• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Konya 14 °C
 • 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimi takvimi
 • Ali Karahasanoğlu'ndan Saadet yönetimine sert tepki
 • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası
 • 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimi takvimi
 • Ali Karahasanoğlu'ndan Saadet yönetimine sert tepki
 • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası

Demokratik açılım

Doç. Dr. Murat Kayacan

AK Parti Türkiye’de bazı alanlarda rahatlama sağlamak amacıyla bir dizi çalışma yürütüyor. Bunlardan en ön planda olanı Kürt açılımı. Ergenekon yapılanmasına dair ortalığın toz duman olduğu bir dönemde bu çaba -Alevi Çalıştayı ile birlikte- sürdürülmeye çalışılıyor. Niyet her ne kadar iyi görünse de ülkenin tüm kesimleri bu açılımlara destek vermiyor. Sözgelimi MHP taban kaybetme riski nedeniyle özellikle Kürt açılımı konusunda oldukça sert tepkilerde bulundu. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, açılımı sekteye uğratacak cümlelerin de olduğu bir açıklama yayınladı.

“Doğru yoldayım, demek ki muhalif seslere aldırmama gerek yok.” deme lüksüne AK Parti kadar “Abdullah Öcalan muhatap alınmazsa çözüm olmaz.” şeklinde açıklamalar yapan DTP de sahip değil.

AK Parti, demokratik açılımdan ne kastettiğini izah etmeden önce toplumun tüm kesimlerinin görüşlerini almaya gayret gösteriyor. Vatandaş artık kendi görüşlerine önem veren bir devlet yapısıyla karşı karşıya. Ancak bıkkınlık verme ihtimalinden dolayı bu görüş alma süreci fazla uzamamalı.  Peki Kürtler umudunu kesmesin, (diğer etnik kesimler dahil) Türkler de alınganlık göstermesin diye bu süreci hızlandırmak için neler yapılabilir?

Türkiyelilik vurgusu artırılmalı.

Okullarda andımız söyletilmemeli.

Kürtçe yayın yapmanın önündeki engeller kaldırılmalı. Bu bağlamda fiilen kalkmış olan q, w, x harflerine uygulanan yasak, yasal olarak da sona ermeli (Sözgelimi, internet adresini verirken www harflerini kullanmayan ve q ile x harfi de içermeyen bilgisayarlar kullanan bir okul düşünülebilir mi?)

Kürt ailelerin kız çocuklarını okula göndermemelerinde önemli bir unsur da başörtüsü yasağıysa, acilen bu saçma yasak (en azından fiilen) sona erdirilmeli.

Herhangi bir etnik kesimin okul çağındaki çocukları bir kompleks duymaksızın kültürlerini, renklerini, manilerini, efsanelerini vs. okullarından tanıtabilmeli. Bundan dolayı herhangi bir istihza ile karşılaşmamalı.

Seçmeli Kürtçe ders konulmalı. Tamamı Kürtçe eğitim veren okulların kurulması da düşünülebilir ancak bu teklifte bulunurken Üniversite giriş sınavlarında ve yüksek öğrenimde Kürt çocukların dezavantajlı bir duruma düşmeleri yüksek ihtimali göz ardı edilmemeli.

Türkçe bilmeyen vatandaşlar için hastanelerde Kürtçe bilen eleman bulundurulmalı.

Kürt sanatçıların popüler kültürün bir parçası olması için çaba sarf edilmeli. Sözgelimi ülkeye giriş çıkışı artık serbest olan Şivan Perver’in büyük şehirlerden birinde bir konser vermesi sağlanmalı.

Şafilerin çoğunlukta olduğu yerlerde imamlar ağırlıklı olarak Şafi mezhebine göre amel edenlerden seçilmeli. Kürtlerin yoğunlukta olduğu illerde hutbe Kürtçe okunmalı. Bu talep, yüksek sesle dillendirilmese bile çözüm paketi geniş tutulmalı.

Kürtlere çözüme katkıda bulunabilmeleri için güce başvurmanın yolunun kapalı tutulduğu söylenirken, (Başbuğ’un söyleminin aksine) siyasetin kanallarının açık olduğu bir ortam hazırlanmalı.

Ordu, açılım hakkında görüş beyan etmemeli. Milli Savunma Bakanı hükümet öngördüğünde gerekli açıklamaları yapabilmeli. İngiltere’nin ve İspanya’nın benzer sorunlarını orduyu değil insan hakları ve özgürlükleri merkeze alarak (büyük oranda) çözdüğü unutulmamalı.

Bu açılımın durdurulmasının artık mümkün olmadığı, durdurmaya çalışanın meselenin altında kalacağı vurgulanmalı.

Tabi bu tavsiyeler sevgi ve saygı içinde bir arada yaşama kültürünü geliştirmeyi ve barışı teşviki içerse de Türkiye’de mevcut milliyetçi damarı rahatsız edebilir. Bu anlamda hükümetin çoğunluğu oluşturan Türklerin de gönlünü etmesi beklenir. Son dönemlerde iç sorunlara fazlaca yoğunlaşan hükümetin neler yapabileceği konusunda da bir iki şey söylenebilir:

One minute söylemi, Türkiyelilik bilincini had safhaya çıkarmıştı. Ara sıra bunun devamını getirip ülke dışındaki zulümlere iktidar tepki vermeli. Bu sayede iç sorunların halkın gözünde büyümesi engellenmeli.

Savaş nedeniyle hayatını kaybeden asker ve PKK’lıların ailelerini buluşturma ve şiddete başvurmanın çözümsüzlüğüne dair ortak mesaj verme çalışmaları artarak devam etmeli. Yakınlarını kaybetmiş kimselerden kanın durmasını isteyenlere mikrofon uzatılmalı.

Açılımın başarılı olabilmesi açısından çok önemli olan “dağa çıkanların indirilmesi” konusunda Abdullah Öcalan ile açıktan değil “dolaylı” görüşmelerde bulunulmalı.

Bakalım Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasının ardından tekrar alevlenen Kürt açılımı tartışmaları konusunda bugün Başbakan Tayyip Erdoğan ne diyecek?

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ŞEREFLİ TÜRK
08 Eylül 2009 Salı 13:33
TALIHSIZ YAZI
Bu ne talihsiz bir yazı olmuş böyle. Hain olan birine bir yazı yaz da halkı galyana getir desen, ancak bu yazı kadar başarılı olabilirdi. Ben bu açılımın abd açılımı olduğuna inanıyorum. Ben akp liderininde bu kökden geldiğine rum kılıç müslümanı olduğuna inanıyorum.Ülkeyi yıkmaya çalışırken yine demokrasinin gücünü kullanarak _yıllardır siz solcuların savunduğu buydu. alın kendi silahınızla cumhuriyetinizi yıkacağım, düşüncesi içinde olduğuna inanıyorum. ince hesapların yapıldığına inanıyorum. herkesler bilsinki, -HERKESİN BİR HESABI VAR; ALLAH(CC)INDA BİR HESABI VAR. YAŞASIN TÜRK MİLLETİ. YAŞASIN İSLAMLA ŞEREFLENDİRİLMİŞ OLAN TÜRKLER.
88.254.248.92
Kadir Türk
06 Eylül 2009 Pazar 15:08
TürkoğluTürk
yorumların aşağılarında "HIYANETİN BELGESİ - Kürt Açılımı" diye bir yorum var. Allah için yeni gördüm. O ne güzel bir yazı olmuş. Murat Kayacan efendi okusunda utansın biraz. Ülkemizin adını varlığını değiştirmek isteyen hainler okusunda utansın biraz. Tabii yüzlerinde kızaracak bir insan derisi varsa. Memleketi kimseye sattırmayız. Bu böyle biline.
85.110.149.11
SAYIN YAZAR
31 Ağustos 2009 Pazartesi 15:44
AKILLI OLMAK LAZIM
YAZAAR YAZAAAAR. KENDİNE GEL. BU NASIL BİR YAZIDIR. ÜLKEYİ BÖLMEK İSTEYEN BİR PARTİ VAR, SENDE ONLARIN ÇANAKCISIMISIN BE ADAM. TÜRK MİLLETİ BUNUN HESABINI HERKESTEN SORAR. O ZAMAN KAÇACAK BİR DELİĞİNİZ BİLE OLAMAZ. HERKESİN ÇOLUĞU ÇOCUĞU VE TAŞIDIĞI BİR CANI VAR. ONLARIN GELECEKLERİNİ TEHLİKEYE ATMAMALIDIRLAR. AKILLI OLMALISINIZ. ÇOK AKILLI
78.169.20.245
Mustafa Kemal Atatürk
28 Ağustos 2009 Cuma 17:12
Muhtaç olduğun kudret ...
BÜTÜN BU DURUMDAN DAHA ELİM VE DAHA VAHİM OLMAK ÜZERE, MEMLEKET DAHİLİNDE İKTİDARA SAHİP OLANLAR GAFLET DALALET VE AYNI ZAMANDA HIYANET İÇİNDE BULUNABİLİRLER.HATTA BU İKTİDAR SAHİPLERİ KENDİ ŞAHSİ MENFAATLERİNİ MÜSTEVLİLERİN SİYASI EMELLERİYLE TEVHİD EDEBİLİRLER.MEMLEKET FAKRU ZARURET İÇİNDE HARAP VE BİTAP DÜŞMÜŞ OLABİLİR. EY TÜRK İSTİKBALİNİN EVLADI.İŞTE BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE DAİ VAZİFEN TÜRK İSTİKLAL VE CUMHURİİYETİNİ KURTARMAKTIR. MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR. Kemal Atatürk
88.254.15.103
Kadir Türk
28 Ağustos 2009 Cuma 17:07
TürkoğluTürk
DEMOKRATİK AÇILIM başlığıyla yorum yazan her kimse bilmiyorum ama ağzına diline sağlık. Ramazanın mubarek yolun hayırlı olsun inşallah. Bu millet adına sağol varol. Tuttuğun altın olsun.
88.254.15.103
DEMOKRATİK AÇILIM SAÇMALIĞI
27 Ağustos 2009 Perşembe 21:04
Sayın yazar olaya birde böyle bakınız, lütfen
Eruh'ta bir bayram yaşandı.1984 yılında pkk nın ilk baskını onbinlerce insanla ve dtp milletvekilleriyle bayram edasıyla kutlandı.Hemde TC yetkili kişilerinin önünde.En küçük bir olayda bile kolu bacağı kıran, küfür eden tekme atan Türk polisi, sorumlusu, bakanı, cumhurbaşkanı, tüm organları olaya seyirci kaldılar. ,bir baskın yapıyor,insanlarımızı öldürüyor, çekiyor gidiyor.Sonra bu terör 2000 li yıllara kadar sürüyor.Sayısız şehit veriyoruz.Sayısız cenaze kaldırıyoruz. Şehitler ölmez, Vatan bölünmez naralarıyla, analarımızın, babalarımızın, kardeşlerimizin göz yaşlarıyla. Şimdi soruyorum başbakana; AÇILIM BU MU ? Düşündünüz, kaşıntınız, taşındınız,ıkındınız bu mu çıktı ! Olmamış ! Beğenmedim !
Azerilerin bir sözü var. "Tek bir milletiz ama iki devlet olarak yaşıyoruz." ... Yani bir millet, iki devlet. Şimdilerde kimi insanlar ise barış, dostluk,eşitlik, uygarlık adına tam tersini tutturmuşlar. "Bir devlet, iki millet" ...
Kürt ve Türk milleti binlerce yıldır tek bir devlet olarak yaşamamış gibi... Türkiye'yi Kürt kökünden gelen nice valiler, bakanlar başbakanlar, cumhurbaşkanları yönetmemiş gibi... Kürt olarak bilinen güçlü sanayiciler, bankacılar, büyük iş adamları ve spor kulübü yöneticileri olmamış gibi...
Bizim çocukluğumuzda mahallemizde pek çok arkadaşımız vardı.Kimse bilmezdi sormazdı, birbirine. "Sen Türkmüsün, Kürtmüsün ?" diye... Türkiye'yi parçalamak isteyen dış güçler yarattı bu ikiliği... Kimi kendi adamlarımızda kendilerinin özel hesaplarıyla büyüttükce büyüttü bu ayrılığı. Böyle böyle bu günlere kadar geldik.
Şimdilerde "Türkiye bizden özür dilesin" diyorlar.Kimler mi? Bağımsız bir kürt devleti istemiyorlarmış. Federasyon istemiyorlarmış. İstedikleri Türkiye nin bir çeşit Kürdiye olmasıymış. Anayasasıyla , tüm varlığıyla...
Açılım mı, kapanım mı ? Lozan antlaşmasıyla gerçekleşen Türkiye Cumhuriyetinin sonu mu geldi. Milletini yüzde kırkının oyuyla iktidara gelmiş olan bir parti kendi milletine ihanet yolunda m? Türkiyenin bölünmesini parçalanmasını mı istiyor? Yoksa büyümesinimi, zenginleşmesinimi ? Başbakan önce bu sorunun cevabını versin...
Emirler büyük yerden geliyormuş, öyle diyorlar.Öyle görünüyorki, ABD nin isteği doğrultusunda Kürtler, Ermeniler, Gürcüler, Lazlar vb. derken anadolu halkları birbirine girsin, iç kavgalar savaşlar milleti kanlı çıkmazlara sürüklesin, SEVR de başarılamayan bölünme şimdi gerçekleştirilsin...
"Bizden özür dilesin Türkiye"
Başbakan bu sözü duymuyor mu? Sağır mı yoksa körmü bu adam?
Yoksa Atatürk Türkiyesini bir türlü ılımlı islam devleti yapamamanın karın ağrısını mı yaşıyor. Yoksa Sol danda alacağı destek ile, bu açılım paketi yoluyla bölüp parçalayacağı Türkiye Cumhuriyeti üzerinde başka kirli hesapları mı var ? ABD nin hesapları başka yönde, Tayyipin hesapları başka yönde... Ancak her ikisi içinde geçerli olan şey ,bu kürt açılımı mantıksızlığıyla çıkılan bu yoldan, herkesin kendi hesabı adına kazanımlar elde etmesi gerçeğidir.
Nedir bu açılım, saçılım saçmalığı canım...!
NOT:Sayın yazar olaya birde böyle bakınız, lütfen
88.255.229.100
Kalın Türk
27 Ağustos 2009 Perşembe 16:38
Sözün Türkçesi
Türk müsün gavur musun? Ağzında geveleme çabuk söyle!...Türk'ten gayrı olduğunu ama Müslüman olduğunu söyleyen kişi benim gavurlarla aram iyi demeye getirir. 1000 yıldır bu böyle. Türk gavurla asla uzlaşmayan Müslümana denir. Türkiye düşmanlığı doğrudan İslam düşmanlığıdır. Çünkü 1.Dünya Savaşı sonunda gâvurların işgal edemediği tek kale Türkiye'dir. Türkiye İslâmın son kalesidir. Cehdle işi olan bunu gayet iyi bilir. Lakin sögüt gölgesinde kalem efendiliği yapmaksa işimiz, kadınlarla beraber oturur yada Dırar mescidinde felsefe patlatırsınız. "Cephe nedir?" bilmeyen "vatan nedir?" tabi ki anlamaz. Ona göre karnının doyduğu her yer vatandır. Her yol da Roma'ya çıkar. Ayağını bastığın yer vatan değilse yüzünü döndüğün yer Kabe değildir. Hicret hurma gölgesinde felsefe yapmayıp cepheye Medineye ayak basmaktır. O yüzden Türkler "vatansız kalmayı namussuz kalmak" olarak telakki ederler.
85.105.205.138
bir vatandaş
27 Ağustos 2009 Perşembe 15:45
bir soru
DEMOKRATİK BİR ORTAMDA YAPTIĞIMIZ YORUMLARI NİÇİN EKLEMİYORSUNUZ? TARAF MI TUTUYORSUNUZ? YOKSA NİYETİNİZMİ BOZUK?
94.120.33.57
Bir vatandaş
27 Ağustos 2009 Perşembe 14:50
Bölücü Fikirlere İslamı Alet Etmek
Bölücü fikirlerinizi artık açıktan serdetme cesaretini gösterebiliyorsunuz. Bundan sonra hiç olmazsa bu fikirlerinize Yüce Dinimiz İslamı alet etmeyin. İslam sizin ağzınızda kirlenmesin. TÜRK MİLLETİ TARİHİN HİÇ BİR DEVRİNDE DEVLETSİZ KALMADI. ACABA SEBEBİ NEDİR? ALLAH BU NİMETİNİ NİÇİN BU MİLLETTEN EKSİK ETMEDİ? İDRAK EDEBİLECEĞİNİ SANMIYORUM.
94.120.33.57
Türkiye Türklerindir
27 Ağustos 2009 Perşembe 12:44
Türkiye Türklerindir
ülkemizde bir kürt sorunu yoktur.herkes birbiriyle iyi geçiniyor.yüzyıllardır geçindi ve geçinecek.ülkemizde bir hainlik sorunu vardır.dış güçlerin dayatmasıyla ortaya çıkarılmaya çalışılan bir hainlik.biz Türk milleti olarak bu oyuna gelmeyeceğiz ve ülkemizi böldürmeyeceğiz.kardeşlerim,hepimiztürküzve kardeşiz.bizi bölmeye çalışanlara karşı birleşmeliyiz.30 - 40 bin kişinin katili bilebile özgürlük savaşçısı diye yutturulmaya çalışılıyor.sayın karacan senin fikirlerinekatılmıyorum.art niyetlisin.oyunun bir parçası olmuşsun.ülkemizde ulu önder Atatürk e bile karşı olanlar var.kimse bu ülke için Atatürk ün yaptıklarını yapmadan onu tartışamaz.sunni,alevi,kürt,göçmen,laz,dğlı,yörük,türkmen,zaza,efe,dadaş hepimiz tek bir miletiz ve Türküz.ne mutlu Türküm diyene.
78.164.190.10
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim