• BIST 107.397
  • Altın 173,881
  • Dolar 4,0910
  • Euro 4,9872
  • Konya 25 °C
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • 'e-Devlet'te 'milletvekili aday adaylığı' yoğunluğu
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • 'e-Devlet'te 'milletvekili aday adaylığı' yoğunluğu

Eğitim ve öğretime tatlı başlamak

Doç. Dr. Murat Kayacan

Eğitim ve öğretime tatlı başlamak

 

Bugün okullar açıldı. Öğrencilerin bir kısmı okullarına ilk defa “merhaba” diyecek. Onlar açısından bu, biraz heyecan biraz da “korku” demek. Çünkü gittikleri okulda yaşça en küçük öğrenciler onlar olacak. Ağabeylerin ablaların onlara nasıl davranacağı konusunda endişeleri var. Bu endişelerinin önemli bir kısmının doğru olmadığını kavramaları için muhtemelen bir dönem geçecek. Peki, okulların idarecileri ve öğretmenleri bu endişeyi ilk günden en aza indirebilir ve hatta bitirebilirler mi? Neden olmasın, öğrenciler çömez sendromu yaşamak zorunda değiller ki!

Ramazan Bayramı’nın tadı hala damağımızda. Okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler işbirliği yaparak bugün ilköğretim okullarının 1. sınıfına liselerin de 9. sınıfına kayıt olmuş öğrencilere çikolata ikramında bulunabilirler. Ancak en iyisi, yeni öğrencilerin bu ikramı ilköğretim 2. sınıf ve lise 10. sınıflardaki ağabeylerinin ve ablalarının ellerinden almaları. Bu sayede yeni öğrenciler “Öyle bir yere geldik ki, endişe edecek bir şey yokmuş. Bizden büyükler bizi tatlı bir şekilde karşıladılar, hoş geldiniz dediler, iyi bir yıl geçirmemizi dileğinde bulundular. Yardımca ihtiyacımız olduğunda bizim için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.” diyerek endişeli ruh halinden uzaklaşıp, okullarına kısa sürede alışırlar. Onların tedirginlik yaşamaması hem onları hem okul idarecilerini ve öğretmenlerini hem de velilerini rahatlatır. Huzur elimizde!

Yine öğretmen sendikalarının işyeri temsilcileri de sendika farklılığını dikkate almaksızın bu tür bir ikramı iş arkadaşlarına yaparlarsa bundan daha tatlı bir eğitim öğretim yılı başlangıcı olmaz herhalde.

 

***

QWX

TBMM’de temsil edilen bir partinin Grup Başkanvekili (Kendi adına düzenlenmiş web sitesi’nden öğrendiğimiz kadarıyla, Amerikan Pennsylvania Üniversitesi’nde Wharton School doktora programına katılmış.) yaklaşık bir hafta önce, alfabeye Q, X ve W harflerinin eklenmesi tartışmaları konusundaki görüşlerini şöyle ifade etti: "Bu, Türkçeye ihanettir. Bu, doğrudan doğruya Türkçeyi bozma girişimidir. PKK'nın isteklerine göre alfabemizi değiştirmeyi bir açılım olarak gösteren AKP'nin ve Sayın Başbakan'ın bölücü zihniyetle nasıl bir mutabakat arayışı içerisinde olduğunu göstermesi bakımından ilginç bir örnektir. Q, X, W ile hangi anlatamadığınız derdinizi anlatmak istiyorsunuz? Bu, siyasi amaçla bu milletin dilini bozmaktır. Bu, devlet eliyle Kürtçeyi eğitim diline sokma çabasıdır. Bu, demokratik değil, bölücü bir açılımdır." İçişleri Bakanı Beşir Atalay bu üç harfin alfabeye ekleneceği iddiasının bir senaryodan ibaret olduğunu açıkladı ama biz yine de yukarıdaki beyanatın sahibi Başkanvekiline soralım:

-Arızalı klavyeniz yerine yenisini almak için bilgisayar malzemeleri satan bir dükkana ya da mağazaya girdiğinizde size “Q klavye mi F klavye mi?” diye sorulursa bu bölücülük müdür?

-Bilgisayar klavyenizden bu üç harfi sökmeyi düşünür müsünüz, düşünmezseniz düşüneni “vatansever” olarak görür müsünüz?

-Yirmi dokuz harfli alfabe otuz iki olsa ne olur kırk olsa ne olur? Fazla harf göz çıkarır mı?

-İnternete gireceğimiz zaman web (veb mi demeliydim?) adreslerini yazarken www harflerini tıkladığımızda  Türkçe’yi bozmuş olur muyuz?

-Bu üç harfi almadan Latin alfabesini kullanmakla Türkçeyi korumuş olur muyuz?

-Devlet dairesine başvururken ya da sınavlara girerken doldurmamız gereken belgede mevcut “Uygun seçeneğe X işareti koyunuz.” talimatına uyarsak birlik ve beraberliğimize halel gelir mi?

-Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkler “Alfabe asla değiştirilemez bu bölücülüktür.” deselerdi, Latin alfabesine geçiş mümkün olur muydu?

-9 ağustos 1928’de, Arap harfleri terk edilip Yeni Türk Harfleri Kanunu’nun TBMM’de kabul edilmesi ve Latin harflerine geçilmesiyle (Demek ki kanuna göre, Türk harfleri diye bir şey de söz konusu değilmiş!) K harfinin kalını ve incesinin muhafazası yerine tek K ile yetinilmesi kendimizi ifade etmemizde hayrımıza mı oldu? Bu problemi halletmede Q harfinin bir rolü olacaksa o harfi kullanmamızda ne mahzur olabilir?

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
serkan ocakçı
27 Eylül 2009 Pazar 18:47
görüş
raçi beye katılıyorum eğitimci yazar siyasal değil bütünleştirici bakmalı.
78.168.23.44
ABUZER
27 Eylül 2009 Pazar 18:27
what dedin?
Bu ülke Oğuzlar, Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletleri'nin devamı olarak kurulmuştur. Kendi alfabesinide kendisi belirler. Bu ülkenin dışında beş tanede Türk Cumhuriyeti var. Bu ülkeyi parçalamak için harflerin arkasına saklanmanıza gerek yok. Niyetinizi açıkca söyleyin. Alacağınız cevap şudur. Bu harflerin kabul edilmeyeceğini devletin yetkilileri söyledi. Avcunuzu yalayın. ZORRİTTİKTEN HEZEYANLARA DEVAM EDECEĞİNİZDEN EMİNİM.
94.120.36.190
Raci
27 Eylül 2009 Pazar 01:25
analamadım
bunları bir eğiimci mi yazıyor.Hani siyaset elbisemizi çıkartacaktık.Bence yazanda yorumlayanda duygusal olmamalı.Ama nezaket dile uzanır eğitim siyasete sürekli alet edilirse sanırım eleştiriyide dikkate almak gerekir.Üç kuruşa kurulmadı bu ülke,üç harfede satılmamalı.Ama isteyen istediği ülkede istediği eğitimi alabilri
88.250.13.115
ayşe düzence
25 Eylül 2009 Cuma 23:49
Samsun
bu bayramlaşma geleneği Samsunda da olsuuuun!!!
88.226.52.94
Lütfiye SÖZER
25 Eylül 2009 Cuma 23:47
Yeni Bir Gelenek
Bir güzel fikri ortaya koymak o işi yapmak kadar önemlidir böyle güzel bir fikri öne sürüp güzel bir gelenek başlatılmasını tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederiz.Duyduğum kadarıyla Konya Anadolu İhl'de tavsiyenize benzer bir gelenek başlatılmış ve ikramlardan dolayı bütün öğrencilerin mennun oldukları konuşuluyor.
88.226.52.94
M.A.Karakaya
25 Eylül 2009 Cuma 03:04
biri bana anlatsın lütfen..!
Kalın kafa rumuzlu arkadaşım ve sayın yazar. her ikinizde yanılgı içindesiniz. sayın yazar; bu harflere karşı gelmek gericilik değil, tarafı belli etmektir. sizin savunduğunuz şeyde halkların eşitliği değil, kendi tarafınızı belli etmektir. kalın kafa ruumuzlu arkadaşım, sana gelince belliki sendede, yazarda olan AKP zafiyeti var. İslam harfleri dediğinki ne oluyor. Ben islam alfabesi diye bir alfabe daha duymadım. Bahsettiğin arap alfabesi ise, aha ARABİSTAN orada, buyur git. Yok benim bilmediğim bir İslam alfabesi varsa, banada anlat da bende biliyim. Saygılar.
78.169.23.68
Kalın Kafa
24 Eylül 2009 Perşembe 16:04
Hikmetsiz hekim olunur mu?
"Madem ki demokratik açılımdır, gayriislami her talebe cevaz veriliyor, o zaman Eskimez Yazıya, Lisanı Aslîmize, Hakiki Türkçeye, İslam harflerine dönelim ya kardeşim!" diyecek asaleti gösterecek değildin ya. Sunulan hastalıklardan birisini tercih etmiş olmayı maharet addetmeye devam. Q, W, X harflerine yeşil ışık yakmakla "kıta Avrupasını tamamen terk edelim, Latino-Amerikan hayata tam intibak sağlayalım" demiş oluyorsun. "Kolera mı sıtma mı" diye sorulunca birisini tercih etmiş oluyorsun. Sıhhatten bahis açmak için doktor olmak yetmiyor demek ki "hekim" olmak lazım.
85.105.205.138
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim