• BIST 83.067
  • Altın 146,627
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 1 °C
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular

Elektriğin Bize Öğrettiği

Ufuk Karadavut

Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde sebebinin halen daha bulunamadığı ciddi bir elektrik kesintisi yaşandı. Ülke genelinde sanayi tamamen durdu. Hastanelerde çok aciller dışında ameliyatlar yapılamadı. Son olarak öğrendiğimize göre bazı sağlık kuruluşlarındaki aşıların ve ilaçların bozulmasından dolayı toplatılması talimatının verildiği ve toplatılmaya başlandığıdır. Elektrik gidince sularda gitti. Metro çalışmadı, iş yerleri çalışmadı ve adeta ülkede hayat durdu. İnsanlarda gayri ihtiyari olarak bir tedirginliğin hâkim olduğunu gördük. Bu tedirginlik ile birlikte acaba ne oluyor? sorusunun cevabı aranmaya başlandı. Özellikle de yetkililerin konu ile ilgili olarak ikna edici açıklama yapmamaları, Enerji Bakanının “Sebebini bilemiyoruz” ve Başbakanın da “Terör dâhil her şeyi araştırıyoruz” sözleri tedirginliği korkuya doğru yönlendirmeye başladı.

Türkiye genelindeki gerçekleşen elektrik kesintisi ekonomide büyük zarara yol açtı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Türkiye’nin 2014 yılı GSMH’si 800 milyar dolar oldu. 1 yılık milli gelir üretimi üzerinden yapılan hesaplamaya göre, elektrik kesintisi ile üretimi duran Türkiye, 1 saatte yaklaşık 100 milyon dolar zarar etti. Türkiye’nin ortalama 6 saat elektriksiz kaldığı dikkate alındığında ortaya çıkan zarar 600 milyon dolara ulaştı. Bu rakama bazı göz ardı edilen değerleri de katarsak rahat 700 milyon doları aşacaktır. Bunun sadece milli gelir üzerinde yapmak bana göre tam da doğruyu ifade etmiyor. Sektörel olarak yapmak daha sağlıklı sonuç verecektir. 6 saatlik elektrik kesintisinden mesela tarım sektörü fazla etkilenmemiştir ama sanayi daha fazla etkilenmiştir. Üretilen ürünlerin değer olarak kayıp ya da kazançları arasında da farklılıklar olacaktır. Türkiye genelinde bulunan 289 Organize Sanayi Bölgesindeki binlerce tesisin üretimi durdu. Sanayi bölgeleri, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Denizli, Manisa gibi yerlerde fabrikalar üretime ara verdi. Bu nedenle bu rakam kesinlikle daha büyüktür.

Peki, elektrik neden kesildi. Konu ile ilgili olarak çok sayıda rivayet var. Elbette insanları ikna edici bir açıklama yapılamayınca rivayet sayısının artması da kaçınılmaz oluyor. En somut açıklamayı Elektrik Mühendisleri Odası yaptı. Yapılan açıklamaya göre, sorunun dağıtım sistemlerinden değil iletim sisteminden kaynaklandığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Yapılan değişiklikle faturadaki diğer kalemlerde artış yapılırken, iletim bedelinde düşüş gerçekleşti. Kamuya ait olan iletim ağları için tahsil edilen bedelden yapılan indirim, faturadaki diğer kalemlerde yapılan artışla özelleşen dağıtım şirketlerine aktarıldı. Dolayısıyla iletim sisteminde bakım eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Rivayetler içinde hangisinin doğru olabileceğini sizler kafa yorabilirsiniz. Ancak hangisinin doğru olduğunu en azından şimdilik öğrenemeyeceğiz. Yandaş gazete ve televizyonlar hep bir ağızdan bu olayın savcının öldürülmesine bağlayarak işten sıyrılma yollarını bir alternatif olarak görmekte ve araştırmaktadır. Özellikle bir grup ise ülke genelinde “Siber saldırı” olasılığı üzerinde durmaktadır. Siber saldırı ile ülkenin dijital olan alt yapısının çökertildiği ifade ediliyor. Bir diğer senaryo ise Ege Bölgesi'ndeki bir santralin devre dışı kalmasıyla birlikte bütün sistemin domino etkisiyle kilitlenmesidir. Başka bir senaryo ise, özellikle Başbakanın açıklaması ile ortaya çıkan “Terörist saldırı iddiası” ile ortay atıldı. Bir diğeri de ülkeye elektrik yetmiyor bu nedenle sıkıntı yaşandı. Özellikle çevreciler Nükleer Santral konusunda itirazın gelmemesi için hükümetin bunu bilinçli olarak yaptığını söylüyor. Başka bir senaryo ise hükümetin 7 Haziran seçimlerine hazırlık yaptığıdır. 

Yukarıda ki iddialar ve senaryolardan herhangi biri ya da birkaçı birden olsun ya da bunların dışında aklımıza gelmeyen bir gerçek olsun fark etmez. Elektrik kesintisinin bize öğrettiği ya da öğretmesi gerektiği iki şey var. Birincisi Türkiye’nin gerçekten abartıldığı kadar güçlü bir ülke olmadığı ve her an pilinin çekilebileceğidir. İkincisi ise yine bununla bağlantılı olarak Türkiye'nin güvenlik zaafının olduğu, yeri ve zamanı gelinde birileri tarafından bunun kullanılabileceğidir. Çünkü 80 ile aynı anda elektriğin kesilerek hayatın durma noktasına getirilmesi ülke olarak ciddi bir zaaf içinde olduğumuz göstermektedir. Kim bilir belki gerçekten ülke birileri tarafından test edildi!!!

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
44
03 Nisan 2015 Cuma 10:58
10:58
bildiğin gibi değil 2002 den önceki senin hükümetin olsaydı daha iyi olurdu 2015 yılında Türkiye... tabii sen çift gözle bakıyorsun daha iyi görebiliyorsun olayları, aman ha yanlış anlama gözlük değil parelel ve muhalefet gözün
95.0.67.104
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim