• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Konya 20 °C
  • 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçları
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçları
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

En büyük gözdağı paketi: Dershaneler!

Yücel Kemendi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli bir açıklaması: "1 Ocak 2014'ten itibaren dershanelerin ruhsatları yenilenmeyecek ve bu kuruluşlar artık yasal olarak Milli Eğitim sistemi içerisinde yer almayacak. "

Bu açıklamayı bazıları, dershaneler kapatılacak diye yorumlarken, birçok kişide, Dershaneler Milli Eğitim sistemi içinde yer almasalar da aynen bugünkü gibi çalışmaya devam edebileceği şeklinde yorumladılar.

İkinci görüşü savunan dostlarım bakanın açıklamasında dershaneler kapatılacak diye bir ifade yok, bunu da nerden çıkarıyorsunuz diyordu.

Bu açıklamayı bende dershaneler kapatılacak diye yorumlayanlardandım. Çünkü Dershanelerle ilgili bu yasa taslağı bir ölüm fermanı gibiydi,

Gerçi taslak halan çıkmadı, Bana göre, taslak çıkar aynen yasalaşırsa, dershane, etüt salonu, vb, hiç bir şey kalmayacak.

Ancak, başbakanın bu taslağı, aynı şekilde çıkaracağını düşünmüyorum.

Bunun seçimlere kadar elde tutulacak bir gözdağı paketi olduğunu söylemek istiyorum.

Beni tanımayanlar yine değişik değişik yorumlar yapacaklar, belki de beni bir cemaatin mensubu, ya da bir dershane patronu olarak değerlendireceklerdir.

Öncelikle eğitimci olup da bu paketi olumlu görenlere sesleniyorum;

Sevgili arkadaşlarım, vallahi bu konu eğitimle ilgili bir konu değildir, Bu konunun yoksul ailelerle de, fırsat eşitsizliği ile de, bir ilgisi yoktur,

Çünkü Dershaneler fırsat eşitsizliği yaratan kurumlar değil, eşitsizliği gideren kurumlardır.

Birde herkesin ağzına sakız yaptığı bir konu; Denildiği gibi Dershaneler okullardaki eğitimin zaaflarından dolayı ortaya çıkmamıştır,

Türkiye’de tüm liseler eğitimde eşit duruma gelse de, Dershaneler olacaktır. Herkes eğitimde eşit olsa da bir sıralamaya ihtiyaç vardır. Bu sıralama için, ya da iyi üniversite için, Dershaneye yine ihtiyaç vardır.

Aylar önce 22.08.2012’de “Ne olacak bu dershaneler” diye yazmış, girişim özgürlüğü Anayasa'nın teminatı altındadır demiştim,

Bunu sadece Dershanede çalışan öğretmenlerin mağduriyeti olarak görmemek gerekir. Buralarda çalışan öğretmenlerle kamu kurumlarında çalışan sözleşmeliler arasında hiçbir fark yoktur. Kamuda çalışan sözleşmeliler ne olacaksa dershanede çalışan öğretmenlerde aynı durumda olacaktır.

Burada asıl mağdur edilen öğretmenler değildir, istediği eğitimi alması engellenen öğrencilerdir. Birde girişim özgürlüğü engellenen dershane sahipleridir…

Yürürlülükte olan 1982 Anayasası'nın "Çalışma ve Sözleşme Hürriyeti" başlıklı 48'inci maddesinde "Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir" hükmü vardır. .

Dolayısıyla bu yasaklama açıkça Anayasa ihlalidir.

Hükümet söz konusu yasa taslağını çıkartmakta diretirse, bu iş artık yargının konusu haline gelir.

Dershaneleri yazdığım gün "Özel okullar” ne olacak diye sormuştum ve ardından da Özel okullarda birçok açıdan daha geniş imkânlara sahip oldukları için öğrencilerini daha iyi yetiştiriyorlar; o okullarda okuyan çocukların üniversite kazanma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu da fırsat eşitliğine aykırı bir durum yaratıyor. “Öyleyse özel okulları da kapatalım” demiştim.

Kapatalım, benim için hava hoş,

Gerçekten AK Parti bu konuda ciddimidir, doğrusu bilmiyorum. . .

Ama bu yasaklama açıkça Anayasa ihlalidir. Onu da söylemeden geçemeyeceğim. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
selami has
26 Kasım 2013 Salı 13:28
Cemaat hükümet ilişkisi
hocam herkes bu mesele dershane meselesi değil diyor ancak orda susuyorlar. ne olur siz bari cemaat hükümet ilişkisini yazarmısınız
88.252.232.237
M.Ali Çiftkaya
22 Kasım 2013 Cuma 15:09
Haşmetli emir buyurdu.Kapanacak
Sayın Kemendi;görüşlerinize aynen katılıyorum.kaleminize sağlık.dediğiniz gibi o zaman özel okullarda kapatılsın madem devletin okulları bu kadar yeterli,ayrıca sınavlarda kaldırılsın çocuklarımız yarış atı olmaktan kurtulsun.11 yılda 5 bakan değiştiren bu zihniyet hiçbir konuda köklü çözüm üretebildimiki bu konuda yapsın.dershane eğitiminin bir sonuç olduğunu anlamayalar önce sebebleri ortadan kaldırsınlar.
24.133.156.104
okur yazar
20 Kasım 2013 Çarşamba 14:30
geri adım
Dershaneler kapatılamaz,Bakanlık mutlaka geri adım atacaktır.önce okullardaki öğretmen kalitesi yükseltilmeli öğretmen okulları açılmalı idealist öğretmenler yetiştirilmeliki eğitim kalitesi artsın.Gençlik genel kültür matematik sosyal bilgilerden bihaber.Çünkü istisnalar hariç öğretmenler bir şey veremiyor çünkü vereceği bir şey yok.çoğu zamanı nasıl geçiririm düşüncesinde. Cemaatin okul ve dershaneleri adanmış öğretmenlerin başarısından kaynaklanıyor.idealleri için çalışıyorlar.
195.175.76.154
Tırıvırı
19 Kasım 2013 Salı 23:42
:-))
Et tırnaktan ayrılır mı? Cemaate el mecbur! Yarın vitesi geriye takmazsa ne olayım!
88.252.248.81
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim