• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 11 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

F.G.Hareketi ile hükümet neden bu duruma geldi..(2)

Mehmet Kanmaz

Bediüzzaman İman ve Kuran Hizmetinin esasını Müsbet Hareket kavramıyla ifade etmektedir. Hizmetin bu eksende devam etmesi, gerek yaşanılan muhitte gerek ülke de gerekse insanlık âleminde dönüşümü meyve verecek; bu dönüşüm insanın ilgili olduğu tüm alanları –siyaset, hukuk, ekonomi, ticaret, eğitim vs.- müspet şekilde değiştirecektir.

“Nur-Topuz” yaklaşımına göre cemaat ve tarikatların hareket tarzı siyasi cereyanlardan farklı olmalıdır. “Siyasi cereyanlar” olarak ifade edilen muhtevayı oluşturan unsurlara örnek olarak siyasi partiler, oda ve meslek kuruluşları, kamu bürokrasisi ile ideolojik fraksiyonlar sayılabilir. Bunların karakteristik özellikleri arasında dönüştürme, zorlama, ele geçirme, çoğalma, taraftar toplama, büyüme eksenli hareket etme gibi hususlar hemen göze çarpar.

Kavram ve ilke olarak ne cemaatte ne de tarikat yolunda yukarıda belirtilen özellikler bulunmaz, bulunmamalıdır. Bunların hedefinde “ihlası ve rıza-yı ilahiyi kazanmak ve ahireti hayr eylemek” vardır; ahiret ise “zorla, aldatmayla, göz boyamakla, taraftar toplamayla, sayısal güçleri elde etmekle…” kazanılmaz. Siyaset ve bürokrasinin dili ise yatay ilişkiler ağına taalluk eder; tamamen dünyevi alana hitap eder, hükmü ve etkileri dünya ile sınırlıdır.

İktidar/siyaset ve cemaat/hareket olarak kümelenebilecek iki yapının “kullanmaları gereken dil nedir, bu dili kullanıyorlar mı, mevcut durumun bu hale gelişinde kullanılan dilin katkısı nedir”  sorularının cevaplanması gerekmektedir.

Emirdağ Lahikası’nda,Bediüzzaman Hz.leri; cemaat ve tarikat dilini konuşanlarla siyaset dilini kullananlar arasında çok önemli farklar bulunduğunu anlatır: “Ehl-i hakikat, hakikat ve marifetullahı bulmak için, kesret dairelerini unutmaya çalışıyorlar—ta kalb dağılmasın ve lüzumlu ve kıymetli şeye sarf etmek lâzım gelen merakı, zevki, şevki, lüzumsuz fani şeylerde telef olmasın. Hatta bu ehemmiyetli sırdandır ki, din düsturlarının bir hadimi olmak cihetinde güneş gibi imanlar taşıyan bir kısım Sahabeler ve onlara benzeyen mücahidînden, Selef-i Salihînden başka, siyasetçi, ekserce tam müttaki dindar olamaz. Tam ve hakikî dindar, müttaki olanlar, siyasetçi olmazlar. Yani, maksad-ı aslî siyasetini yapanlarda din, ikinci derecede kalır, tebeî hükmüne geçer. Hakikî dindar ise, “Bütün kâinatın en büyük gayesi ubudiyet-i insaniyedir” diye, siyasete, aşk-ı merak ile değil, ikinci üçüncü mertebede onu dine ve hakikate âlet etmeye—eğer mümkünse—çalışabilir. Yoksa bakî elmasları kırılacak adi şişelere âlet yapar”.

Siyasetten insanların kalplerini düzenlemesini bekleyemezsiniz. Siyaset insanların inançlarına göre yaşamalarını kolaylaştıracak çareler bulma konumudur.  Bu anlamda sosyal bir hizmet ifa etmektedir. Siyaset, cami yapılmasını sağlayabilen, fakat camiye gidecek insan kaynağını üretemeyen bir özellik gösterir.

Bu alan, cemaat ve tarikat dediğimiz yapıların tüm kavramlarını bina ettikleri ve hizmetin ana hedefi olan “maneviyat” kısmına dâhildir. İktidar cami, cemevi, dini hayata özgürlük kavramları etrafında dönme kabiliyetine sahipken; cemaat ve tarikat ihlas, sadakat, samimiyet konusunda insanları teşvik için vardır.

İki kurum kendi alanları dışında da söz sahibi olmak istediklerinde, farklı dil alanlarına girmek durumunda kalacaklardır. İktidarın söylemleri ile cemaatin söylemlerinin aynılaşması demek kim kimin alanına girmeye çalışıyorsa onun aleyhinde tezahür edecek bir takım sonuçlar görülecektir.

ÖZETLE;Hükümet ve FG.arasında  yaşanılan sıkıntı,grubun üst yapısının,cemaatin gücünü kullanarak kendi asli görev alanından çıkıp devletin sahibinin kendisi olması gerektiği savunmasına geçmesi,devletinde bu çıkışa karşı harekete geçip kendini koruma,ve hareketi bertaraf etme vaziyetidir…..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Çığlık
15 Şubat 2015 Pazar 07:52
07:52
Rantları bölüşmede anlaşamadılar galiba.
88.252.233.120
ali tural
14 Şubat 2015 Cumartesi 10:51
10:51
nur hizmetinin gerçek sahiplerinin kim olduğunu delilleri ile ortaya koyan mehmet beyden allah razı olsun,bu yazılara toplumun ihtiyacı var....
188.56.63.189
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim