• BIST 82.779
  • Altın 146,779
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -6 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

Elimizdeki mucize: Kur’an

Sedat Coşkun

Peygamberimiz davetine başlarken şöyle bir tepkiyle karşılandı: Bize bir mucize göster… Mucize istekleri peygamberler tarihinde yeni rastlanılan bir durum değildi. Zira bundan asırlar önce gelen peygamberlerden de kavimleri mucizeler istemişlerdi. Peygamberimizde böyle bir istekle karşılaşınca Kuran, mucize isteklerine karşı dikkatli tavır takınıyor, Mekke’yi bir sirk’e, Muhammedi (S.AV)  ise bir büyücüye dönüştürmüyordu. Daha önceki kavimler,  mucize istekleri yerine getirilmesine rağmen iman etmemiş, peygamberleri büyücülükle suçlamışlardı.

İşte şu ayetler mucize isteklerine mükemmel cevaplar veriyor:

Bilindiği üzere çevremizde peygamberimizle ilgili geçmişten günümüze kadar gelen ve gittikçe artan yığınlarla dolu Kuran`a aykırı sözler duymaktayız ve bu anlatılanlara da mucize! denilmekte olduğuna şahit olmaktayız. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da bizim tek yol göstericimiz Kuran olduğuna göre yine O`na danışarak doğruları ve yanlışları ayırt etme fırsatı bulacağız.

Allah, mucizelerin ancak kendi izniyle olduğunu ve hiçbir resulün insanlara Allah`tan bağımsız bir mucize getiremeyeceğini söylemektedir:

Yemin olsun, biz senden önce de resuller gönderdik, onlara da eşler ve evlatlar verdik. Hiçbir resul, Allah`ın izni olmadıkça herhangi bir mucize getiremez. Rad suresi 38

Dediler ki: “Ona Rabbinden mucizeler indirilseydi ya!” De ki: “Mucizeler Allah katındadır. Bana gelince, ben açıkça uyaran biriyim. Hepsi bu. “Ankebut suresi 50

Mucizeler ancak Allah katından olduğu ve hiçbir resulün ise Allah`ın izni olmadan bir mucize getiremeyeceğini öğrendikten sonra peygamberimizden mucize isteyenlere Allah`ın ne şekilde cevap verdiğini görelim:

Dediler ki: “Bizim için yerden bir pınar fışkırtmadığın sürece sana asla inanmayacağız!”
“Yahut senin, hurmalardan, üzümlerden oluşan bir bahçen olmalı. Onların aralarından şarıl şarıl ırmaklar akıtmalısın.”
“Yahut iddia ettiğin gibi göğü, parçalar halinde üzerimize düşürmelisin, yahut Allah`ı ve melekleri karşımıza dikmelisin.”
“Yahut altından bir evin olmalı, yahut göğe yükselmelisin. Ancak senin göğe çıktığına, okuyacağımız bir kitabı bize indireceğin zamana kadar, asla inanmayız!”
De ki: “Rabbimin şanı yücedir. Ben, insan bir resulden başka neyim ki? “İsra suresi 90-93

“Hadi getirsene bize o melekleri, eğer doğru sözlülerdensen!”
Biz o melekleri ancak ve ancak hak üzere, hak bir yolla indiririz. Ve o zaman inkârcılara göz açtırılmaz. Hicr suresi 7-8
Karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? Bunda, inanan bir toplum için elbette ki bir rahmet ve bir öğüt vardır. Ankebut suresi 50-51

Bu ayetlerden de anlaşıldığı gibi toplumun peygamberimizden mucize istemeleri üzerine Allah, peygamberimizin bir resul olup sadece uyarıcı olduğunu, O`nun mucize getirmeye gücünün yetmediğini, Kuran`ın mucize için yeterli olduğunu bildirmektedir. Bu ayetler gibi diğer bütün ayetlere baktığımızda peygamberimize Kuran dışında bir tek bile mucize verilmediğini göreceğiz. İsra 59. ayet bu konuyu tek cümlede özetlemektedir:

Bizi, mucizeler göstermekten alıkoyan, daha öncekilerin onları yalanlamış olmasından başka bir şey değildir. (İsra suresi 59)

Peki; Peygamberimizin mucizeleri ile ilgili duymuş ve okumuş olduğumuz mucizevari rivayetlere ne demeli?  İslam tarihçileri, peygamberimize atfedilen binlerce mucizenin peygamberimizin vefatından sonraki 500 yıl içerisinde artarak uydurulduğunu tespit etmişlerdir.

Kur’an ve onun güzel yolu mucize arayanlar için en büyük mucizedir. Kuran’ın insanları aciz bırakan o kelamına sarılarak kendi hayatımızda ki değişimleri gerçekleştirerek ne denili bir mucize olduğunu test edebiliriz.

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim