• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Konya -8 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Diyanet İşleri'nden açıklama...

Ufuk Karadavut

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama var

           

28.09.2007 tarihinde yazmış olduğumuz ‘Diyanet İşleri Başkanı Yalan mı söylüyor?’ başlıklı yazıda belirttiğimiz konularda başkanlıktan bir yazı geldi. Bu yazıyı sayfam elverdiği ölçüde sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu basın kanunun 14. maddesi gereğince yapılması gerekiyor. Bu madde kapsamında bunun yayınlanmasını istemek yerine kişileri ikna edici açıklamalar yapılması daha başarılı bir şey olurdu. O yazıda belirttiğim kişi aslında benim. Başkası gibi davranmam Türk Edebiyatında çokça kullanılan sanatları kullanmaya çalışmış olmamdadır. Ama anlaşılamamış. Bu konuda yapacak bir şeyimiz yok.  Bu saatten sonra kimseye divan edebiyatı öğretecek te değiliz. Ancak yazdığımız yazı da Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında oluşabilecek yanlış anlama ve kanaatlerin oluşmasına yönelik herhangi bir anlamın çıkarılması mümkün değildi. Ama ne hikmetse birileri bu anlamı çıkarmış.

 

Bu ülkede cemaatler ve tarikatların etkinlikleri fazla olduğu olduğunu sürece Diyanet teşkilatının etkinliği zaten tartışılır. Çünkü, adama siz fetva veriyorsunuz. Sizi dinleyen kişi hemen cemaatteki hocasına gidiyor. Hocam diyanet şu konuda böyle diyor ne yapalım. Cemaat temsilcisi hoca evet yapın derse onu yapıyorlar. Hayır yapmayın derse yapılmıyor. Bu ülkemizde yaşlanan bir gerçek. Bu nedenle, diyanet teşkilatını çok iyi bilen ve tanıyan bir kişi olarak, bizim yazdığımız bir yazının diyanet teşkilatı ve diyanet camiasını rencide etmesi düşünülemez. Diyanet teşkilatı bu ülkenin olmazsa olmazları arasındadır. Almanya’ya gittiğimizde namaz kılmak istedik. Oradaki görevliler bize ‘Hangi camiye gitmek istersiniz’ diye bir soru sordular. Anlam vermedik. Açıklamalarını istedik. Bulunduğumuz bölgede farklı cemaatler varmış. Hepsinin camisi ayrı imiş. Biz elbette diyanetin camisini tercih ettik. Bir cemaat diğerininkinde namaz kılmazmış. Bu basit örnek bile Diyanet Teşkilatının ne derece gerekli olduğunun delilidir.

 

Her neyse bu konuyu fazla uzatmanın bir anlamı yok. Çünkü bu konular derinleşirse, yanlış anlamalar artar, fırsatçılar yada fitneciler artar. Sonuçta da sadece diyanet teşkilatı değil İslam dinini zedeleyici açıklamalar yapılabilir. Bu ise bizi fazlasıyla üzer. Müslüman bir Türk olarak bunu kabul edemeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması aşağıda maddeler halinde veriliyor. Ama bunu yine ifade edeyim kanun zoruyla değilde bizi ikna edici açıklamalar yapılsa ve kendi irademizle yazsaydık daha iyi olurdu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığını açıklaması şu şekilde;

  1. Suudi Krallığınca İslam Ülkelerine nüfuslarının binde bir oranında kota uygulamasına devam edilmesi, resmi hac kontenjanı 70 000 olan ülkemizden de 2007 yılında hacca gitmek üzere yaklaşık 671 000 vatandaşımızın müracaata bulunması sebebiyle, söz konusu kurul’ca hacca gideceklerin (kayıt yeniletecekler hariç) sıranın kura ile belirlenmesi kararlaştırılmıştır.
  2. Gerek Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun basına verdiği demeç ve açıklamalarda ve gerekse il ve ilçe müftülüklerimize gönderilen hac talimatları çerçevesinde yapılan duyurularda; uygulanan kota nedeniyle, mükerrer hacca gitme  imkanı olmadığı için vatandaşlarımızın hacca eşleriyle birlikte gitmeleri yönünde tavsiyelerde bulunulduğu doğrudur. Ancak, yurt içi ve yurt dışında gerekli hizmet planlamalarının zamanında yapılabilmesi, olağanüstü hallerde önlem alınması için hac kayırları, her yıl hac seyahatinden yaklaşık 6-8 ay öncesinden başlamaktadır. Bu çerçevede; Suudi Arabistan Krallığı’nca ülkemize verilen kontenjanın tamamı illere dağıtıldığından, bundan sonra sadece kesin kayıt yaptırdıktan sonra her hangi bir sebeple hacca gitmekten vazgeçenlerin yerine kura sıra numarasına göre kayıt alınacağından, süresi içerisinde kaydını yaptırmayan vatandaşlarımızın sisteme dahil edilmesi mümkün olmamaktadır. Kaldı ki, 2005 yılında ön kayıt yaptırarak kuraya katılan ancak sırası gelmediği için hacca gidemeyenlerin 12-30 mart 2007 tarihleri arasında kayıtlarını yeniletirken daha önce hacca gitmemiş eşininde kaydını yaptırarak kuraya dahil edilmeden hacca gitme imkanı tanınmış olup, bu şekilde kayıt yaptıranların sayısı ise yaklaşık 4000’dir.
  3. Yukarıda da izah edildiği gibi hac ve umre kayıt kriterleri Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nca belirlenmekte olup Kurul’un başkanlığını ise Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Bardakoğlu yapmakta, alınan kararlar da imzasıyla yürürlüğe konulmaktadır. Dolayısıyla, yapılan uygulamalardan başkanın haberi yok şeklindeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır.
  4. Avrupa Ülkeleri ile Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan vatandaşlarımızdan, Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve Diyanet İşleri Türk İslam Birlikleri (DİTİB) rehberliğinde hacca gelenler Cidde’den itibaren Başkanlığımızın organizasyonuna dahil olmaktadırlar. Hac kayıt tarihleri ise bulundukları ülkedeki Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliklerince (DİTİB) belirlenmektedir.
  5. Ufuk KARADAVUT, başkanlığımıza gönderdiği 06/09/2007 tarihli dilekçesinde; “2005 yılında Ankara Müftülüne müracaat ettiğini, 2007 yılına hacca gitmek üzere kaydını yaptırdığını, 2005 yılında ekonomik olarak imkanının yetersiz olduğundan eşinin kaydını yaptıramadığını, şimdi ise ekonomik sıkıntılarını aştığı için eşini de hacca götürmek istediğini “ belirtmiş, 13/09/2007 tarihli 5392 sayılı yazımızla da kendisine Kurul kararı uyarınca, 2007 yılında hacca gitmek üzere ön kayıt yaptırmayan veya çekilen kurada sırası gelmeyenlerin kesin kayıtlarının yapılmasının mümkün olmadığı şeklinde cevap verilmiştir.   
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim