• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 20 °C
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017

Dalkavuk vesayeti

İsmet Emre

Yeni Türkiye tabiri, İkinci Meşrutiyet sonrasında, hatta Birinci Cihan Harbi yıllarında ilk defa telaffuz edilmeye başlandı. Ben kavramı Celal Nuri İleri’nin Edebiyat-ı Umumiye Mecmuası’nda görmüştüm ve üç aşağı beş yukarı yenilenmeyi, çağın ruhuna uygun olmayı ve gereklerine göre davranmayı imliyordu. Kavram ortaya atıldıktan kısa süre sonra Osmanlı’nın küllerinden yeni bir organizasyon, yeni bir zihniyet, yeni bir devlet ortaya çıktı: Türkiye Cumhuriyeti.

Cumhuriyet bizi, iyisiyle kötüsüyle bir yerlere kadar getirdi, çok uzun bir münakaşanın eseri olduğundan ayrıntıları bir tarafa bırakılırsa, halihazırda Ortadoğu ülkeleri içindeki konumumuz, iyi taraflarının olumsuzluklarına ağır bastığını gösteriyor. Bununla birlikte, dünyanın yeniden paylaşıma açıldığı süreçlerde devletler de kendilerini yenilemek, devletin ideolojik aygıtları başta olmak üzere yönetme erkine dair her türden oluşumu, tasarrufu gözden geçirmek zorundadır. Aslında Osmanlı’nın parçalanma sürecinde yok olmanın önündeki engel de bu kendini sigaya çekerek çağın ruhuna uygun bir yapılanmaya gitmekti ve yapılan da bundan başka bir şey değildi. Tek hatası, tamir gerektiren uzuvların çoğunu kesip biçmek oldu ki bu da zaten on yıllar boyunca zihniyet organları arasındaki akışkanlığı törpüleyerek kurumsallaşmanın önündeki en büyük engele dönüştü.

Yaşadığımız süreç bir dünya savaşının bütün özelliklerini göstermiyorsa da ciddi bir yeniden konumlanmayı, yeniden saflaşma ve kurmayı/kurulmayı gerektiriyor. Her nedense dünyanın değişmesi düğmesine basıldığında ilk sarsıntıyı başta Ortadoğu olmak üzere İslam coğrafyası yaşıyor. Şimdi de öyle. Büyük devlet olmak, Ortadoğu’daki değişimde payı bulunmakla özdeşleştirilmekte. Elbette kendi interlandının, bundan yüz yıl öncesinde kendine bağlı eyaletler, vilayetlerden doğmuş devletlerin sınırlarının yeniden çizilmesinde Türkiye’nin kalemi elinden bırakıp köşeye çekilmesi ve izlemesi düşünülemez. Bu, başta devraldığı mirası reddetmek anlamına gelir, ardından mevcudunu koruyamamak ve tehdidin boyut değiştirip büyümesine seyirci kalmak… Misyonu olan hiçbir devlet, medeniyet mirasıyla ayakta kalan ve varlığını uzak geçmişe borçlu olan hiçbir organizasyon böylesi bir süreçte kendini işlevsizleştirmez. Türkiye de öyle yapıyor. Yaklaşmakta olan büyük fırtınaya hazırlık yapıyor. Evini sağlama almak için bahçe duvarını güçlendiriyor, içerideki aksaklıkları gideriyor, sağlam, mukavvim bir inşa hareketine girişiyor. Geç kaldı, ayrı mesele, ama bir yerden başlamış olmasının değerini de inkar etmemek gerekiyor.

Yeni Türkiye’nin, kavramsal içeriğinin tartışılmaya açılması bile ciddi yorgunluklara neden oldu. Türkiye’nin büyük vesayetlerinden ikisi temizlendi: Ordu’ya siyasetten el çektirilmesi, Paralel Yapı’nın kapı dışına itilmesi neredeyse son aşamaya gelmiş durumda: Kürt meselesine bağlı üçüncü vesayet alanı ise büyük ihtimal birkaç yıl içinde ortadan kalkacak ve Türkiye artık içerideki büyük ağrılarından, bünyeyi rahatsız etmenin ötesinde, yorgun ve bitap düşüren hastalıklarından kurtulmuş olacak. Hastalıklarından kurtulmuş bütün bünyelerde olduğu gibi artık önüne bakacak. Elbette vücudu yorgun düşüren üçüncü bir vesayet var ki onunla baş etmek diğer üçünün toplamından daha zor ve belki hiçbir zaman da üstesinden gelinemeyecek: Devletin beyninden, kalbinden ve ciğerlerinden idare-i maslahatçıların, dalkavukların, oportünistlerin, utilistlerin silinip atılması; yerine tek derdi geleceğin Türkiye’sini kurmak olan idealist, çağını anlayan, dava adamı, ülkesinin önceliklerini kendi önceliklerine tercih eden ve neredeyse varlığını medeniyetine adamış akıllı kadroların ihdası ve ikamesi… Uzun vadede, Yeni Türkiye’nin önündeki en büyük engel işte bu görünmeyen ama her yere nüfuz etmiş dördüncü vesayettir. Mücadelesi zordur, çünkü genellikle sonradan kazanılmış değil, vehbidir. Mücadelesi zordur, çünkü kamuflajı nefsi okşamaktır, koltuğu yumuşatmak ve ısıtmak üzerine bina edilmiştir. Mücadelenin başlangıç noktası ise şudur: Beni övmeyi bırakın kardeşim, işinizi iyi yapın!

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim