• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 9 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

F.G.Hareketi ile hükümet neden bu duruma geldi..(1)

Mehmet Kanmaz

"Başda herkesten sual olunduğu gibi, Dîvan-ı Harbde bana da sual ettiler:

"Sen de Şeriat istemişsin?"Dedim:"Şeriatın bir hakîkatine bin rûhum olsa feda etmeye hazırım!Zîra, Şeriat sebeb-i saadet ve adalet-i mahz ve fazilettir. Fakat ihtilalcilerin isteyişi gibi değil!"

Hükümet ve f.g.cemaatinin  kullandığı Dilin aslı nedir?Dil dediğimizde, çok karmaşık bir yapı arz eden kavram ve ilişkiler ile bunlara ait göstergeleri kuşatan genel bir ifadeden bahsediyoruz demektir“Esma ül Hüsna”, sınırsız kudretin varlıkları dokuduğu sonsuz dil yapılarıdır. Külli esmadan/ilahi dil örgüsünden “şüyu” eden her bir “şey” kategorik olarak dilin katmanlarında harmanlanmaya başlar; varoluşun/dilin sonsuz hallerini gören gözlere gösterir. Kudret ya da bilinen en yakın bilimsel tabirle enerji- bu dil örgülerini yoğurup kıvama getirir. Dil, Zat-ı İlahinin maverasıdır.

“Adem’e bütün isimleri öğretti” ayetinde, insana“dile özgü karakterin bilgisi”nin verildiği anlatılır. Dolayısıyla dilin özünü, yani yaratımın genetiğini anlayan varlık “halife olan insan”dır. Herhangi bir yönden aynı dil ailesine mensup olan varlıkların kendi aralarında iletişim halinde bulundukları farazi bir etkileşim ortamı bulunur. Siyaset ve ekonominin dili, bürokrasi ve hukukun dili, cemaat ve cemiyetlerin dili, basının dili, sanatın dili gibi..

Bediüzzaman’ın, kendi hizmet anlayışını anlatırken kullandığı çok dikkat çekici metaforları vardır. Bu metafor/mecazlardan birisi de “nur-topuz” karşılaştırmasıdır;Ana prensip “insanlara bir nur göstermek”tir. Bu hizmette en kritik nokta mesajı olabildiğince açık, incitmeyecek tarzda, menfaat ve tarafgirlik hissi uyandırmaktan olabildiğince kaçınarak vermektir.

İman ve Kuran hizmeti yapanların herhangi bir güç odağına ya da bir erke yanaşmak, devleti ve siyaseti dönüştürmek için kadrolaşma içerisine girmek, bürokrasiyi kullanmak, umumi emniyeti bozacak ve masum insanların haklarına halel getirecek hareketlerde bulunmak gibi davranışlara yönelmeleri, hizmetin dilinin değiştiğinin, hizmet-dışı alanlarda gezinilmeye başlandığının habercisidir.  Hizmet, artık “topuz” mecazının ifade ettiği alana ayak basmıştır denilebilir.

Bediüzzamn Said Nursi, vefatından önce talebelerine verdiği son derste şöyle seslenir:“Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir, menfi hareket tarzı değildir; rıza-yı ilahiyyeye göre sırf hizmet-i imaniyyeyi yapmaktır, vazife-yi ilahiyeye karışmamaktır. Bizler, asayişi muhafazayı netice veren müsbet iman hizmeti içinde her bir sıkıntıya karşı sabırla, şükürle mükellefiz.”

Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili hiçbir hatırada, hiçbir metinde, hiçbir anekdotta, hiçbir araştırmada “sayısal üstünlüğe ve maddi varlıklar”a dayanmak namına bir hususa rastlanılmaz. Bediüzzaman’ın; çoğunluk elde edilmesi, kitlelere yön verilmesi, maddi gücün elde edilmesi, bürokraside taban oluşturulması, siyasette söz sahibi olunması gibi “politik dil”e özgü söylem ve hedeflere itibar etmediğine bütün bir hayat hikayesi, bıraktığı hatırat ve en büyük Tarihçe-i Hayatı olan Risale-i Nur şahittir.

İktidar/siyaset ve cemaat/hareket olarak kümelenebilecek iki yapının “kullanmaları gereken dil nedir, bu dili kullanıyorlar mı, mevcut durumun bu hale gelişinde kullanılan dilin katkısı nedir”

İki kurum kendi alanları dışında da söz sahibi olmak istediklerinde, farklı dil alanlarına girmek durumunda kalacaklardır. İktidarın söylemleri ile cemaatin söylemlerinin aynılaşması demek kim kimin alanına girmeye çalışıyorsa onun aleyhinde tezahür edecek bir takım sonuçlar görülecektir.

Yeterince büyümüş ve siyasete entegre olmuş bir cemaat; artık iktidar alternatifi olmaya namzettir demektir. Tam bu noktada kırılmalar, sarsıntılar, çeşitli iktidar kurumları tarafından dışlanmalar baş gösterecek ve cemaatin çeşitli fraksiyonlara bölünme faslı başlayacaktır. Bölünme ve ayrışma kaçınılmazdır. Kimisi  siyasetten, ticaretten, bürokrasiden ayrılmak gerektiğini –muhafazakârlaşmayı-; kimisi daha da siyasallaşmak gerektiğini savunacaktır.

ÖZETLE; Sahip olmadığı dil ve dünyaya sahip olmaya çalışmanın sonucu “sahip olunmayan şeyin elden alınması”dır. Hükümet ve cemaat çarpışıyorsa, birileri HAK etmediği şeye sahip olmaya çalışıyor demektir.

“HER KESE VE HER KESİME BASİRET FERASET HÖŞGÖRÜ VE AHD-E VEFA TEMENNİSİYLE”

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim