• BIST 98.455
  • Altın 219,766
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Konya -3 °C
  • Dink suikastı davası 12. yılında
  • Yarıyıl tatilinde havalar mevsim normallerinde olacak
  • Darbeci generalin odasından "Türkiye'yi bölme planı" çıktı
  • Dink suikastı davası 12. yılında
  • Yarıyıl tatilinde havalar mevsim normallerinde olacak
  • Darbeci generalin odasından "Türkiye'yi bölme planı" çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koltuğuna 12 yaşındaki Fatih oturdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koltuğuna 12 yaşındaki Fatih oturdu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Külliye'de çocukları ağırlıyor. Erdoğan'ın koltuğuna 12 yaşındaki Fatih Mintaş oturdu.Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın koltuğuna oturan 12 yaşındaki Fatih Mintaş "İlk icraatım milletimize hizmet olacak" ded

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal  Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğrencileri kabulünde, "Bu makamlar malum  hep gelip geçicidir. Bunlar kalıcı değil. Bugün de Sayın Başkan Fatih'e (yerine  geçen Fatih Mintaş) biz bu makamı takdim ediyoruz." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi MGK toplantı salonunda, Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindeki öğrencileri kabul etti.

Salona gelişinde çocuklarla tek tek tokalaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  yerine geçen Cenk Yakın Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Fatih  Mintaş'ı "Hoş geldiniz" diyerek karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 98'inci kuruluş yıl dönümünde  bugün özellikle genç yavrularımızla, istikbalimizin teminatı genç yavrularımızla  Külliyemizde, milletin evinde, Cumhurbaşkanlığı makamında bir aradayız."  ifadesini kullandı.

Daha nice 98 yıllara temennisiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde  çocukları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti özellikle belirten Erdoğan, "Bu  makamlar malum hep gelip geçicidir. Bunlar kalıcı değil. Bugün de Sayın Başkan  Fatih'e biz bu makamı takdim ediyoruz ve şimdi de Sayın Başkanımızın milletimize,  ülkemize mesajlarını bizzat kendisinden dinlemek istiyoruz." diye konuştu.

Mintaş: "Bu bayrağı ülkemizin en güzel yerlerine taşıyacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra sözü, yerine geçen Fatih Mintaş'a  bıraktı.

Sözlerine, "Bugün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli  egemenlik ateşini yaktığı ve bağımsızlığa ulaşma yolunda başlattığı mücadelenin  en önemli adımıdır." diyerek başlayan Mintaş, şöyle devam etti:

"23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Atatürk,  '23 Nisan'ı bayram yapalım' diye biz çocuklara armağan etmiştir. Bu bayram,  dünyada var olan tek çocuk bayramıdır.

Sayın Cumhurbaşkanım, sizlerin huzurunda bu güzel vatanı ve bu güzel  bayram gününü bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere  silah arkadaşlarına, tüm şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz sevgi ve  saygılarımızı sunuyoruz. Ayrıca bu onurlu makamın seçilmiş gerçek sahibi Sayın  Cumhurbaşkanımıza kendim ve ülkemin tüm çocukları adına saygılarımı sunuyor, bize  bu onuru yaşattıkları için çocuk kalbimizden gelen en içten duygularımızla  kendilerine teşekkür ediyoruz."

Mintaş, vatanı ve bayrağı korumayı, çalışkan ve dürüst olmayı  öğretmenler ile anne ve babalarından öğrendiklerini belirterek, "Bugünün  çocukları, yarının büyükleri olarak sizlerden aldığımız bu bayrağı ülkemizin en  güzel yerlerine taşıyacağız. Bizlere gösterdiğiniz güvene, verdiğiniz değere ve  sevgiye layık olacağız. Sayın Cumhurbaşkanım, sevgili arkadaşlarım, sevgi ve  dostluğun tüm dünyayı kucakladığı, neşe ve mutluluk dolu nice güzel bayramlarla  tekrar bir arada olmak umuduyla Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu  olsun." diyerek konuşmasını bitirdi.

Erdoğan: "Bundan sonraki süreçte hedefimiz nitelikli insanı yetiştirmek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerini alan Mintaş'ın konuşması sonrasında,  "Benim de bu arada temennim Fatih ismiyle  müsemma olur. İnşallah sadece isimde  kalmaz. Çok önemli. Çok güzel bir isim." dedi.

Salonda bulunan öğrencileri işaret ederek "Temennimiz odur ki gerek  istikbal gerekse istiklal mücadelemizde sizlerin çok farklı bir yeri ve önemi  var." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizler, milletlerin adeta dinamik gücü olan insanı teşkil  ediyorsunuz. Dünyada genç nüfus itibarıyla ağırlıklı bir genç nüfusa sahip olma  adayı olan Türkiye'nin, sizler şu anda örneklerisiniz. Bundan sonraki süreçte  hedefimiz nitelikli insanı yetiştirmek ve bu nitelikli insan yetiştirmede sizler,  bizim adaylarımızsınız.

Dolayısıyla başarınız, bizim için başarı olacaktır. Bundan dolayı size  çok inanıyoruz, güveniyoruz ve başarılarınızla övüneceğiz. Bunu kesinlikle  bilmenizi istiyorum. Sizlerin gözlerindeki şu parıltılar şahsen benim geleceğe  olan umudumu çok daha fazlasıyla arttırıyor. Hele hele Sayın Cumhurbaşkanı'nın  gözündeki parıltı, o mütebessim çehreniz, özgüveniniz bana çok daha farklı bir  güven aşılıyor."

Sorular

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından basın mensupları çocuk  cumhurbaşkanı Mintaş'a gündeme ilişkin sorularını yöneltti.

24 Haziran seçimlerine işaret edilerek, "Bu noktada eğer başkan  seçilirseniz ilk icraatınız ne olacak?" sorusuna Mintaş, "İlk icraatım tabii ki  de devletime hizmet olacaktır." cevabını verdi.

Mintaş, 24 Haziran'a giderken henüz bir seçim manifestosunun  açıklanmadığı belirtilerek, "Bu seçim sürecinde, özellikle çocuklara yönelik özel  bir vaadiniz olacak mı, onlara yönelik bir mesajınız var mı?" sorusu üzerine,  "Özel vaadim, tam o konuda pek bir bilgim yok. Tabii ki de çocukları nitelikli  yetiştirmek olacaktır." ifadesini kullandı.

Türkiye'de çocukların çocukluklarını özgürce yaşayabildikleri  belirtilerek, "Suriye'de bir savaş var, bu savaşta en çok zararı da çocuklar  görüyor. Siz bundan önceki yaptıklarınızın dışında seçimden sonra, Suriye'deki  çocuklar için neler yapmayı düşünüyorsunuz?" sorusuna Mintaş, "Suriyeli  çocukların kendilerini kendi ülkelerinde hissetmeleri, bizimle birlikte  oynamaları, koşmaları, gülmeleri için çalışma yaparım." cevabını verdi.

Mintaş, geçen hafta yapılan Beşiktaş-Fenerbahçe maçındaki şiddet  görüntülerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Bu kötü bir olay,  tabii ki de şiddet olması. Bizdeki amaç sıfır şiddet. Maçlarda insanlar  birbirlerine daha saygılı olabilirler, bu konuda önlemler alırım." dedi.

Erdoğan: "Torunlarımla 23 Nisan'ı dün İstanbul'da kutladım"

"Sizin çok yoğun bir mesainiz var. Bu mesai içerisinde torunlarınızla  bir 23 Nisan kutlaması yapabildiniz mi? Onların 23 Nisan'ı nasıl geçiyor,  dedelerini görebildiler mi?" şeklindeki bir soru üzerine Mintaş, "Ben, kardeşimin  genel provasını izlemiştim, gayet güzeldi. Onunla birlikte de vakit geçirmeye  çalışıyorum. Torunlarım olmadığı için..." diye konuştu.

Mintaş'ın bu cevabına Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Benim şimdilik 6 tane  var." dedi. Mintaş da kendisine "Maşallah" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben buradayım, torunlar İstanbul'da. Sadece  dün kendileriyle vedalaştık ama dün kendileriyle eğlendim. 23 Nisan'ı bir gün  önceden İstanbul'da kutlamış oldum." dedi.

Mintaş daha sonra salonda bulunan çocukların da sorularını yanıtladı.

Mintaş'ın tüm sorulara cevabı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Gerçekten pratik, anında kısa cevaplarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı'nı şanına yakışır şekilde, Cumhurbaşkanlığı makamının nasıl temsil  edileceğini Fatih Başkan en iyi şekilde ortaya koydu." değerlendirmesinde  bulundu.

Kendisinin Nevşehirli olduğuna değinen Mintaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan  ile kısa bir sohbet etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da söz alarak, Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a,  TBMM'nin kuruluşunun 98'inci yılında çocukları kabul ettiği için  teşekkürlerini iletti.

"Biz evlatlarımıza güveniyoruz." ifadesini kullanan Yılmaz, "Bu  güvendiğimiz gençler, evlatlarımız, bizim Kızılelma'mız olan, çağdaş uygarlık ve  muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine bu evlatlarımızla ulaşacağız.  Bundan hiç şüphem yoktur, çünkü bugünümüz dünden daha iyi. Bundan sonra da çok  daha iyi ve güzel günlere birlikte gideceğiz." diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukları kabul ettiği  yerin Cumhurbaşkanlığı olarak toplantılar yaptıkları salon olduğu bilgisini  vererek, "Bu salonda ayda bir de Bakanlar Kurulu toplantısını yapıyoruz. Bunların  ötesinde daha değişik ve büyük salonlarımız var. Bir de makamımda bir arada  olalım." dedi.

Daha sonra davetli öğrenciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makamına  geçti.

Kabulde öğrenciler arasında görme engelli Dilek Karatepe, 15 Temmuz  şehidi çocuğu  Yılmaz Gülhan, terör şehidi çocukları Mustafa Ata Başpehlivan  ile Gözde İlknur Ceylan da hazır bulundu.

Kabulde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

TORUN MUABBETİ GÜLDÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve koltuğunu devrettiği Fatih Mintaş soruları cevapladı. Gazetecilerin "24 Haziran seçimlerine gidiyoruz. Eğer Başkan seçilirseniz ilk icraatınız ne olacka? sorusuna Fatih Mintaş "İlk icraatım milletimize hizmet olacak" diye yanıt verdi. "Seçim manifestosunda çocukları nitelikli yetiştirmeyle ilgili maddelere yer vereceğini  dile getiren Mintaş, "Suriyeli çocukların bizimle beraber gülmeleri koşmaları ve oynamaları için çalışma yaparım" ifadesini kullandı. Fenerbahçe Beşiktaş maçında yaşananlarla ilgili soruya da yanıt veren Fatih Mintaş, "Bizdeki amaç sıfır şiddet. Maçlarda insanlar birbirlerine daha saygılı olabilirler" dedi. Cumhurbaşkanlığınız boyunca yapacağınız en önemli şey nedir? sorusuna Fatih mintaş, "En önemli şey, bu makamı temsil etmektir. Bu büyük bir onur" yanıtını verdi.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim