• BIST 83.067
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • Konya -6 °C
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri

Ermenilerden Özür Dilemek

Ufuk Karadavut

Kendilerini aydın olarak tanımlayan bazıları yeni bir kampanya başlatıyorlar. Yılbaşında internette başlayacak olan kampanyanın adı “Özür Diliyorum”. Konusu ise Ermenilerin büyük felaket olarak tanımladıkları 1915’teki sözde Ermeni Tehciri’nin tanınması, kabul edilmesi ve bunun için özür dilenmesi. Aydın olarak belirtilen kişilerin öncülüğünü ise Prof. Ahmet İnsel, Prof. Baskın Oran, Dr. Cengiz Aktar ve Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu yapıyor. Bu şahıslar Ermenilere yapılanlara karşı halkın duyarsız olduğunu, gereken önemin verilmediğini, bu durumun vicdanları tarafından kabul edilmediğini yazıyorlar. Bunun içinde destek istiyorlar.  Ne kadar destek alacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak ‘hepimiz ermeniyiz’ yürüyüşünden sonra böyle bir olayın yaşanması aslında şaşırtıcı da değil. Kimin ne olduğu ne düşündüğü aslında bir bir ortaya dökülüyor.

            Ermeni yanlıları ve sempatizanları, bu gelişmeden oldukça memnun. Yıllardan beri sürdürülen çalışmaların başarıya ulaşmasına seviniyorlar. Hatta TC kimlikli birileri tarafından bu işlerin daha başarılı bir şekilde yürütülmesi onlarında işlerini kolaylaştırıyor. Ülke içinden de herhangi bir tepki şimdilik gelmedi. Gerçi toplumumuz hiçbir olaya tepki göstermiyor. Bu nedenle bu gelişmeye de ciddi bir tepki göstereceğini beklemek yanlış olur. Bananecilik, vurdumduymazlık ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesi devam ettikçe tepki göstermesini de beklemiyoruz. Ancak 60’a yakın emekli büyükelçi ve diplomat, bir bildiri yayınlayarak 1915 olaylarına ilişkin Ermenilerden Özür Dilenmesi kampanyasını, 'haksız, yanlış ve sakıncalı' buldu. Biliyorsunuz yakın zamanda ermeni teröründen en fazla zarar görenler büyükelçilerdi. Bu nedenle bu kişilerin tepkisi anlamlıdır. Özellikle “Ermenilerden Özür Dilenmesi” kampanyasının, “haksız, yanlış ve ulusal çıkarları açısından sakıncalı” olacağını, terör eylemlerinde hayatlarını kaybedenlere “ihanet” anlamına geleceği de vurgulandığı bildiride "Ermeni terörüne kurban gidenler için özür dilenecek mi?" şeklindeki soru ise işin ana konusunu oluşturuyor.

            Aslında bu kişilere sorulacak soru çok. Benin sormak istediğim yalnızca bir soru var. Yakın tarihimizde 93 harbi denilen bir savaş var. Bu savaş Osmanlı Devleti ile Rusya Devletleri arasında yapılan bir savaş sonucunda Osmanlı Devletinin yenilgisi ile sonuçlandı. Yaşanan ağır yenilginin ardından bölgede yaşayan Ermeniler Ruslardan büyük cesaret alarak bölgede bulunan Türklerin üzerine saldırıya geçtiler. Binlerce hatta onbinlerce kişi katledildi. Çeşitli işkencelere maruz kaldı. Onbinlerce insan ise zorunlu olarak tehcir edildi. Anadolu’nun ortalarına gitmek zorunda bırakıldı. Halen daha özellikle Erzurum ve Kars civarlarında toplu mezarlar bulunmaktadır. Tarihçiler ve arkeologlar bunların Ermeniler tarafından katledilen Türklerin toplu mezarları olduklarını açıkladılar. Bu katliamlarda ölen insanlar için bu kampanyayı düzenleyenler üzülüyorlar mı? Ermenilere yapılanlar için vicdanları sızlayanlar o zaman katledilen onbinler için vicdanları bir şeyler demiyor mu? Türk olunca insan olmuyorlar mı? Bu kişiler için özür dilenecek mi?

            Cevaplarını aslında biliyoruz. Ama gene de sormadan edemiyoruz. Bunların amacı insanlık falan değil. Amaçları belli. Türk halkı üzerinde baskı kurarak kendi beyinlerine zerk edilmiş olan düşünceleri başkalarına kabul ettirmek ve böylece birilerinin gözüne girebilmek. Bu şekilde ön plana çıkacaklar ve yurt içi ve yurt dışındakiler tarafından ödüller alacaklar. Biliyorsunuz Türk devletine ve milletine sövenlere, karalayanlara ödül veriliyor. Bunlarda bu ödüllerin peşinde olsalar gerek.  

                Sayın Onur Öymen; “Böylesine yanlış ve tek taraflı bir girişim, tarihimize saygısızlık ve terör örgütlerinin Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaptıkları ve Cumhuriyet tarihimizde de giriştikleri şiddet eylemlerinde hayatlarını kaybeden insanlarımıza ihanet etmek anlamına gelecektir. Savaş koşullarında yapılan 1915 Ermeni tehciri acı sonuçlar vermiş ise de, Türk insanının Ermeni isyanları ve terör eylemlerinde uğradığı kayıplar ve acılar Ermenilerinkinden daha az değildir.” Şeklinde yaptığı açıklamayı dikkate dahi alma gereğini görmüyorlar. Çünkü işlerine gelmiyor.

                Ortada utanacağımız bir suç ve adına özür dileyeceğimiz bir suçlu yoktur. Bu nedenle herkes rahat olsun. Tarihinden ve kimliğinden utanmasın. Çünkü yapılmak istenen aslında Türkiye Cumhuriyetinin kurucularını savaş suçlusu ilan ettirmeye kadar olayı götürmektir. İnşallah başarılı olmayacaklar.

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
N.PEKER
20 Aralık 2008 Cumartesi 20:00
nİÇİN
Sevgili yazarım hiç üzülme. SÖZDE SOUKIRIM2ı da zaten SÖZDE AYDINLAR savunur. Bu millet neciptir,asildir. Asıl azmaz, bal kokmaz. Kokarsa yağ kokar onun aslı da ayrandır. Selamlar.
88.254.8.10
coşkunlar
19 Aralık 2008 Cuma 17:37
bizden özür dilensin
asıl biz TÜRKLERDEN özür dilensin.yıllarca yapılan savsatalardan bıktık-usandık.yeter artık ermeni-yunan-rus-ingiliz-fransız-abd BİZ TÜRKLERDEN özür dilesinler.öfff
88.231.243.2
asil
19 Aralık 2008 Cuma 17:34
şimdi
şimdi şu sözü söylemekte yarar var.(gocunanlar var ama)YA SEV YA TERKET..(terket demek biraz kibar kalıyor)siz....anlarsınız.!!!
88.231.243.2
sena
19 Aralık 2008 Cuma 17:30
özür dileneceğine
ermenilerden özür dileyeceklerine ermenistana gitsinler.vallahi biz hiç ama hiç üzülmeyiz.
88.231.243.2
selami karatepe
19 Aralık 2008 Cuma 13:35
özür mü
bu adamların amacı belli. Fitne fesat çıkarmak. Asıl bizden özür dilenmeli.
85.105.218.184
sevil köse
19 Aralık 2008 Cuma 11:06
yediginiz kaba tükürmeyin
sayın yazar okuyucu olarak şöyle baktıgımda yine birileri dügmeye bastı gündem gegişti diye düşünüyorum,deniz feneri,seçim kampanyaları,ekonomik kri,kömür dagıtımı,yoksulluk,yolsuzluk gibi olaylar gündemden bilinçli olarak kaldırıldı.gerye sözde ermeni soykırımı safsatası kaldı,bir takım sözde aydınlar özür dileyelim diyor bence bu olayın altında ne var merak ediyorum,yoksa bu kadar aptalca bir şey olamaz.Devlet devletligini yapıp dosyaları kucagına alıp bunun yanlış oldugunu anlatmak zorunda aksi takdirde rezil olacagız hoş rezil olmamızı isteyenlerde çok.Ermeniler Aselanın ne iş yaptıgını bize bir anlatsın önce,biz Türkler taş atmadıkki kolumuz agrısın.yine kendi elimiz kendi şakagımızda bu özürcü aydınlara iki çift sözüm var YEDİGİNİZ KABA TÜKÜRMEYİN,ayıp denen bir şey var.Atatürk ün çerden dışardan düşmanlar dedigi bu aydınlar olsa gerek.
saygılarımla
85.110.27.246
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim