• BIST 84.208
  • Altın 147,005
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

Dörtlük sistem..

Ufuk Karadavut

Dörtlük sistem ne getiriyor...

            4+4+4 tartışmaları hızını kesmeden devam ediyor. Ama geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi yasanın ne getirip ne ötürdüğü konusunda pekte kimsenin haberi yok. Herkes bir şeyler söylüyor. Bilgi kirliliği had safhaya ulaşmış durumda. Bu nedenle kafalar karıştıkça karışıyor. Belki de birileri bizlerin kafalarının karışması için özellikle gayret ediyor ve kafa karışıklığından faydalanarak istediklerini yapıyorlardır. Bizde araştırıp konunun bizleri nasıl etkileyeceğini uzmanlardan öğrendik. Şimdi onları sizlerle paylaşmak istedim.        

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki artık okula başlama yaşı en az 60 ay (5 yaş) en fazla da 72 ay (6 yaş) olarak yeniden düzenleniyor. Okullar üç farklı aşamada eğitim verecekler ilk 4 yıllında tüm öğrenciler standart eğitim alacak, ikinci 4 yıllık ortaokul bölümünde öğrencilere zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler imkanı sunulacak. Öğrenci kendilerine sunulacak bu derslerden istediklerini alabilecek. Bu dönemde “Liseye yönlendirme eğitimi” adı altında öğrencilere ilgi, alan ve yeteneklerine göre zorunlu derslerin yanı sıra birçok alanda seçmeli dersler sunulacak. Elbette hocalarının tavsiye ve yönlendirmelerine göre olacak. İyi yönlendiren hocaya rastlarsanız şanslı, diğer halde şanssız birisi olacaksınız. Yeni sistemde şuan mevcut olan seviye belirleme sınavına da ihtiyaç duyulmayacak. SBS ile yapılan öğrenci seçme esasına dayalı sınav kalkacak. Ancak hemen sevinmeyin “Olgunlaşma” ya da “Merkezi Sınav” adı altında bir başka sınav yapılacak. Yani, SBS’nin adı ve içeriği değiştilerek güncellenecek. Bu sınav sonucuna göre çocuklarınızın gidecekleri okullar belirlenecek. İyi not alanlar farklı yönlendirilirken, iyi not alamayanlar ise ara işçilik yapılması yönünde yönlendirilecekler.

18 yaşına kadar sürecek olan eğitim döneminde önemli bir yer turacak olan Lise ise şimdiki anlamından çok uzaklaşacak. Halen var olan ve belli bir seviyenin üzerinde eğitim veren Fen Lisesi, Sağlık Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Spor Lisesi, Öğretmen Lisesi gibi okullar tamamen kaldırılacak. Bunun yerine öğrenci isterse fen liselerinde, imam hatip liselerinde, sosyal bilimler lisesinde okutulan dersleri hocaları izin verirse alabilecekler. Yine işe yönlendirme girecek. Bu sistemde özellikle Kürtçe başta olmak üzere çok sayıda dilin seçmeli olarak okutulması imkanı getiriliyor. Ayrıca din dersleri de yeniden düzenlenerek Alevilik başta olmak üzere çok sayıda mezhep ve dini görüşünde derslerinin alınması sağlanacak.

Bununların dışında 8. sınıftan sonra Milli Eğitim Bakanlığın belirlediği ve Bakanlar Kurulunun onayladığı çocuklar açık liseye gidebilecekler. Evinden ders alması gerekenlerin kimler olacağına hazırlanan bir yönetmelikle karar verilecek. Evde ders yöntemi bazı Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır. Özellikle özürlü olan, okula gidemeyen, ya da eğitim sistemini beğenmeyerek “çocuğumu kendim eğitmek istiyorum” diyen veliler çocuklarını evde eğitebiliyorlar. Yalnızca sınav zamanlarında çocukların sınavı geçmeleri şartı bulunmaktadır. Bizde bu nasıl işler tam olarak kestirmek oldukça zor. Bekleyip görmek gerekiyor.

Konu ile ilgili olarak artık öğrenciler ilk okul için, orta okul için ayrı diploma almayacaklar. 12 yıllık eğitimi tamamladıklarında tek bir diploma alacaklar ve buna göre şekillenecekler. Son olarak eğer imkan olursa 2012-2013 öğretim döneminde bu yasanın geçmesi bekleniyor.

Hemen şunu da belirtelim bu sistem sadece Alamnya’da ve sadece bazı eyaletlerinde uygulanıyor. Onun dışında hiç bir Dünya ülkesinde uygulanmıyor. Önceleri Almanya genelinde uygulanan sistem terkedilmeye başlanmış. Bizde neden bu sistem zorlanır. Analamak oldukça zor. Çünkü bu sistemde çocuklar 4. Sınıfın sonunda ileri zekalı, normal zekalı ve geri zekalı diye ayrılmaktadırlar. Bu ise hem çocukları hemde ailelerini ciddi anlamda rencide etmektedir. Almanya Alman olmayanlar, Fransa da fransız olmayanlar, Amerikada beyaz olmayanlar meslek okullarına yönlendirlerek yükselmeleri engellenmektedir. Bu sistemde yönlendirecek olanlar kafalarına göre çocuklarımızı yönlendirirlerse bununla nasıl başa çıkılacağı açık değildir. Hocaların “bu çocuk şuraya gitmeli” şeklindeki tavsiyesi üzerine çocuk artık başka okula gidememektedir. Siz çocuğum okuyup doktor olsun derken, hocası bundan hayır çıkmaz gitsin inşaatta çalışsın derse ne olacak. Yani bu sistem ilk bakışta iyi gibi geliyor. Ama çocuklarımızı elimizden tamamen alıyorlar. Bunun farkında değiliz...

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim