• BIST 78.739
 • Altın 127,059
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Doğu, batı ve ölüm üzerine

İsmet Emre

Dünya otobüsünün direksiyonuna Batılılar geçtiğinden beri hızlıca uçuruma sürükleniyoruz. Kimi hız tutkusundan göremiyor bunu, kimi uykulu, kimi görüntü meraklısı, kimi şaşkın ama çaresiz, kimi silahını şoföre doğrultup arabayı yavaşlatmasını değil aniden durdurmasını istiyor. Hiçbiri olmuyor bunların.

            Direksiyonun başındakiler dünyayı kompartımanlara ayırmışlar. Ötekiler bir tarafa, Doğu’nun taksimi şöyle: Yakındoğu, Ortadoğu, Uzakdoğu… Biz de onları bölelim coğrafyamızda. Yakınbatı, Ortabatı, Uzakbatı(1)…  Balkanlar/Kıta Avrupası/Ada Avrupası ve Amerika… Belki bir şeyler değişir. Gerçeği alıp resmini çizmeye benziyor bu. Resmi istediğin gibi çizebilirsin ama gerçek orada, olduğu gibi durmaktadır. Ne acı! Yeni kavramlar oluştururken de bulduğumuzu sandığımız yeni kavramların içeriğini doldururken de onların gölgesiyle hareket ediyoruz. Neden yön kavramıyla açıklıyoruz ki dünyayı? Çin böyle mi bakmaktaydı birkaç yüzyıl önce dünyaya, Hint ve İslam böyle mi bakmaktaydı? Yaptıkları tasnif, kendi dışında kalan coğrafyalar, kültür ve medeniyetler için bulduğu isimler, genel ve özel isimler bunlar mıydı, böyle miydi yani? Belki de onları çıkarıp ısıtmanın, yürürlüğe koymanın vakti gelmiştir. Bunu söylerken bile yürürlüğe koyma yerine piyasaya sürme geldi ilk anda aklıma, ne tuhaf, ne budalaca, ne aptalca bir zihin akışıdır bu Tanrım! Pazarı olmayan hiçbir üretimin meşru görülmemesi… Rekabet gücü olmayan eserin kötürüm addedilmesi, içi değerle dolu olsa bile zamana, çağa hitap etmeyen hareketlerin kabul görmemesi, nasıl bir körlük/kötülüktür bu!

            Bütün dünyanın Batı’nın insafına kaldığı/terk edildiği (kim tarafından); Batı’nın bizatihi kendisinin ise delilik tarafından kuşatıldığı, dolayısıyla, ne zaman, neyin olacağının asla bilinemeyeceği çok güvensiz bir yeryüzüne doğru gidiyoruz. Deli liderlerin ülkelerine yaptığı zulümlere bakarak dünyanın geleceği hakkında az buçuk kanaat sahibi olabiliriz. Üstelik öyle bir delilik ki bu, deli oluşun mutlak makul olarak görüldüğü, benimsendiği ve kendini bu anafora kaptıran birinin kral çıplak diyemeyeceği inanılmaz bir homojen insan profili yaratılmıştır. Burada, biraz önce dile getirildiği gibi bir savın karşısında olmak da yanında olmanın türevinden başka bir anlam ifade etmediği için sistemin içinde bulunanlarla dışında kalanlar arasında ciddi bir söylem farklılığı oluşmamaktadır. Bunun en belirgin örneklerinden biri geçen hafta sonu yaşandı ve hiç kimse, hiçbir çevre, yaşananların deliliğin toplumsallaştığı, kurumlaştığı, cisimleştiği bir dünyada yaşıyor oluşumuza dikkat çekmedi. Paris’te iki Müslüman, dinler ve kutsal değerler aleyhine yayın yapan bir gazeteyi basarak orada çalışan on iki kişiyi öldürdü. Işık hızıyla dünyanın bir başından ötekine, Batısından Doğusuna, Kuzeyinden Güneyine müthiş bir terör tehlikesi rüzgarı eserek bütün kıt’a liderlerini, dolayısıyla dünyayı yönetenlerin neredeyse hepsini bu teröre karşı durma yönünde kanaat bildirmek, duruş sergilemek amacıyla Paris’te topladı. Fakat aynı gün Suriye’nin farklı şehirlerinde yüzden fazla insan, Irak’ta onlarcası ve Afrika’da, dile kolay, iki bin kişi öldürülmüştü. On iki ölünün dünyayı ayağa kaldırdığı bir atmosfer, iki bin küsur insanın ölümünü haber yapmaktan bile aciz kaldı. Aslında, özü itibariyle iki binden fazla hayvanın telef edilmesi bile insanı derinden sarması, psikolojisini altüst etmesi gerekirken, Avrupa dışındaki coğrafyada her gün yüzlerce ölü konusunda hiç kimsenin, neredeyse ölü sahiplerinin bile kanıksamaktan kaynaklı kılı kıpırdamıyor ve Avrupa dışı ölümler sıradan, adi vakalar olarak görülüyor. Ölüye, ölüme ve kan görmeye alışmak ancak şizofrenik bir ruh haliyle açıklanabilir ve Batı bunu bütün dünyaya öğretti. Başta kendisi olmak üzere bütün dünyaya Avrupa dışında yaşayan insanların ölümünün de yaşaması kadar normal ve meşru olduğunu, dolayısıyla hiçbir haber değeri bulunmadığını, buna karşın Avrupa’da bir insan ölümünün bile insanlığın bütününün ölümü kadar değerli, dikkate değer ve haber niteliği taşıdığını öğretti.

            Gerçekten öğretilen bir şey bu… Yakındoğu, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da ölüm haberinin, kitlesel ölüm haberlerinin gelmediği bir gün yaşansa işte haber denecek; buna karşın ayda yılda bir ve Doğu’dakinin misliyle altında yaşanan bir ölüm için zaten haber olma niteliği kendiliğinden vardır. Hal böyle olunca, Doğu dünyası ölüme alıştırılırken Batı dünyası yaşamla özdeşleştirilmekte ona alıştırılmaktadır. Böylece Doğuda ölümün meşru sınırları genişletilir ve insanlara kanıksatılırken Batı’da yaşamın meşru sınırları çizilmekte, insanlar ona alıştırılmaktadırlar. Doğu insanı eşittir ölüm, Batı insanı eşittir yaşamdır bunun gelip dayandığı yer. Aritmetik böyle işlemektedir. Kesirler dışındaki bütün sosyolojilerin mantığı böyle kurulmaktadır ve bu yaklaşık iki yüzyıldır böyledir. Doğu’da kanın akıtılmadığı bir günün bile olmayışı, oldurulmayışının altında kan görme psikolojisine alıştırma düşüncesi vardır; Batı’nın küçücük bir ölüm hadisesinde bile ayağa kalkmasının orada mini minnacık bir ihtimal belirmiş olmasının nefes kesici görülmesinin altında da yaşamın içine iğne ucu büyüklüğünde bir ölüm potansiyeli yerleştirilmiş olmasıdır ki Batı dünyası bunu affetmez. Bütün teknoloji üretimleri ve ona bağlı insan inşa modelleriyle zihniyet kurguları bunun üzerine oturmaktadır. Hal böyle olunca bir taraf için normal olan öteki taraf için anormalliğe dönüşmektedir. Daha tuhaf olanı, bu düşünceye sadece Batılıların alışık olması değil, Doğuluların da inanmalarıdır. Kendi ölümlerinin, ansızın ölümlerinin, nerden geldiğini bilmedikleri ölümlerinin, kendilerini bebekken, çocukken, gençken yakalayan ölümlerinin, baba olarak, çocuk ve anne olarak yakalandıkları ölümlerinin yine kendileri tarafından normal karşılanması ve buna dirençle karşılık vermemelerinin asıl sebebi işte Batı tarafından empoze edilmiş bu ölümcül zihni alışkanlıktır. Önce burayı onarmak, tamir etmek gerekmektedir. Doğu aydınlarının başta kendileri olmak üzere bütün dünyayı şuna ikna etmeleri gerekiyor: İnsanlık tek bir bedense, bu bedenin ister yüreği, ister beyni olarak görün kendinizi, ondan kopan en küçük parçanın ağrısı, döner dolaşır bir gün sizi bulur ve keyfiniz kaçar. Ne dersiniz, Paris’teki terör eylemi keyfinizi kaçırmadı mı? Ölmüş insanla keyfi kaçmış insan arasında ne kadar fark vardır? Şimdi, bir gün öncesine göre daha tedirgin gitmeyecek misiniz yataklarınıza? Ve orada ölenlerin kanında sizin zihniyetlerinizin, söylemlerinizin, yaklaşım biçimlerinizin, politikalarınızın hiç mi payı yok?

 

1 Bu terminolojiye alışık oluş, klavyelere bile sirayet ettiğine göre, durum düşünüldüğünden çok daha vahim görünüyor. Yakındoğu, Ortadoğu, Uzakdoğu yazarken anormallik işareti vermeyen klavye, Yakınbatı, Ortabatı ve Uzakbatı yazarken kelimelerin altını kırmızıyla çiziyor. Sanki sembolik anlamda şunu söylüyor: Kavramlar düzeyinde olsa bile haddini aşma. Sınırların dışına çıkma. Kırmızıya boyarım seni, kırmızıya, ait olduğun renge, coğrafyanın rengine, senin rengine, kanın rengine… 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim