• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Konya 10 °C
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek

El Kaide ve Amerika

Kasım Çakır

1-0CAK-1965 yılında Afganistan Demokrat Halk Partisi, 28 üye tarafından kuruldu. Mevcut Afganistan yönetimini zayıflatabilmek için gizli çalışmalar içerisinde oldular. Partinin 100 e yakın devrim konsey üyesi vardı. 

ADHP, Nisan 1977 de Afganistan'ın yönetimini ele geçirdi. İktidar olmuş olan ADHP nin kurucuları ve devrim konseyinde görev yapanların çoğu, Sosyalizm ideolojisi ile yetişmiş üyelerden oluşuyordu.

ADHP, sosyalizmin ilkelerinden oluşan bir yönetim tarzı sergiliyordu. Halkın değerlerine, inancına aykırı ve halka rağmen bu uygulamalar halkın büyük tepkisine neden oldu. 

Milliyetci, muhafazakar halk yönetime tepki olarak sokak eylemlerine başladı. Hükümetten yana olan asker ve polisin tüm engellemelerine raşmen eylemlerine devam ettiler. İktidarda olan ADHP, halkın protesto, eylem ve gösterilerini bastıramayınca SSCB'den yardım istedi. Sovyetler, ADHP'nin iktidarını korumak ve halk eylemlerini bastırmak için, Aralık 1979 da 10 bin tank ve 100 bin askerle Afganstan'ı işgal etti.

Milliyetci muhafazakarlardan oluşan Afgan halkı Sovyet işgaline karşı silahlı mücadeleye girdi. Asker ve polis desteği olmayan halkın bu işgali tek başına önlemeleri mümkün değildi.

İşgale karşı kısa sürede örgütlenen halka, Pakistan'dan kaçıp Afganistan'da mülteci olarak yaşayan Peştun mülteciler (Taliban) ve yeni kurulan El Kaide üyeleride destek verdi. O günün şartları onu gerektirdiğinden, Sovyet işgaline karşı savaşan bu birleşik yapıya, ABD, silah, lojistik destek, eğitim ve para yardımında bulundu.

Soğuk savaş sona erdikten sonra, 1993 yılında Sovyet orduları Afganistandan çekildi. Sovyet işgali sırasında silahlanmış ve tecrübe kazanmış bu silahlı büyük yapı Afganistan'ı savunanan ve yöneten durumuna geldi.

ABD ve ona destek veren diğer batılı ülkeler ve Nato, Afganistan üzerinden Hazar enerji yataklarını, Rusya, İran, Pakistan ve Çin'i yakından takip etmek için Afganistan'ı işgal ettiler.

11 Eylül 2001 de, Nev York'da DTÖ'nün ikiz kulelerine yapılan saldırının esas amacı, ABD'nin Irak ve Afganistan işgaline haklı bir neden,kılıf, bahane bulmak için yaptırıldı.

El Kaide ve Taliban'ın kuruluş şartları, oluşumu, işlevi ve eylemleri açısından, IŞİD'den çok farklı olan gruplardır. ABD, israil ve Nato'yu rahatsız edende bu farklarıydı.

Kelime anlamı İslam öğrencileri olan Taliban, şeriat okullarından ve mülteci kampından toplanan askerlerden oluşur. 1994 yılında ilk kez kendisini göstermiş, 1996'da Afganistan'ın hükümet merkezi Kabil'in kontrolünü eline geçirmiştir.

Taliban, Afganistan'ın yaklaşık % 90'ini denetimi altında tutmuştur. 11 Eylül 2001 Saldırıları'ndan sonra ABD'nin saldırılardan sorumlu tuttuğu Usame bin Ladin'i koruduğu gerekçesiyle başlatılan operasyon sonucunda 2001 Kasım'ında iktidardan uzaklaştırıldı. 2004 yılında Taliban yeniden organize olarak ABD ve Müttefiklerine karşı direnişe geçti. 2009 yılında isyan kuvvetlenerek gerilla savaşına döndü.

El Kaide nin surecine bakalm? 1988 yılında, SSCB birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde SSCB'nin Afganistan'ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine kurulan silahlı örgüt. SSCB'nin Afganistan'ı işgali sırasında Afganistan topraklarını korumuştur.

El-Kaide, dünya üzerinde birçok eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutuldu. 11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir. ABD ve hiristiyan aleminin bolgemize hacli seferi duzenlemesine sebeb olacak bir gunah kecisine ihtiyaclari vardi. Bunun içinde El Kaide ismini seçtiler.

Bekleyelim görelim, Işid üzerinden neler yapacaklar, nerelerde günah keçisi olarak kullanacaklar. En büyük zararı, İslam'a ve Müslümanlara vermekteler

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kasım Çakır
06 Kasım 2014 Perşembe 22:04
22:04
Sayın ''sencer '' kardeşim 1979 den sonra saydığınız mücahitler işgale karşı savaştı. Yazımızın konusu ABD nin El Kaideyi bahane ederek Afganistan'ı işgal etmesi söz konusu olduğu için 10 yıllık süreci atlamak zorunda kaldım. Hassasiyetiniz için teşekkür ederim.
5.47.250.183
sencer
05 Kasım 2014 Çarşamba 11:59
11:59
Sayın yazar 1993 yılında Sovyetler Birliği diye bir ülke yoktu. El Kaide nin neden ve ne zaman kurulduğu da karışmış galiba..
88.252.224.230
sencer
05 Kasım 2014 Çarşamba 11:50
11:50
Sayın yazar Afgan direnişinde Taliban ve El Kaide ye çabuk geçmişsin. Hani Hizbi İslami, hani Cemaati İslami? Hani Mesut, hani Hikmetyar, hani Rabbani?
88.252.224.230
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim