• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • Konya 19 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Dokuz köyden kovulan derviş!

Bekir Akgül

Bu yazıyı yazmadan hemen önce çok anlamlı bir yağmur yağıyordu. Ve ben yine ister istemez duygusal moda girmiştim. Neyse ki Karadeniz’den gelen ve yağmura alışkın bir arkadaşımın uykusu geldi de yatış nizamına geçtik. Zaten yağmurda fazla sürmedi.

Bugün günlerden ne bilmiyorum. Mısır olabilir. Saate baktım ‘Suriye’ diyor.

Ama ben bugün anlamlı bir hikaye anlatacağım sizlere. Metin abi kızacak bana, ‘Oğlum sen manyak mısın? İnsanlar katlediliyor sen hikayeden bahsediyorsun’ diye.

Metin abi ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovanı gösterin bana dünyadan süreyim onu!’ diyen adamdır. Ve her zaman doğru sözden şaşmayan biri olarak örnek teşkil etmiştir bize. Dikkatinizi çekerim ‘doğru söz’. Sözü doğru olanın yaşayışı da doğru olur. Bilirsiniz sözün senet olduğu zamanlardan kimse kalmadı.(Metin abi dışında)

Bizde bugün Metin abimizi yâd edelim diye ele aldık şu hikayeyi..

Dervişin biri eski İstanbul sokaklarında : ‘Sen doğru ol kem belasını bulur. Sen doğru ol kem belasını bulur.’ Diye diye dolaşıyormuş. Padişahın biri tebdil-i kıyafet çarşıda gezerken dervişin sözlerini duymuş, ilgisini çekmiş ve dervişe: ‘Hergün sarayıma gel seninle muhabbet ederiz ‘demiş.

Dervişimiz ertesi gün Sarayın kapısına gitmiş padişahın karşısına çıkarılmış sohbet muhabbet zaman geçmiş saraydan ayrılırken padişah dervişin cebine bir altın konulmasını emretmiş.

 Sarayın dışında dervişimizi takip eden sahte derviş kılıklı biri yanına yanaşmış, ‘Ya arkadaş, Padişah seni neden saraya davet etti? Derdi neymiş? falan filan bir yığın sorgu suale tutmuş. Her gün bir altın aldığını da öğrenince. ’Onun yaptığı işi ben de yaparım’ diye düşünmüş ve sormuş, ‘Ya kardeş, hergün ben de seninle gelsem rahatsız olmazsın değil mi?’ demiş ve eklemiş ‘belki Padişah bana da bir altın verir çoluk çocuğum nasiplenir.’

İyi dervişimiz: ‘Padişahım kabul ederse neden olmasın sende gelirsin tabii‘ demiş.

Gel zaman git zaman padişah her muhabbet sonrası bir ona bir öbürüne birer altın verdirir olmuş. Sahte derviş bir sabah gerçek dervişimizi çorba içmeye davet etmiş. Garsona da gizlice arkadaşının çorbasına bol sarmısak koymasını tembihlemiş.

Bu sırada gerçek dervişin ‘Padişah’ımla muhabbet ederken kötü kokarım ‘sözlerine sözüm ona çare de üretmiş ‘ağzına mendil tutarsın kardeşim ‘demiş. O gün aynen böyle olmuş bizim derviş ağzını mendille örterek padişahla söyleşisini sürdürmüş. Bu arada sahte derviş fırsat bulduğunda Padişahın kulağına eğilip,

‘Efendim arkadaşım ağzını mendille neden kapatıyordu biliyor musunuz, ağzınız kokuyormuş o kokuyu duymamak için’ demiş. Padişah çok sinirlenmiş çağırın o dervişi demiş. Gerçek dervişimize sarayın fırıncısına verilmek üzere bir pusula vermiş ve;

‘Al bunu fırıncıya götür’ demiş. Okuma yazması yok tabii tam kapıdan çıkıp fırıncıya gidecekken sahte derviş: ‘İstersen ver o pusulayı ben götüreyim fırıncıya, belki Padişah ekmek lütfetmiştir çocuklara götürürüm senin ekmeğe ihtiyacın mı olur?’ demiş.

Onunda okuması yok, pusula böylece sahte dervişin elinden fırıncıya ulaşmış. Fırıncı kağıtta yazılan ‘bunu sana getireni kızgın fırına at’ emrini hemen yerine getirip sahte dervişi küt, alev alev yanan kızgın fırına yollamış. Ertesi gün gerçek derviş yine saraya gelmiş. Padişah şaşırmış şaşırmış tabi haliyle:

‘Hayrola sen dün fırıncıya gitmedin mi ?’diye sormuş.. Derviş de olanları birbir anlatmış. Bizim Padişah durumu anlamış ve dervişin kulağına eğilmiş:

‘SEN DOĞRU OL, KEM BELASINI BULUR‘ demiş.

Velhasıl kelam; dünyada katliam oluyor ve ortalıkta derviş kılığında adamlar vaaz veriyorlar. Güzel dervişler ölüyor belki ama bilmiyorlar ki onlar telef olacaklar!

Konuyu bir güzel insanın sözü ile noktalarsak; ‘Zulm ile abad olanın ahreti berbat olur.’

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim