• BIST 79.352
  • Altın 126,654
  • Dolar 3,1020
  • Euro 3,3875
  • Konya 16 °C
  • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
  • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
  • FETÖ'cüler vatandaşlıktan çıkarılacak
  • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
  • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
  • FETÖ'cüler vatandaşlıktan çıkarılacak

Erkekler

M. Faik Özdengül

Erkek olmak sosyal olarak özellikle bizim kültürümüzde, basitçe sorumluluk sahibi, kadınını seven, koruyan, sahiplenen, ailesinin geçimini sağlayan, kendisine yaslanılan gibi algılansa da içerden bir erkek gözüyle durum farklıdır. Erkekler güçlü görünüp algılanmak yanında böyle olmadıklarının da bir yandan bilinmesi ama belli edilmemesini isterler. Onlar da sonuçta bir kadın tarafından yetiştirilirler ve yine kadınlar için yetiştirilirler. Duygularını ifade etmeden partnerlerince anlaşılmayı beklerler. Eleştirilmek yerine sessizliği, sorgulanmak yerine kabullenilmeyi, özgürlüklerinin tanınmasını, zaman zaman kendilerine ait alan bırakılmasını ister ve özellikle de şüphe duyulmak yerine güvenle bir kenarda beklensinler isterler. Bir yandan otorite olsunlar diğer yandan da karşı cins tarafından sessizce yönlendirilsinler. İstekleri budur. Kolay incinir ve değilmiş gibi davranırlar. İncindiklerinde hızlıca uzaklaşır kendi içlerine kapanırlar. Zordur erkek olmak. Güçlü ,koruyan ve kollayan kadınları beklerler bir yandan da. Duygularını ifade etmek yerine tersi olmaları konusunda yönlendirilmişlerdir çünkü. Hem avcı hem av olmak zordur. Onları oldukları gibi kabullenip çoğunlukla suskunca sevecek partner arayıp dururlar. Bir erkeğin aslında kadından daha çok ihtiyacı var ilişkinin doğasını öğrenmeye. Ancak buna ihtiyacı yokmuş gibi yaklaşılmasıdır beklentisi. Zira bu cümle bile incitir onları.

Onları ilişkiler konusundaki bir toplantıya kadınları anlamak konu başlığı altında çağırmalısınız.

Hz Mevlana "Zaloğlu Rüstem olsa, hatta Hamza'dan ileri gitse de yine de hükmetme konusunda erkek karısının esiridir" der.

Erkeğin silahı terk edebilme alternatifi, kadının dayanamadığı terk edilme endişesidir. Erkek ve kadın diye ayırıyorum ancak bunları söylerken her iki özelliğin de hepimizde olduğunu da göz ardı etmeyelim. Eril ve dişil özellikleri her birimiz taşırız. Cinsel kimlik farklı olsa da bazen erkeklerin dişil kadınların da eril özelikleri daha çok öne çıkardıkları da görülür.

Aslında terk etmek ve ayrılmaya dayanmak olgunluk ölçütüdür. Bu riski göze alabilmek güçtür. Bağlanma ayrılma kapasitesidir bir bakıma olgunluk. Bir ilişki bunlara dayandırılmaz elbette. İlişkiyi özel kılan olgunluk ve sevme kapasitesidir. Zira sevgi pazarında veren kazanır der Hz Pir. Erkek ve kadın ilişkisinin üç bölüme ayrıldığını kabul edersek, romantizm, güç savaşı, anlaşma veya boşanma şeklinde. İkinci bölüm olan güç savaşı dönemine ait söylediklerim.

Yazıma erkeklerden söz ederek başlamıştım. Yine oradan devam etmek istiyorum. Kadınların güç savaşına girmemelerini önermiştir Hz Pir. Kadını ateşe ve erkeği suya benzetmiş. Ve ateşin suya doğrudan yönelmesini tavsiye etmemiştir. Öyle olursa su ateşi söndürür. Onları bir kaba koyarsanız buhar olurlar demiş ve bir anlamda da kadınlarımıza erkekleri yönetmenin ince ve gizli yolunu göstermiştir.

Erkeklerimiz zaten buhar olmaya gönüllüdür. Ancak usulü ile olsun isterler. Göstere göstere yok sayılmayı, herkesin gözü önünde mağlup olmayı hazmedemezler ve saldırganlaşırlar. Ağlamak kadınların tuzağıdır. Öyle der Hz Pir. İlişkilerde tuzak olur mu? Olur. Davranışların kökeninin daha çok bilinçdışı olduğunu düşünürsek ve savaşların aslının da barış olduğunu hatırlarsak bu her zaman mümkündür.

Peki bütün bu yazılanların ilişkilerde devre dışı kaldığı, sessizce, hiç konuşmadan, savaşmadan anlaşanların olduğu seviye yok mudur? Vardır. Az da olsa vardır. Yumuşamış, olgunlaşmış, berraklaşmış, pası giderilmiş gönüllerle mümkündür. Yumuşaktır. Sessizdir. Ilıktır. Gözlerle ve hatta gözü kapalıyken de tercümanların arada gidip geldiği gönüller arasında mümkündür.

Yeniden erkekler:

Kadınlar tarafından ve yine kadınlar için yetiştirilen erkeklerin işi hiç kolay değil.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
phsase
14 Nisan 2009 Salı 19:44
anladım ki
yaşım çok değil ama yaşadıklarımdan anladığım birşey vardı, bu yazı da faik beyin şahsında onu doğruladı.. her ne kadar yazının ana temasını tam anlayamasamda..malesef büyüdükçe erkeklerin aslında kadınlardan çok daha zayıf, çok daha aciz ve duygusal zekalarının da kadınlardan çok daha gelişmeye kapalı olduğunu farkettim..güçlü, özgüvenli, ne istediğini, nerde durduğunu bilen ve etarafına da ışık veren, çok değilde en azından bir kadın kadar cesur durabilen bir erkek "erkek" demektir bence (ki biçok kadın bunların çoğunu yapıyor kolayca artık)ama öyle bir erkeğede rastlayamadım..görüyorum ki erkekler iç dünyalarında gerçekten de çok acizler,en basit sorumlulukları bile üzerlerine almak zor geliyor.kadınlar çok daha güçlü çok daha sorumluluk sahibi ohalde..sorgulanmayacaklar, anlatmadan anlaşılacaklar, korunmayı beklemicez onlardan,özgür bırakıcaz,biz onları yöneticez eee....ne işe yarıyor bu erkekler sahi??
85.103.89.61
turhan sultan
14 Nisan 2009 Salı 12:56
anlamak için
Ben bu yazıyı bir bayan olarak değerlendirdiğimde aslında yazarın üzerine biraz fazla gidildiği ve yanlış anlaşıldığı kanısındayım. En çok üzerinde durulan \"Onlar da sonuçta bir kadın tarafından yetiştirilirler ve yine kadınlar için yetiştirilirler. Duygularını ifade etmeden partnerlerince anlaşılmayı beklerler. Eleştirilmek yerine sessizliği, sorgulanmak yerine kabullenilmeyi, özgürlüklerinin tanınmasını, zaman zaman kendilerine ait alan bırakılmasını ister ve özellikle de şüphe duyulmak yerine güvenle bir kenarda beklensinler isterler. Bir yandan otorite olsunlar diğer yandan da karşı cins tarafından sessizce yönlendirilsinler\" cümlelerinde sadece erkeklerin beklentisinden bahsedilmiş yoksa bayanlar siz sessiz olun kabullenin gibi bir tavsiye söz konusu değil.Ayrıca bu durum zaten erkeklerin zaaflarının ve zayıflıklarının göstergesi değil midir? Yüzleşmek bu kadar ağır gelmemeli diye düşünüyorum. Daha objektif bakmalı bence.
212.174.54.10
Birsen A.
14 Nisan 2009 Salı 01:07
sevgi emektir sadece kendine istemek değil:)
Bir anne,üstelik de bir oğul sahibi olarak onu ne kendim ne de bir başka kadın için yetiştiriyorum.Eğer gönlüne bir damla Allah sevgisi akıtabildiysem o zaten önce kendine, sonra etrafına sevgi-saygı dağıtacaktır.
Kişi bir şey istiyorsa, istediği şeyin titreşimiyle kendi titreşimini uyumlamak zorundadır.Hep bana hep bana; yok işte...hiç öyle olmuyor.
Tüm bu dileklerinizi yerine getirmiş,tam da tarifiniz gibi sevmeyi başarmış bir kadın olarak,tecrübeyle söylüyorum ki bir erkeğe gönlünüzü bu şekilde açtığınızda, fütursuzca girer,talan eder ve arkalarına bakmadan çeker giderler.(genelleme yapmak istemiyorum ama henüz farklı davranan birini görmedim,görünce değiştiricem:))
Kadın ya da erkek farketmez, içlerinde gerçek AŞK'ı deneyimlememiş olanlar, sözcüklerden öteye gidemezler.
Denge ve uyum...üzerine samimiyet...ötesi kendiliğinden gelişir zaten. Biz ne veriyoruz da karşılığında ne bekliyoruz? Hele bir bunu soralım bakalım kendimize ve aldığımız cevapla dürüstçe yüzleşecek cesaretimiz olsun...
sevgiyle kalın...
94.54.7.1
abuzittin
13 Nisan 2009 Pazartesi 19:15
genellemeler
Bütün genellemeler yanlıştır hocam.Bence bu sizin psikolojinizi anlamaya yarayan bir metinden öteye gidemez.vesselam.
78.179.50.33
z
12 Nisan 2009 Pazar 01:11
temenni...
yumuşamış,olgunlaşmış,berraklaşmış, pası giderilmiş gönül olmak ve öyle bir gönülle hemhal olmak temenni ve duasıyla..
88.251.60.96
Ayşegül Ş.
09 Nisan 2009 Perşembe 19:06
xxx
Yazılarınızın derin anlam içeriği bizi bir daha düşünmeye sevk etmekte ve sizden istifadelerimizi daha kıymetli kılmaktadır.
88.231.132.97
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim