• BIST 83.048
  • Altın 147,105
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Konya -7 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Dönüm Noktasından Bir Gün Önce

Ufuk Karadavut

Seçime bir gün kaldı. Çok önemli bir gün. Bir gün deyip geçmeyin ve basite de almayın. Siyaset uzmanları çok iyi bilirler. Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Hemen her şey olabilir. Kitlelerin görüşlerini değiştirebilecek bazı olaylar, söylemler ve eylemler olabilir. Bu nedenle siyasette bir gün önemlidir.  Bunu bilen politikacılar seçime yaklaşıldıkça özellikle son 5 günün çok önemli olduğunu belirtirler. Bu günlerde özellikle kararsızların karara varabilmesi için uğraşılır. Her neyse… Seçim geldi çattı ülke genelinde her yerde kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Hemen herkes kendisine yakın olan partileri artırırken istemediklerini yerin dibine geçiriyorlar. Tamamen ön yargı ve halkı yönlendirmeye yönelik çalışmalar. Bende kendi çapımda partilerin son durumları hakkında bilgi verdikten sonra alma ihtimali oldukları oy oranları hakkında tahminlerimi yapmak istiyorum. Hemen aklınıza sende yanlı tahmin yapacaksın diyebilirsiniz. Ben biraz daha bilimsel yollar kullanarak bu sonuçları elde ettim. Eldeki verileri bilgisayar programına yükledim ve istatistik programı bana sonuçları verdi. Yani bana göre oldukça objektif oldu.

AKP

Konya genelinde düşündüğümüzde oldukça güçlü ve il merkezinde gücünü nispeten koruduğunu söyleyebiliriz. AKP, iktidar olmanın avantajlarını çok iyi kullanıyor. Bana göre Gelmiş geçmiş hükümetler içinde en iyi propaganda yapan parti. Hem sosyal hem psikolojik hem de toplumsal konularda çok iyi propaganda uyguluyor. Danışmanları ya da propaganda hazırlayıcıları çok iyi olsa gerek. Ama bütün bunlara rağmen AKP’nin bir önceki seçim kadar oy olması beklenmiyor. Özellikle son zamanlarda muhalefet partilerinin bastırmaları sonucunda kararsızların oylarının iktidar partisinden çok muhalefet partilerine kaydığı görülüyor. Bildiğiniz gibi Nurcular’ın bütün kolları AKP’yi destekliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin etkisi de kaybolmuş gözüküyor. AKP’nin yüzde 25-28 arasında bir oy alacağını bekliyorum.

CHP

CHP Konya genelinde değerlendirirsek genel olarak alabileceği oyların belli olduğu söylenebilir. Ancak ülke genelinde durum biraz farklı. Özellikle DSP ile birleşmeleri CHP’yi güçlendirmiş gözüküyor. Türk siyasetinde çok ilginç bir kabul vardır ve doğrudur. Bu da; sağ partiler birleştiklerinde 2+2= 4 etmeyebilir. Ancak sol partiler birleştiğinde 2+2=5 eder. Bu nedenle birleşme CHP’nin oyunu bir miktar artırmış gözüküyor. Bir kısım vatandaş ta başka partiye oy vermek istemediğinden mecburen oy veriyor. CHP’nin Türkiye genelinde yüzde 20-21 civarında bir oy alacağını tahmin etmekteyim.

MHP

Konya genelinde bakıldığında parti oldukça yoğun çalışıyor. İşi sıkı tutuyorlar ve şansa bırakmak istemiyorlar. Hızlı bir yükseliş içerisinde. MHP’nin Konya merkezden ziyade ilçelerden çok oy alması bekleniyor. Ülke genelinde de MHP oylarında ciddi bir yükseliş gözleniyor. Özellikle aday gösterme konusunda partiler içerisinde sıkıntı yaşamayan ve sorun olmayan tek parti olması nedeniyle moraller yüksek. İç Anadolu geneli ve Ege Bölgesinde oylarının ciddi anlamda artacağı beklenebilir. Özellikle İç Ege’de doğudan gelen göçle rahatsızlığı ve huzursuzluğu ayyuka çıkan halkın tepkisini MHP’ye oy vererek göstermesi bekleniyor. Doğu Anadolu ve hatta Güneydoğu Anadolu’da da sürpriz yapacağı ifade ediliyor. MHP’nin ülke genelinde alacağı oy oranının % 14-15 civarında olmasını bekliyorum.

DP

Demokrat Parti seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürse bile içten içe bir tedirginlik yaşıyor. Partinin baraj konusundaki tedirginliği sürse de Süleymancılar’ın desteği ile barajı geçme ihtimali olabilir. Konya’da Recep Konuk faktörü oy oranını artırsa da ülke genelinde büyük şehirlerde partinin zayıf kalması nedeniyle sınırda yer alacağını tahmin ediyorum. Partinin yüzde 9-11 arasında bir oy almasını beklemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Ama gönlümden geçen Demokrat Parti’nin barajı geçerek Meclise girmesi. İnşallah muvaffak olurlar.

SP

Saadet Partisi seçim için tabiri caizse varını yoğunu koymuş durumda. Gördüğüm kadarı ile en iyi ve en sıkı çalışan parti. Özellikle AKP üzerine yükleniyor. Yaptıkları bütün konuşmalarda AKP’yi yerden yere vuruyorlar. Çalışmalarında AKP hükümeti tarafından çıkarılan bazı kanunları ön plana çıkarıyorlar. AKP hükümeti tarafından zinanın serbest bırakılması, eşcinselliğin serbest bırakılması, camilerin kiliseye çevrilmesi, çok sayıda kilisenin tamir edilmesi, camilerden elektrik ve su parası alınırken kiliselerden alınmaması, domuz etinin kasaplık hayvan sınıfına sokulması, başörtüsü konusunu seçim propagandasında yer almaması, YÖK konusunda isteksiz davranması gibi konuları ısrarla işliyorlar. Özellikle Sayın Erbakan’ın meydan meydan dolaşarak AKP’ye yüklenmesi Saadet Patisinin oylarını artırdığını düşünüyorum. Barajı geçme konusunda sürpriz yapabilirler. % 7-8 civarında görülen oylarının artabileceği düşünülebilir. Çünkü AKP’lileri Saadet Partililer’den daha iyi tanıyan olamaz. Bu nedenle hangi kanaldan AKP’nin üzerine yükleneceklerini ve zayıf noktalarının neler olacağını iyi bilirler.

GP, Bağımsızlar ve Diğerleri

Genç Parti’nin gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. Oy oranının fazla olacağını düşünmüyorum. Bağımsızlar konusunda şunu ifade edebilirim. Ülke genelinde 20 civarında bağımsız adayı seçileceğini ve bunun 14–15 tanesinin PKK, pardon DTP’li olacağını tahmin ediyorum. Diğer partiler ise her zamanki oylarını alacaklardır. 

Oy verirken yalnızca kendinizi değil ülkenin yarınlarını, çocuklarınızı ve torunlarınızı düşünerek oy verin. Vereceğiniz her bir oy sizin kişiliğinizi ve kimliğinizi belirleyecektir. Ülkenizin geleceğini belirleyecektir. Seçimin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini ve milletimiz için hangisi hayırlı olacaksa onun başa geçmesi için Allah’a dua ediyorum.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim