• BIST 97.454
  • Altın 222,867
  • Dolar 5,6250
  • Euro 6,4525
  • Konya 12 °C
  • "Dön çağrıları sahte gelirsem tutuklanacağım"
  • Kripto FETÖ'cü Yeni Asya'nın "Said Nursi" talebine ret!
  • Enflasyonla mücadele kampanyasına destek çığ gibi! İşte Liste
  • "Dön çağrıları sahte gelirsem tutuklanacağım"
  • Kripto FETÖ'cü Yeni Asya'nın "Said Nursi" talebine ret!
  • Enflasyonla mücadele kampanyasına destek çığ gibi! İşte Liste

Erdoğan-Fermaju ortak basın toplantısı

Erdoğan-Fermaju ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan:- "Afrika genelinde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 14 milyon kişi açlık çekiyor. Birçok Batılı gelişmiş ülkenin bu tür insani trajediler karşısında üç maymunu oynadıklarını görüyoruz. Biz, Kızılayımızla, bunun yanında TİKA'mız

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika genelinde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 14 milyon kişinin açlık çektiğini belirterek, "Birçok Batılı gelişmiş ülkenin bu tür insani trajediler karşısında üç maymunu oynadıklarını görüyoruz. Biz Kızılayımızla, bunun yanında TİKA'mızla elimizden gelen bütün destekleri süratle, yoğun bir şekilde buralara hazırladık, inşallah gönderiyoruz. Yokluk ve yoksulluk içinde hayata tutunmaya çalışan mazlumların görüntülerini görmemezlikten gelenlere karşın, biz onların yanında olmaya devam edeceğiz. Çocukların açlıktan öldüğü bir dünyada ne huzur ne barış ne istikrar olur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Fermacu ve heyetini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, Fermacu'yu şubat ayında sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından aradığını ve ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasını arzu ettiğini ilettiğini dile getirdi.

Fermacu'ya teşekkürlerini sunan Erdoğan, ziyaretin gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Somali'de devletin inşası, barış ve istikrarın tesisi yolunda önemli gelişmelere gebe kritik bir dönemden geçildiğini belirten Erdoğan, sahip olduğu engin tecrübe ve sergilediği güçlü iradeyle Fermacu'nun bu süreci başarıyla yöneteceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu vesileyle seçimlerin ardından demokratik olgunluk içinde ve dostane şekilde gerçekleştirilen yönetim değişimini de takdirle karşıladığımızı özellikle belirtmek isterim." diye konuştu.

- "Somali halkı artık geleceğe daha güvenle ve umutla bakıyor"

İlk ziyaretini 2011 yılında yaptığı Somali'nin o günden bu yana ciddi değişim geçirdiğini, her ziyaretinde farklı bir ülke görmenin mutluluğuna eriştiğini söyleyen Erdoğan, şunları belirtti:

"Uluslararası toplumun sırtını döndüğü, kendi kaderine terk ettiği bir ülkeden istikrar yolunda ilerleyen bir Somali'nin olduğunu söyleyebilirim. Bilhassa Somali halkı artık geleceğe daha bir güvenle daha bir umutla bakıyor. Her ziyaretimde bu ülkede şahit olduğum değişimin son ziyaretimde zirve yaptığını gördüm."

Erdoğan, Türkiye'nin en muhteşem denilebilecek büyükelçiliğinin Somali'de yer aldığını ve bütün unsurlarıyla büyükelçilik binasının sadece Türkiye için değil dünyanın birçok devleti için de örnek teşkil edeceğine inandığını belirterek, "Orayı gördükleri zaman 'Bizim niçin bizim böyle bir büyükelçilik binamız yok?' diyeceklerdir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mogadişu'da inşaatı bitmek üzere olan askeri eğitim tesisinin de açılışını yapacaklarını bildirerek, "Burada eğitim görecek Somalili subay, astsubay ve askerler Somali ordusunda yerlerini alacaklar. Bu askerler, Somali'nin en büyük ihtiyacı olan güvenliğin tesisine ciddi katkı sağlayacaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadelede Somali'nin ciddi sorunları olduğunu anlatan Erdoğan, bu konuda askeriyle, polisiyle, ülkenin yetişmiş kadroya da ihtiyacı bulunduğuna işaret etti.

İkili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdikleri Cumhurbaşkanı Fermacu'nun bu ziyaretin ardından Antalya'da "Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Birinci Toplantısı ve Tarım İş Forumu"na katılacağını anımsatan Erdoğan, şöyle dedi:

"Afrika'da, Hint Okyanusu'na en uzun kıyısı olan Somali'nin zengin faunasıyla önemli bir potansiyel barındırdığını da biliyoruz. Türkiye ve Somali arasında özellikle balıkçılık ve su ürünleri alanında geniş bir iş birliği alanı bulunuyor. Bu iş birliğinin ahdi temelini oluşturacak anlaşma inşallah Antalya'daki tarım bakanları toplantısında imzalanacaktır. Bunun yanında enerji ve maden konularında da işbirliğimizin geliştirilmesinde, artırılmasında büyük faydalar olduğuna inanıyorum."

Erdoğan, Doğu Afrika başta olmak üzere, Afrika'da 2011 yılına benzer nitelikte kuraklık ve açlık felaketi yaşandığına, Somali'de 6 milyon, Güney Sudan'da da 1 milyon kişinin yiyecek ekmek bulamadığına dikkati çekti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Afrika genelinde ise çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 14 milyon kişi açlık çekiyor. Birçok Batılı gelişmiş ülkenin bu tür insani trajediler karşısında üç maymunu oynadıklarını görüyoruz. Biz Kızılayımızla, bunun yanında TİKA'mızla elimizden gelen bütün destekleri süratle, yoğun bir şekilde buralara hazırladık, inşallah gönderiyoruz. Yokluk ve yoksulluk içinde hayata tutunmaya çalışan mazlumların görüntülerini görmemezlikten gelenlere karşın, biz onların yanında olmaya devam edeceğiz. Çocukların açlıktan öldüğü bir dünyada ne huzur ne barış ne istikrar olur."

"İnsanlığın umudu ol" kampanyasının mart ayında başlatıldığını anımsatan Erdoğan, Türk Kızılayının Doğu Afrika'da kuraklıktan etkilenen bölgelere yardımları ulaştırdığını, AFAD ile TİKA ve STK'ların bu bölgelerde yoğun olarak çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk aşamada gıda, ilaç, sarf malzemelerinden oluşan 15 bin tonluk yardım sevkıyatını ramazan ayında Somalili ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını bildirerek, "Bu bağlamda TİKA'nın Mogadişu ve diğer bölgelerde başlattığı kırsal kalkınmayı, tarımsal üretimi ve sanayileşmeyi destekleyen kapsamlı kalkınma projelerine hız veriyoruz. Özel sektörümüzü de bölgede yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Uluslararası ortaklarımızın da Somali'ye destek olmalarını bekliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Doğu Afrika'daki kuraklıkla mücadele konusunda bir çalışma yapmayı da öngörüyoruz. İnşallah bu çalışmaların Somalili kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları hafifleteceğine inanıyorum." diye konuştu.

- "Somalililer bize ve milletimize dua etmişlerdir"

Somali halkına teşekkür etmek istediğini belirten Erdoğan, "Somalili kardeşlerimiz 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkemiz ve milletimizle tam bir dayanışma içinde olmuşlardır. Darbe girişiminin haberini alır almaz Somali sokaklarında gösteriler düzenlenmiş, camilerde eller semaya kalkmıştır. O gece boyunca Somalililer bize ve milletimize dua etmişlerdir. Aynı şekilde darbe girişiminden sadece bir gün sonra bakanlar kurulu kararıyla Feto iltisaklı tüm oluşumlar da kapatılmıştır. Biz bu samimi duruşun tüm ülkelere örnek olmasını diliyoruz." sözlerine yer verdi.

"Ülke olarak eğitim konusunda kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız" ifadesini kullanan Erdoğan, "Türkiye burslarıyla üniversite ve üniversite üstü seviyede, Diyanet Vakfımızın burslarıyla orta öğrenim seviyesinde kardeşlerimizi desteklemeye devam edeceğiz. İnsana yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Nitelikli insan kaynağı da Somali'nin en büyük ihtiyacıdır. İnşallah bu alandaki çalışmalarımız artarak sürecektir." dedi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda Fermacu'ya ve göreve yeni başlayan Somali Federal Hükümeti'ne başarılar dileyerek, "Sizleri ikinci vatanınızda görmek hasebiyle de tekrar şükranlarımı ifade ediyorum." sözlerini kullandı.

Fermacu'nun konuşmasının ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah biz de en kısa zamanda yeni açılış törenlerimiz için Somali'de olacağız." bilgisini paylaştı.

- Anlaşmaların imza töreni

Basın toplantısı öncesinde, Erdoğan ve Fermacu huzurunda bazı anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

Türkiye ile Somali arasında "Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma", Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Yusuf Garaad Omar tarafından imzalandı.

İki ülke arasında "Kalkınma İşbirliği Anlaşması" da yine Kalkınma Bakanı Elvan ile Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Yusuf Garaad Omar tarafından imza altına alındı.

AA

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim