• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Konya 14 °C
  • MHP 27. dönem MV aday listesi açıklandı (Tüm liste)
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • İşte AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayları Tam Liste
  • MHP 27. dönem MV aday listesi açıklandı (Tüm liste)
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • İşte AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayları Tam Liste

FETÖ davalarında yanlış giden bir şeyler mi var?

Doç. Dr. Murat Kayacan

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmakla suçlandığını; ancak bu örgüt ile ilişkisi olmadığını ifade edenlerin gündeme getirdikleri iddialara duyarsız kalmak mümkün değil. Bu yazıda, söz konusu iddialara, FETÖ’ye dair soruşturmalarda yaşanan sorunlara ve yapılması gerekenlere dikkat çekeceğim. Eleştirilerim, iyiliği emir ve kötülüğü nehiy olarak görülmelidir.

Kendi rızasıyla tüm cihazlarını savcılığa teslim ettiğini, bylock programı indirdiğinin tespit edilemediğini ama Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Avea’nın verileri ve Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) gönderdiği hatalı liste yüzünden açığa alındığını, öğretmenliğe geri dönmeyi beklerken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç kararı geldiğini söyleyenler var.

FETÖ üyesi olmakla suçlandığını, iki aydan fazla bir süre tutukluluk süreci yaşadığını ancak bulunduğu ildeki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu terör örgütüne ait banka hesabı, dernek, okul, dershane kaydının bulunmadığını, hakkında da aleyhine herhangi bir şikâyet, ihbar, tanık beyanı mevcut olmadığını ve adli kontrol şartıyla tahliye edildiğini ama MİT’in bir IP (Internet Protocol) adresi üzerinden elde ettiği bir bilgiye istinaden hâlâ hakkında bylock kullanıcısı olduğu şüphesiyle soruşturmanın devam ettiğini, polislere ve savcıya, bu bylock tespitini nasıl yaptıklarını, kimlerle ne yazıştığını sorduğunu ama yanıt alamadığını, ellerinde sadece ve sadece MİT’in bir excel sayfasında hazırladığı bir tutanak olduğunu, orada sadece ad, soyadı, tespit tarihi ve bir IMEI numarası yazdığını, basitçe hazırlanmış olan ama kimin nasıl nerede ne şekilde neye dayanarak hazırlamış olduğu belli olmayan bu tutanağa göre hayatının mahvedildiğini ve işinden olduğunu beyan edenler var.

Kamu işçisi olarak çalıştığı kurumdan 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden 10 gün sonra ihraç edildiğini bildiren Yönetim Kurulu kararının eline tutuşturulduğunu, hayatının hiç bir döneminde FETÖ ile bir bağlantısının, bankalarında da hesabının olmadığını, dershanelerinde veya okullarında okumadığını, yurtlarında yahut evlerinde kalmadığını, bir iftiraya kurban gittiğini, aylardır derdini anlatacağı hiç bir merci bulamadığını, adının resmi gazetede yayınlanmadığını, KHK ile değil idari tasarrufla ihraç edildiğini, bu nedenle de OHAL komisyonunun dosyasına bakmadığını ifade edenler var.

Bunlar, bilinen çok ciddi iddialardan sadece bir kaç örnek. Kaldı ki iddiaların da ötesinde somut durumlar söz konusu. Sözgelimi, Özgür-Der eski Antalya Temsilcisi Gültekin Sincar, dört yıldır Sarıyer (İstanbul) Özgür-Der programlarına katılan ve eşi 28 Şubat mağduru olan Uğur Dursun gibi din ve siyaset anlayışları itibariyle FETÖ ile irtibatlandırılmaları mümkün olmayan kimseler var. Ne yazık ki ikisi de haksız yere FETÖ’den dolayı tutuklu. Yani “at izi ile it izinin karışması sorunu” henüz halledilebilmiş değil. Darbecilere hak ettikleri cezaların verilmesinin gerekliliğinden şüphe yok; ancak insanlar suçsuz olduklarını kanıtlamak zorunda bırakılmamalı. İddia sahibi, iddiasını kanıtlamada yetersiz ise suçlanan kimseler mağdur edilmemeli. “Olağanüstü bir dönemden geçiyor” olduğumuz doğrudur; ancak sadece bu gerekçe temel alınıp da yeterli delil içermeyen iddialarla insanların işsiz kalmasına, hapis yatmasına vs. yol açacak uygulamalar adil olmaz. Şüpheli durumlar, sanık lehine değerlendirilmelidir. Beraat-i zimmet asıl olduğuna ve müddei de iddiasını kanıtlaması gerektiğine göre güçlü delillerle sanığa gidilmeli, sanıktan suçlu olmadığını kanıtlaması istenmemelidir. Soruşturmalardaki bu özensizlikler, FETÖ’yü dağıtmaya hizmet etmez. Aksine darbe girişimini başarıyla engelleyen halkın umudunu zedeler ve iktidarın adaletine gölge düşürerek gereksiz yere düşmanlarının sayısını artırır. Bu mağduriyetlerde, kolluk kuvvetleri ve yargı mensuplarının sorumsuz ve kasıtlı tavırlarının olup olmadığı da titizlikle araştırılmalıdır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mustafa Dursun
17 Kasım 2017 Cuma 09:01
09:01
Öncelikle böyle hassas bir konuda müslumanca bir bakış açısı ile bakıp mağdur ve mazlum durumdaki insanların sesi olduğunuz için teşekkür ederiz Murat KAYACAN ağabey. Uğur DURSUN gibi Gültekin Sincar gibi İbrahim Sarıçiçek gibi bizlerin duyduğu ve gördüğü onlarca FETÖ mağduru insan var .ses vermek lazım bu insanlara...
37.154.2.163
mağdur
21 Eylül 2017 Perşembe 13:58
13:58
sesimiz oldunuz sağolun.biz bu bylock belasını ne duyduk ne indirdk ne kullandık.operatorden gelen hatalı veriler ile hayatımız yandı.artık gücümüz kalmadı ne olur devletim çöz şu işi artık.
78.175.160.31
kalem
21 Eylül 2017 Perşembe 10:09
10:09
Demek ki tek mağdur biz değilmişiz şu ülkede. Allah rızası için teknolojinin imkanları kullanılsın ve bu bylok la hiç ilgisi olmadan suçlananlar acilen aklansın.
79.123.227.152
Ozlem
17 Eylül 2017 Pazar 11:39
11:39
Biz bylock mağdurlarının sesi oldunuz Allah razı olsun, indirmedik, kullanmadik, bu listeye nasıl eklendik bilmiyoruz, feto ile hiçbir bagimiz yok, sıfır kriterli insanlarız, lütfen listeler araştırılsın, uzman bilirkişiler atansin, kullanmadik, iade-i itibar istiyorz
24.133.244.201
Mağdur42
17 Eylül 2017 Pazar 11:20
11:20
İnsanların önyargıyla yaklaştığı bir dönemde mazlumların sesi olduğunuz için, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmadığınız için teşekkür ederim
149.140.255.140
hatalı bylockcu anne
17 Eylül 2017 Pazar 11:05
11:05
tam olarak da dile getirmek istediğimiz şey bu. evet bu program bu örgütün haberleşme ağı, evet bu örgüt bi suçu işlemiş ancak ve ancak ömründe hiç alakası olmamış kabul gördüğü zamanlarda bile antipati ile bakmış olan ben ve benim gibi lerde nasıl olurda bylock bağlantisi gözükür. bu nasil bir hata yada kumpas !!! devletimiz sesimize kulağını gözünü kapatmasın lütfen. FETÖNÜN pis bir oyununu yine sahne de bence. ve plan bide oluyor. bırakın sadece beni çocuğumun geleceği de kararıyor. mahkeme hukum verecek az kaldı. elinde yanlızca bir btk yazısı başka delil kanıt yok. Allah diyor ve sabırla bekliyoruz ama çok da korkuyoruz. inşallah birileri bu işe el atacak ve bizi bu yanlıştan kurtaracak diye ümit içinde bekliyoruz. cesurca , sesimizi dile getirenlerden Allah razı olsun.
151.135.185.160
Mehmet şerif hoca
17 Eylül 2017 Pazar 10:50
10:50
Bylok ah su bylok nice masum alakasiz insanin hayatini kararti.su nasil bir lanet program ki bir yildır hataları duzeltilemedi.yazık değil mi tertemiz insanları asla kullanmadığı bylokla hain ilan edip,hayatını mahvetmeye?Devlet artik devlet oldugunu hatırlamalı,bylok hatalari nerede yapılmıssa en kısa zamanda hatalar düzeltilmeli?bu hataları bulacak yeterli eleman yoksa,gerekirse yurt dışında bilişim alanında uzman kişiler getirtmeli.ozelikle avea operatörü hatalı ve yetersiz kayıt tutmalarını gun yüzüne çikarılmali.
5.176.247.238
Esma
17 Eylül 2017 Pazar 00:41
00:41
Böyle önemli bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. Maalesef kullanmadiklari bylock yüzünden binlerce insan hapiste vede işinden oldu. Devletimiz bu sorunu bir an önce cozmeli
176.55.103.86
Hatalı tespitler duzelsin artik
17 Eylül 2017 Pazar 00:33
00:33
İlk anlattiginiz Avea ve Tıb hatali verileri ile eşleştirme esim mağdur edildi. İkimizde sıfır kriteriz. Telefon fabrika ayarlarına bile donmedi. Bırakın telefonu incelenmesi için teslim etmeyi, IMEI yazılı telefon kutusunu bile Savcı Bey e teslim ettik. Fetöcüler in istifa ettiği dönemde eşim Egitimbirsen e Nisan 2014 te kayıt oldu. Mehmetçik Vakfına kurban bağışını yapti. Ben 2009 dan beri Egitimbirsen lisesi yim. Bu kadar uzak durduk. yakinlarina bile gitmedik. Sonuç mağduriyet. Sesimizi duyurdugunuz için teşekkürler. İyi çalışmalar.
178.247.179.146
İSAY
15 Eylül 2017 Cuma 13:52
13:52
FETÖ DAVALARINDA TERS GİDEN ORTAK PROBLEM. HEPSİNİN; BEN YOKTUM, BEN BİLMİYORUM , BEN EMİRLERİ UYGULADIM V.D. YALAN BEYANDA BULUNMALARI. YALAN BÜYÜK SUÇ DİNİMİZDE HELE MAHKEME KARŞISINDA SÖYLENEN YALANLAR. DURUM BÖYLE OLUNCA BU YAPIYA KARŞI İNSAN DAHA DİKKATLİ OLUYOR. SİNSİ VE KAHBE BİR ÖRGÜTLE KARŞI KARŞIYAYIZ. GERİ DÖNENLER OLMUYOR MU OLUYOR ELBET. MADUR EDEBİYATI YAPARAK DAVALARIDA FAZLA SULANDIRMAMAK GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
85.96.208.153
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim