahin’e gönderip, Fethullah Gülen’in talebine göre karar verilmesini istiyorlardı. Bu durumu eski Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ali Şahin gündeme getirdi, 'Yargıtay imamının ismini açıklayacağım' dedi. O tarihte ismini açıklamadı ama yetkili makamlara verip vermediğini de bilmiyorum." beyanları da yer buldu.

Erdemli'nin kamuoyu tarafından bilinen bazı iş adamlarından "himmet alındığını" duyduğunu ileri sürdüğü bildirilen iddianamede, Hidayet Karaca'dan bazı futbolcular ve kulüp yöneticilerinden para alındığını duyduğunu da anlattığı ifade edildi.

İddianamede, Erdemli'nin "Fethullah Gülen'in fikirleri konusunda danışmanlık aldığımız Mustafa Özcan’ın zaman zaman yanına gittiğimizde gördüğüm kadarıyla finans işlerini Kaynak Holding yöneticisi olarak tanıdığım Hasan Kahveci ve Sema Hastanesi Koordinatörü olarak hatırladığım Sedat Erten üzerinden görüştüğünü ve onlarla FETÖ'nün finansını yönettiğini anlıyordum. Bu iki kişinin FETÖ’nün finans konusunda İstanbul’da en önemli iki kişi olduğunu düşünüyordum." ifadelerine de yer verildi.

- "Örgütteki özel sekreter ve şoförler tüm sırlara vakıf"

"Hidayet Karaca'nın sekreteri olan Şeref Polat gibi FETÖ'nün kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlarının özel kalemleri, sekreterlerinin ifadelerine başvurulduğu takdirde FETÖ'nün çok önemli ölçüde çözüleceği kanaatindeyim" ifadesini kullanan Erdemli'nin "Kaynak Holding’de Naci Tosun’un asistanı, soyadını Kara olarak bildiğim Cemil ve yine soy ismini hatırlamadığım İbrahim isimli sekreterlerin ifadelerinin örgütün çözülmesi konusunda çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Yine Ekrem Dumanlı'nın ismini hatırlamadığım şoförü ve özel kalemi, ismini Yusuf Karakaş olarak hatırladığım kişiler bu firarilerin bütün sırlarına vakıf olduğuna inanıyorum." şeklinde verdiği bilgi de iddianamede aktarıldı.

İddianamede, Doğan Holding eski İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen hakkındaki beyanları sorulan Erdemli'nin, "Bu beyanların doğru olduğu, Üzdiyen'in Ali Yüksel ve Erem Turgut ile bürolarına geldiği, büronun iki kat aşağısında faaliyet gösteren ve idari davalar konusunda çok ciddi bir arşive sahip Osman Karakuş'a, 'Doğan AŞ'nin hukuk bürolarını yeniden yapılandıracağını' söylediği"ni anlattığı aktarılarak, Aydın Doğan ile görüştüğüne yönelik ifadelerine yer verildi.

İddianamede, Orhan Erdemli'nin,"Yahya Üzdiyen'i Osman Karakuş ile tanıştırdığı ve birlikte büroda yemek yediklerini" belirterek, bu görüşmede bir gün belirleyerek iş görüşmesi için Aydın Doğan'ı ziyaret ettiklerini öne sürdüğü aktarıldı.

- Bank Asya'daki para artışı ve "ByLock" yüklü hatlarla görüşme

Fetullah Gülen'in "Bank Asya’ya para yatırın" talimatı sonrası şüpheli Erdemli'nin bu bankadaki hesabında Aralık 2014 tarihi itibarıyla 50 bin liradan 200 bin liranın üzerine çıkan para bulunduğu ve aynı aileden iki kişinin hesaplarında da artış olduğunun tespit edildiği belirtilen iddianamede, şüphelinin Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün cezaevinde Adil Öksüz’le görüştürme olayını organize eden firari avukat Fatih Oğuz, avukatların imamı olduğu iddia edilen Mehmet Yusuf Burak, FETÖ yöneticileri Hidayet Karaca ve Şerif Ali Tekalan ile eski TRT Haber Koordinatörü Ali Ahmet Böken'in de aralarında bulunduğu toplam 80 farklı "ByLock" kullanıcısı numara ile görüşme yaptığının belirlendiği ifade edildi.

Şüpheli Orhan Erdemli'nin, uzun yıllar örgüt elebaşının avukatlığını yapması, Gülen ile ülke içinde ve ABD'de görüşmelerinin bulunması, Ramazan Aykış'ın beyanına göre FETÖ/PDY içerisinde üst düzey faaliyet göstermesi, örgüt yöneticisi ve üyesi olduklarından bahisle haklarında soruşturma yürütülen kişiler ve çok sayıda "ByLock" kullanıcısı ile irtibatlı olması, kendisiyle birlikte ailesinden iki kişinin Bank Asya'da hesabının bulunması ve örgüt liderinin talimatının ardından hesabında para hareketinin bulunması hususlarının göz önüne alındığı vurgulanan iddianamede, Erdemli'nin "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle Erdemli'nin ilerleyen günlerde yargılanmasına başlanacak.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim