• BIST 84.208
  • Altın 147,005
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

Dünden Bugüne Talepler Aynı

Ufuk Karadavut

Hükümet önceleri saklasa da artık açıkça teröristbaşı Abdullah Öcalan ile resmen görüşüldüğünü açıkladı. Bunu açıklamaktanda artık sakınmıyorlar. İyi mi olur bilmem ama elinde silah olan birleriyle ne görüşülür ne konuşulur o kanuda tereddütlerim var. Adamlar allerinde silahları kafamıza dayamışlar ve ülke olarak diz çökertilmişiz ve sialhsızlanma görüşmeleri yapıyoruz. Dikkat edin silahsızlanma ve silahların susması için pazarlık ediyoruz. PKK’nın silah bırakmasını değil aynı zamanda Türk askerininde silah bırakmasını istiyoruz. Bazı kaynaklar Türk Silahlı Kuvvetlerinin yakın zamanda PKK’ya yapılması planlanan bütün saldırılardan vazgeçeceğini ve bundan sonra saldırı yapmayacağını açıkladılar. Ne derece doğru bilinmez ama bu açıkça ülke olarak terör örgütüne teslim olduğumuzun bir göstergesidir.

PKK’nın taleplerine baktığımızda nelerin değiştiğini ya da nelerin değişemdiği daha iyi gözlemleyebilriz. Aslan Bulut bu konu için “2011 seçimleri öncesinde, PKK-MİT mutabakat metnindeki kararlar, ifade ediliş biçimi farklı da olsa, 1921’deki Pirizade Bekir’in talepleriyle, 1991’deki Stockholm Kürt Konferansı deklarasyonuyla, 1995’teki Lahey’de toplanan “Sürgündeki Kürt Parlamentosu” nun kararlarıyla ve 2009’daki Oslo görüşmesiyle ve Abdullah Öcalan’ın talepleriyle örtüşüyor”. Açıklamasını yapmöıştır. Peki bu talepler dün neydi bugün ne onlara bakalım.

1. Pirizade Bekirin Talepleri (1921): 1) Kemalist Hükümetin Kürt vilayetlerini içine alan otonom bir Kürt devletini tanıması. 2) Bu devletin sınırlarının Kürtler ve müttefikleri tarafından saptanması. 3) Türk memur ve jandarmalarının hemen geri çekilmesi. 4) Otonom Kürdistan’ın kurulmasında Türklerin ellerini uzak tutması. 5) Ankara Hükümeti tarafından toplanan savaş vergilerinin ve başka katkılarının Kürdistan’a geri verilmesi. 6) Türkiye’nin sınırları içinde yaşayan   Kürtlere güvenlik tanınması ve askerde olan Kürtlerin hemen terhis edilmesi.

2. Stokhom deklerasyonundaki talepler (1991): 1) Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı’nı da içeren insan hakları için Kürt halkının mücadelesine şu şekilde destek olunacaktır. 2) Türkiye, SSCB, İran, Irak ve Suriye’nin insan haklarına bağlı kalarak bunları Kürtler’in yaşadığı bölgelerde sağlamak. 3) Kürtlerle ilgili dayanışma komitelerini, dünya genelinde yaygınlaştırmak. 4) Uluslararası platformlara Kürt sorununu taşımak ve gündemde kalmasını sağlamak. 5) Kürt sorununun hükümetler düzeyinde tartışılmasını sağlamak, hükümet dışı kuruluşların ilgisini Kürt sorununa çekmek. 6) Dünya medyasında Kürt sorununun insan hakları boyutu ön plana çıkarılarak destek sağlamak ve medya kuruluşlarına sürekli enformasyon vermek.

3. Sürgündeki Kürdistan Parlementosunun Kararları (1995): 1) PKK, 1995’te gerçekleştirdiği 5.Kongresinde “Kürdistan’ın kurulması yolunda 20 yıldan beri sürdürülen faaliyetlerle bir direniş örgütünün yaratıldığı, bundan sonraki hedefin bir kuruluş örgütü yaratmak olduğu” açıkça ifade edilerek “yakın dönem hedeflerinin iktidarlaşmak olduğu ve bu amaçla ulusal ordunun yanısıra ulusal meclisin de bir an evvel kurulması gerektiği” belirtilmiştir. 2) “PKK ile ilişki kurmada zorlanan batılı çevrelerin sözde Kürt sorununa desteğinin sağlanması amacıyla Lahey’de Sürgünde Kürdistan Parlamentosu’nun oluşturulması ve yurtiçinde de benzer legal mekanizmalar oluşturulması ve olanların güçlendirilmesi gerektiği” belirtilmiştir. (KCK fikri buradan doğdu)

4. Teröristbaşının Talepleri: 1) Türkiye vatandaşlığı Anayasa’da yer alsın. 2) Kürtçe, eğitim ve öğretim dili olarak  kabul edilsin. Anayasa’da yer alsın. 3) Ateşkes devam etsin. Koşulsuz bir genel  af ilan edilsin. 4) Akil adamlar geçiş döneminde inisiyatif alsın, 5) Siyaset yapma özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın. Affedilen PKK’lılar dahil herkes siyaset yapma hakkına sahip olsun. 6) Koruculuk kaldırılsın. Yerel yönetimler güçlendirilsin. 

5. Oslo Görüşmelerinde mutabakata varılan konular: 1)Taraflar, süregelen Oslo ve İmralı süreci bağlamında Kürt sorununun çözümü konusundaki kararlılıklarını koruduklarını bir kez daha belirtmişlerdir. 2)Taraflar, bu güne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler. 3)Taraflar, 10 Mayıs 2011 de İmralı'da yapılan görüşmede Sayın Öcalan tarafından sunulan, "Türkiye'de Temel Toplumsal Sorunların Demokratik Çözüm İlkeleri Taslağı', "Türkiye'de Devlet ve Toplum İlişkilerinde Adil Barış İlkeleri Taslağı' ve "Kürt Sorununun Demokratik Çözüm ve Adil Barışı İçin Eylem Planı Öneri Taslağı' adı altındaki taslaklar konusunda, en geç Haziranın ilk haftasına kadar görüş ve önerilerini sunarlar. Kürt tarafı, sözü edilen taslakları memnuniyetle karşılar, prensip ve ilkesel olarak kabul eder. 4)Taraflar, ayni süre içinde yukarıda adı geçen taslaklarda zikredilen Anayasa Konseyi, Barış Konseyi, Hakikat ve Adalet Komisyonu için isim düzeyinde çalışma yaparlar ve netleştirdikleri isim önerilerini sunarlar. 5)Türk tarafı, seçimlerden sonra en kısa zamanda Örgütü temsilen iki kişinin Sayın Öcalan'ı ziyaret etmesi, yukarıda adı geçen konsey ve komisyonlar kurulduktan sonra, birer alt komisyonlarının da Sayın Öcalan'la ilişkilendirilmesini taahhüt eder. 6)Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder. 7)Taraflar, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi ve ortamın normalleşmesi için, en üst düzeyde kamuoyuna açık çağrı yapacaklardır. 

Görüldüğü gibi isim değişsede, zaman değişsede, mekan değişsede talepler hep aynı. Türkiye Cumhuriyetinin küçültülmesi ama bölünerek...

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim