• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 21 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Ephemera ve Ephemerist

Hasan Özönder

Yazımın başlığında iki yabancı kelime kullandığım için sizlerden özür dilerim. Ama ne yapayım, Türkçe’de anlamını verecek karşılıkları tam olarak henüz yok. Çünkü bunlar,  yeni meslek. Ve bizde pek bilinmiyor, başka bir deyişle bizde pek muteber değil, meraklısı fazla yok. Ama son derecede önemli, hem de bilhassa bizim için. Nedenine geçmezden önce, ne anlama geldiklerini açıklayayım; Yunanca  “Epi” , “Hakkında”; “Hemera”  , “Gün” demek.“Ephemera”, çöpe atılan tarihî değeri büyük evraklar, belgeler, metruke demek. “Ephemeris” de, bunları karıştırıp, araştırmayı ve değerlendirmeyi kendisine meslek edinmiş kişi anlamında. Onların dört gözle aradıkları şeyler bizde yığınla, Sebil...                     

Tekerlekli arabalarıyla mahalleler arasında dolaşıp kitap, dergi, gazete, kâğıt toplayan eskicileri siz de görüyorsunuzdur… İşlerinin erbabı kişilerdir. Hurda demir, alüminyum teklif etseniz genellikle almazlar; çünkü onların alıcısı başkasıdır. Bunların derdi ise, kâğıt, kitap, dergi, yazılı evrak, kütüphane artıklarıdır. Neden mi? Bunlar, toplayıcının ucuza kapattığı, pahalıya sattığı; Kıymetini bilen için hazinedir de ondan. Hem bizde, onların ekmeğine yağ sürecek, arabasını boş göndermeyerek bolca dolduracak neler var neler...                                                             

1930 yılında, devlet arşivlerindeki tonlarca tarihî evrakın,  vagonlara doldurup, Sirkeci İstasyonundan okka hesabıyla Bulgaristan’a satıldığını biliyorsunuzdur.  Kıymetli hemşehrimiz İbrahim Hakkı Konyalı büyük çırpınış ve uğraşıları sonunda kalanların gönderilmesine mâni olmuştu ama, sonunda bunlar da SEKA’da hamur yapıldılar.                                          

Geçen yıl, eskicilere düşen, sonra da Rampalı Çarşı’ya intikal eden evrakın macerasını gazetelerde siz de derin hayret ve teessürle okumuşsunuzdur.                                                                                       

Hiç unutmam, bundan yirmi yıl kadar önce idi;  Beyi vefat eden bir tanıdığın evine başsağlığına gitmiştik. Ayrılırken,  baktım, dışkapının arkasında bir yığın evrak. Çoğu Buhara kâğıtlı el yazması. “Bunlar ne; ne işi var bunların burada?” diye hayretle sorduğumu hatırlıyorum.  “Dedemizden kalma şeyler; Siz anlarsınız, ne olur alın götürün de döküntüsünden kurtulalım” cevabını vermişlerdi. “Saklayın, lâzım olur” dedim. “Aman, aman koyacak yerimiz yok” dediler.  Ben de,  telef olmasın diye sevabına alıp getirdim. Aralarından neler çıktı neler…

Eskiden İstanbul’daki sahaflara da bu tür evrak-ı metruke, arabalarla gelirdi. Cahil mirasçılardan çuvallar, sandıklar dolusu onca evrakı elli-yüz liraya kapatan kurnaz sahaf veya eskici, bunları, Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’nın ortasındaki yeşilliğin bir köşesine boşaltırdı. Akşam olmadan satmak zorundadır. Çünkü koyacak, sığdıracak yeri yoktur. Gözüne kestirdiklerini, kıymetini bilenlere bir hayli değeriyle, ama diğer meraklılara, ne verirlerse satar geçer, tüketirdi…

İşte, yazımın başındaki uluslararası adıyla belge, evrak-ı metruke toplayıcılığı bu ve böyle.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde bir hayli eski ama bizde, yeni sayılır; 1985 yılından sonra bilinçli olarak yapılmaya başlanıldı. Meraklıları ve müntesipleri bir araya gelerek, “Ephemera Derneği” adıyla bir de dernek kurdular. Haberleşiyorlar, paslaşıyorlar, yardımlaşıyorlar.

Oduncunun gözü omca da ya; ne zaman eski kitap, evrak yüklü eskici arabası görsem hep onlar aklıma gelir. Yanaşırım eskici arabasına, vaktimin müsaadesi ölçüsünde karıştırırım. İşime yarayanlar varsa alırım. Tabii ki, hiç bir şey bilmezmiş gibi duran eskici, işten anladığımızı fark edince, fiyatı yükseltir de yükseltir. Hani Kayserili’ye sormuşlar: beş kere beş kaç eder?” diye. O da şöyle cevaplamış: “Alırken mi satarken mi?”

Alırken öldüm pahasına alanı, siz talip olunca satışını bir görseniz… Üçbeş lira inse de, yine onun dediği olur. Merak ve arzu olunca elden gelir?

Bazen, bunların topladıklarını getirip yığdıkları depolarına da giderim. Dostlarım vardır. İzin alır girerim, saatlerce karıştırırım. Aman Allah’ım nelerle karşılaşırım bir bilseniz.

Bunların varlığı bir bakıma bir nimet. Onlar haberdar olup, sahip çıkıyorlar. Onlar olmasa nice kıymetler ya ocakta, ya da tandırda yakılıp, yok olacaklar.

 

Yorumlar
babilli
29 Mart 2009 Pazar 19:00
ephemera
sizi seviyoruz değerli hocam.
212.175.112.176
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim