• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 13 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Fahrettin Kırzıoğlu’na rahmet…

Hasan Özönder

Prof. Dr. Mehmet Fahrettin Kırzıoğlu’na rahmet…

 

Yurt içinde ve yurt dışında katıldığım tarih, kültür ve sanatla ilgili ilmî toplantıların çoğunda beraber olduğumuz bir kıymetli ilim adamı idi, o. 

Biraz sonra anlatacağım, Fahrettin bey, çok zor şartlarda ve  dar zaman”da yetişmiş nâdir bir insandır. Çok sever ve sayardım. Acı haberi alınca, çok müteessir olmuştum. Hatıralarımız, gözümün önünden bir film şeridi gibi akıp, geçti. Ruhuna Fatihalar gönderilmesine vesile olması için,  bir yazı hazırlamayı düşündüm. Yıllar önce ona tahsis ettiğim bilgi ve fotoğraf zarfımı açarak, hazırlığa başlamıştım. Ama araya giren ve iki yıl kadar süren rahatsızlığım sebebiyle, gerçekleştiremedim. Doktorlarımın  hazâkati   ve siz dostlarımın  duaları sayesinde,Rabbimin  lütuf ve ihsânına mazhar olarak,sağlığıma kavuştum, el-hamdülillâh.Yazı masama   yeni yeni  oturmaya  başladım;Şükürler olsun .Yerine getirmek istediğim  bazı görevlerimin olduğuna  inanıyorum.Yapmayı düşündüğüm  işler,yazmayı amaçladığım bazı kitap ve makalelerim var.Yardım, Allah’tan..                                                                                                        

 

Fahrettin Kırzıoğlu Hoca için tasarladığım yarım kalan yazımı da tamamlamak istedim. Gerçi geciktim ama, olsun. Vefatının yıldönümünde de anılmasına vesile olur diye düşündüm. Okunacak Fatihalar, merhumun ruhunu şâd edecektir, bilirsiniz.

Şimdi, önce merhum hoca hakkında bildiklerimizi özetle hatırlayalım:

10.3.1917’de, Kars’da doğdu. Babası, Kırzıoğlu Mehmet Derviş Efendi; annesi, Hafize Hesnâ Hoca hanım. Küçük Fahrettin çocukluğunu, Rus Çarlık ve Bolşevik; Ermeni baskı, sıkıntı, zulüm ve savaş devrelerinin gayet zor şartları altında; yokluklar, kıtlıklar içerisinde geçirdi. 13 yaşında annesini kaybetti.“Dar zaman”da yetişmiş deyişim, bunlardan dolayıdır.            

 

Erzurum Lisesi’ni bitirdi. Maliye Tahsil Müfettişi oldu.Sağlık Bakanlığı hesabına  İ.Ü. Tıp Fakültesi ‘ne kaydoldu ; FKB kısmını tamamlayarak,sertifika  aldı.Babasının işini kaybetmesi üzerine ,zor durumdaki ailesinin geçimine  katkıda  bulunmak için  fakülteyi bırakmak zorunda kaldı,Tekrar memurluğa  döndü. Dedelerinden  değirmenci Şerif Ağa’nın alnının sağ üst tarafında ,doğuştan bir tutam kır saç vardı; “Kırzı Şerif” derlerdi.Bundan  dolayı aile, “ Kırzlılar/Kırzıoğulları” diye  anılmış  ve    Fahrettin bey bunu ,soyadı olarak almıştır.1937’de askerliğini yaptı. Terhis olunca,Kars Lisesi’nde  “Yardımcı Türkçe”  öğretmenliğine başladı.Halkevi’nin dergisini çıkarma  görevini de yüklendi.İlk yazı denemelerini burada yayınladı. 1941’de ,yeniden yüksek  tahsil fırsatını buldu. Bu defa,daha fazla ilgi duyduğu için,İ.Ü. Edebiyat Fakültesi “Tarih Bölümü”ne   girdi. Başarı ile  mezun oldu. İkinci askerliğini  yerine getirdi. Prof.Dr.Zeki Velidi Togan’ın   yakınında  bulundu.İstanbul başta olmak üzere yurdun  tanınmış ilim,fikir,sanat ve dâvâ  adamlarıyla  tanışma imkânını   elde etti. Okullarda öğretmenlik,dairelerde memurluk  görevleri  aldı. Kitap ve makaleler  yayınladı.                                                                                                                                       

Babası M. Derviş Efendi,1964 yılında  vefat  etti.O yıl Necip Fazıl Kısakürek’in  yazdığı “ Kanlı Sarık” adlı tiyatrosunun konu ve malzemelerini Fahrettin bey vermiştir.Oyunda  yer alan “Kuzucu Mehmet”, Fahrettin Hoca’nın babasıdır.                                                

Fahrettin Bey, 1967’de “doktor”;1976’da  “doçent” ;1982 ‘de  “profesör” oldu. Fransızca, İngilizce, Farsça bilirdi. Doğu Anadolu,Kars   ve Erzurum’un   tarihi,Türk Boyları,Türk İnkılâp Tarihi,Oğuz-nâmeler,Millî Mücadele Tarihi,Ermenîler’in   zulümleri  hakkında bir çok  eser yayınladı.Çeşitli ilmî  toplantılarda tebliğler  sundu. Erzurum Atatürk , Lefkoşa Özel Türk ; Ankara Gazi Üniversitelerinde  öğretim üyeliği yaptı.16.Mayıs 1985’de  emekliye  ayrıldı.Öteden beri  devam  ettiği  ilim,kültür ve fikir   amaçlı   kurum ve kuruluşlardaki  görevini  hayatının sonuna kadar sürdürdü.

 

İlmî toplantılardaki varlığı daima kendini belli ederdi. Konuşma  ve sohbetleri büyük bir zevkle  dinlenilirdi. Mütebessim çehreli,sessiz , sâkin ve mütevazi bir  yapıya  sahip idi.   Araştırmalarda  bulunmak için,bıkmadan,usanmadan çalıştığı , köklü,esaslı ve derin birikimlere sahip olduğu hemen farkedilirdi. Daima ,yeni belge ve bilgilerin peşinde olurdu.Bunun için de, ilerlemiş yaşına rağmen  yılmadan,yorulmadan çalışırdı. Nitekim,Konya’daki  bir kongre gününde, Kubâdabad   Sarayı’nı  görmek  için Beyşehir  Gölü  çevresinde bir gezi  düzenlenilmişti. Gölköyü’ne de uğramıştık. Köylüler , Hoca’nın değerini anlayınca,köy camiinin kitabesini okumasını ondan  istirham ettiler.Camiin cümle kapısının üzerinde,hayli yüksekte bulunan kitabeyi okumak için, getirilen  derme-çatma merdivene  zor da olsa çıkıp,onların bu  arzusunu  yerine  getirmek için  gösterdiği  çabaya  hayret  etmiş  ve  hayran  kalmıştım.Hattâ, onun  bu  fedakârlığını fotoğrafla görüntülemekten kendimi alamamıştım..Bu yazımda  sizlerle  paylaştığım o   fotoğraf,onun   bu fedakarlığınınn hatırasıdır. İlim ve insanlık yolunda  seve seve gösterdiği  fedakârlılık  ve feragatliliğinin  de  bir  ifadesidir.

 

 Ömrünü  vatana,millete adamış bir ilim adamının yaptığı hizmetler anlatılmakla biter mi? Sadece Allah rızası için yapılmış , bazılarını pek çoğumuzun,bazılarını ise, ancak çok yakın  dostlarının  bilebildiği  hayırlı işleri  mevcuttur. Hattâ,sadece  Allah’ın  bildiği  hizmetleri  vardır.Fahrettin Bey’in,pek az insanın bildiği bir büyük hizmetini  burada anlatmalıyım;Bir zamanlar,Türk Dil Kurumu’nun üyeliğine , sonra  da   başkanlığına  getirilmiş  biri vardır: Agop Dilaçar ( Martayan).. Fanatik Ermeni’dir. Sözüm ona “Öz Türkçecilik” çalışmalarının hızlı ve ateşli  savunucularındandır ; Aslında , ana sütümüz kadar güzel Türkçemizi bozma plânlarının arlanmaz   uygulayıcılarındandır. Nesillerimizin bir birini anlayamaz hale getirilmesi ,millî bağlarımızın koparılması hususunda  büyük gayretler sarfetmiştir.Bu gün   bir çok  dede, torununun; torun da dedesinin dediğini  anlayamıyorsa, bu içler acısı  durumda,  onun ve hempalarının  menfur plân ve çalışmaları   vardır. 

 

O  yıllarda   yurdumuzda  Milli Eğitim  Bakanlığı tarafından   Türk Ansiklopedisi  yayınlanmaktadır.  “Ermeni” maddesini   bu  Agop Dilaçar   yazar. Doğu Anadolu’yu ,her şeyiyle  bir Ermeni  memleketi olarak  gösterir.Böylece Türkiye’de, Türk  Millî  Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan  ansiklopedideki bu  sinsi bilgilerin amacı ,uluslarası müzakerelerde ,Doğu Anadolu’nun Ermenistan ‘ın  parçası olduğu iddiasında bulunanlar   tarafından aleyhimize delil olarak kullanılmasını  sağlamaktır. Komplo üzerine komplolar kurulur.. 

 

Fahrettin Kırzıoğlu, bu büyük ihaneti  görünce  hemen harekete  geçer.Erzurum Milletvekili  Av. Cevat  Önder’in de gayretleri ile  durum,Bakanlığa intikal eder.Bu ihanet  ve tuzak   üzerine  duruma el konur. Bakan’ın emri ile , o fasikül imha ettirilir.Madde yeniden yazdırılarak yayınlanır. Böylece, Agop  Dilaçar  ve hempalarının  meşum ve menfur amaç ve  hileleri kursaklarında kalır.

 

Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu’nun, ilmî , millî konulardaki,hassasiyet , çaba ve çalışmaları  anlatılmakla bitmez.Bıraktığı bir birinden kıymetli  ve her Türk çocuğunun okuması gereken  eserleri , bu fedakârlıklarının satırlara  yansımış en güzel şahitleridir.                                                                               

O, kendini yetiştiren Millet  ve Memleketine  şükran ve hizmet  borucunu ödeyebilme  ideal  ve şuuru   yaşamış   bir   “ mefkureci muallim” , bir  büyük ilim adamı idi..Kars belediyesi,evinin bulunduğu Kaleiçi’ndeki  caddeye onun adını vermiştir.

 

Yurdumuzun tanınmış Türkologlarından  da  olan  Fahrettin bey,10  Şubat 2005 tarihinde, Ankara’da  vefat etti.Kabri,Cebeci’deki  Asrî Mezarlık’tadır. Makamı cennet, mazhariyeti  Cemalullah  ola ..

Bu yıl, değerli ilim adamı, kıymetli hocanın doğumunun  90.,vefatının 3. yılı.Rahmetle anıyoruz.                                                          

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim