• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 0 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Ereğli’de Ereğlili Başkanlarla

Ufuk Karadavut

Konya’da erozyon, kuraklık ve su yönetimi konularında çalışmalar yapan bir enstitümüz var. Karaaslanda bulunan Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü. Enstitünün müdürü Dr. Çetin PALTA Ereğlili. Bu Enstitüye geldiğinden beri oldukça güzel çalışmalara imza attı. Hatta ‘kapatılsın mı?’ diye düşünülen bir yeri ‘daha da geliştirilmeli’ noktasına getirdi. Sayın PALTA memleketi olan Ereğli için bir proje hazırlığı yapmak ve orada bulunan yöneticilerle fikir alışverişinde bulunmak için Ereğli’ye giderken bize de gelip gelemeyeceğimi sordu. Proje hazırlama konusundaki uzmanlığımızdan faydalanmak istediği belirtti. Bende memnuniyetle kabul ettim. Ereğli için gitmemde özellikle Ereğlili arkadaşların beni ‘Fahri Bektik’ seçmelerinin de ayrı bir neden olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. 

            Önce Tarım İlçe Müdürümüz Özkan ÖZGÜVEN’le görüşmeler yaptık. Ağırlıklı konu Ereğli için yapılacak projelerdi. Neler yapıldı ve neler yapılabilirdi. Ereğli 44 köyü olan ve 100 civarında merkez nüfusu olan büyük bir ilçe olduğunu ve tarıma dayalı sanayisi ile gelece3ğin gıda şehri, olmaya aday olduğunu belirten ÖZGÜVEN, son yıllarda ciddi bir sorun olmaya başlayan Rüzgâr Erozyonu sorunun acilen önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Polis Okulu ve Devlet Hastanesinin olduğu yerlerde rüzgar erozyonu nedeniyle ulaşılamadığı belirtildi. Çatal Projesi gibi bir projenin acilen bu bölge içinde yapılması gerektiği konusunda görüş birliği oluştu. Ancak bu projenin Hotamış-Ulukışla hattı boyunca genişletilmesinin faydalı olacağı belirtildi. Aslında bu konuda bazı girişimler olsa da üzerinde ciddiyetle durulmadığı için herhangi bir gelişme olmamış. ÖZGÜVEN Ereğli için yapılabilecek her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirterek bizi sevindirdi.

            Daha sonra ise Ereğli Belediye Başkanı Ahmet ÖZDOĞAN ile görüştük. Sayın ÖZDOĞAN başkanlığı döneminde yapmış olduğu çalışmalar hakkında bize kısa bilgiler verdi. Özellikle arıtma tesisinin bitirildiğini ve su tutmanın başladığını bunun Ereğli için büyük bir çalışma olduğu belirtildi. İvriz sulama sisteminin tamamen açık sistemden oluştuğunu ve bunun 2.78 bin YTL lik bir masrafla tamamen kapalı sisteme geçilmesi için çalışmalar başlattıklarını ve 5 yıl içerisinde bitirmeyi planladıklarını belirtti. Doğalgaz kullanım oranının %90‘ı geçtiği için hava kirliliği sorunu bitmiş. Ama Sayın Başkanın üzerinde durduğu konu yine rüzgâr erozyonu ve yaptığı olumsuz etkilerdi. Anlaşılan Ereğli’de rüzgâr erozyonu Karapınarı aratmayacak seviyelere ulaşmış durumda. Tabi birde Ereğli’nin geleceğini etkileyecek olan AKGÖL var. AKGÖL tamamen kuruma noktasına gelmiş. Acilen müdahale edilmesi gerekiyor.   İvriz barajı yapılırken belli bir miktarın buraya verilmesi kararlaştırılmış. Ancak daha sonra köylülerin baskısı ve siyasilerin müdahalesi ile su verilmesi kesilmiş. Aslında insanlar geleceklerini kesmişler haberleri yok. Akgöl Ereğli’nin iklim yapısını ılımlılaştırıyor ve yağışın gelmesine büyük katkı sağlıyordu. Özellikle hububatta dane dolum döneminde esen rüzgârlar nemli estikleri için etkileri olumlu yönde oluyordu. Ancak göl kuruyunca o bölgeden eden rüzgârlar bitkilere zarar vermeye başlamış. Bu beklenen bir sonuçtur. Eğer acilen Akgöl için bir şeyler yapılmazsa Ekolojik olarak Ereğli daha ciddi sorunlar yaşayabilir. Sayın Başkan bu konuda arıtma tesislerinden çıkan suların Akgöl’e bırakılacağını belirtti. Bu gerçekten iyi bir gelişme.   

            Daha sonraki durağımız ise Ereğli Meslek Yüksek Okulu’nun müdürü Yard. Doç. Dr. Yusuf KILINÇ’tı. Sayın KILINÇ Meslek Yüksek Okulu için oldukça iyi ve başarılı çalışmalar imza atan birisi. Okul eski haline göre oldukça değişmiş. Kendisini tebrik ediyoruz. Sayın müdürümüzde rüzgar erozyonu konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Ereğli için yapılacak her türlü girişime katkı bulunmaktan memnun olacaklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.  Şu an görevi bırakmış olsa da Ereğli için yapılacak çalışmalarda her türlü yardımı alacak olmak Ereğlililer için güzel bir olay.

            Ereğli Kaymakam’ı ile de görüşmek istedik. Ama maalesef görüşemedik. Ya işleri yoğun ya da bizi muhatap almak istemedi. Onu bilemiyorum. Ama eminim Sayın Kaymakam da Ereğli için yapılacak çalışmalarda oluşuma her türlü katkıyı yapacaktır. 

            Ereğli’de bulunduğumuz sürede yaptığımız görüşmelerde edindiğimiz izlenim, genel olarak Ereğli için bir şeylerin yapılması gerektiğiydi. Ancak ortak şikâyet konusu Sivil Toplum Örgütlerinin bu konuda bir araya gelemedikleriydi. Oldukça ciddi bir sorun.  Bu konunun üzerinde durulmasında fayda var.

            Son söz olarak şunu söyleyebilirim, Ereğli il olmayı hak etmiş bir şehrimiz.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim