• BIST 110.477
  • Altın 275,921
  • Dolar 5,8011
  • Euro 6,4759
  • Konya 1 °C
  • Kantinlerde sağlıklı gıdaların çocukları cezbedecek şekilde sunulması önerisi
  • ABD'nin Afganistan'da yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı
  • Türkiye-Libya anlaşmasının hukuki ve stratejik boyutları
  • Kantinlerde sağlıklı gıdaların çocukları cezbedecek şekilde sunulması önerisi
  • ABD'nin Afganistan'da yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı
  • Türkiye-Libya anlaşmasının hukuki ve stratejik boyutları

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Diplomalar hep yetersiz kaldı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Diplomalar hep yetersiz kaldı”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgi ile doldurarak diploma sahibi yapmanın peşinde koşarken, onların gönül dünyalarını...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgi ile doldurarak diploma sahibi yapmanın peşinde koşarken, onların gönül dünyalarını doyurmayı ihmal ettik. Böyle olduğu için o diplomalar hep yetersiz kaldı" dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Tanıtım Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim sisteminde yapılan hataların sonuçlarını anlattı. Hükümete geldikleri günden beri eğitim-öğretimin önceliklerinin en başında yer aldığını, Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 92,5 milyar liraya yükselttiklerini söyleyen Erdoğan, "16 yılda eğitimin fiziki alt yapısı geliştirmek, önceki dönemlerin yasakçı ve baskıcı zihniyetlerin izini silmek için çok çalıştık. Göreve geldiğimizde sırf milletimizin teveccüh gösterdiği kurumların önünü kesmek için uygulamaya konulmuş 8 yıllık kesintisiz eğitim gibi, kat sayı gibi ciddi sıkıntıları kucağımızda bulduk" diye konuştu.

AK Parti hükümetleri döneminde eğitimde yapılan hizmetleri anlatan Erdoğan, "İnşa ettiğimiz 290 bine yakın yeni derslikle kalabalık sınıfları tamamen, ikili eğitimi de büyük ölçüde ortadan kaldırdık. Atadığımız 607 bin yeni öğretmen ile toplam öğretmen sayımızı 920 binin üzerine çıkarttık. Böylece hiçbir eğitim kademesinde sınıfların boş kalmamasını, derslerin boş geçmemesini temin ettik. Aynı dönemde eğitimin içeriğinin geliştirilmesi konusunda da pek çok adım attık. Müfredattan sınav sistemlerine kadar çok sayıda farklı projeyi hayata geçirmiş olmamıza rağmen bu konuda arzu ettiğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi bir öz eleştiri olarak her fırsatta ifade ediyorum. Önümüzdeki dönem bugün tanıtımını yapacağımız 2023 Eğitim-Öğretim Vizyonu ile eğitimde hedeflediğimiz seviyeye inşallah çıkacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Eğitim-öğretim bir yönü ile elbette millidir, ama aslında cihanşümul bir sistemdir"

"Bizim gözümüzde eğitim-öğretim meselesi özünde bir insan meselesidir. İnsana dair olumlu ve olumsuz her şeyi eğitimin içinde bulmak mümkün" diyen Erdoğan, Kur'an-ı Kerim'den örnek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim-öğretim bir yönü ile elbette millidir, ama aslında cihanşümul bir sistemdir. "İlim Çin'de bile olsa gidip alınız" tavsiyesi bir yönü ile eğitimin evrenselliğine işaret ediyor. Tarihimize baktığımızda ecdadımızın inşa ve ihya ettiği medeniyetimizin ışıltılı şehirlerine dünyanın her yerinden ilim insanlarını topladıklarını görüyoruz. Günümüzdeki gelişmiş ülkelerin başarılarının gerisindeki en önemli unsurlardan birisi de kurdukları güçlü eğitim sistemidir. Her mesele gibi eğitim de içinden çıktığı toplumun vasatını yansıtır. Küresel seviyede iddia ve donanım sahibi olmayan bir eğitimin millilik vasfı boş sözden ibarettir" ifadelerini kullandı.

"2023 Eğitim Vizyonunun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu belirtmek isterim"

Türkiye'nin sorununun geçmişte uzun zaman eğitimin insanı geliştiren değil, insanı formatlayan, dikte edileni nesillere aktaran bir mekanizma olarak görülmüş olması olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu çarpık anlayış maalesef nesillerimizin heba edilmesine, potansiyelinin yeteneklerinin körelmesine yol açmıştır. Bu süreçte ne sınav sisteminin ne ders kitaplarının ne de eğitime dair neredeyse hiçbir şeyin kalıcı olmaması işin felsefesi konusundaki çarpıklığın neticesidir. Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgi ile doldurarak diploma sahibi yapmanın peşinde koşarken, onların gönül dünyalarını doyurmayı ihmal ettik. Böyle olduğu için o diplomalar hep yetersiz kaldı. Çocuklarımızı iyi bir talimle hayata hazırlamak için imkanlarımızı seferber ederken, onların terbiyesini eksik bırakmakla ne büyük bir hata yaptığımızı attığımız her adımda daha iyi anlıyoruz. Talim ve terbiyeyi, eğitim ve öğretimi birlikte sağlamadan bu işin üstesinden gelemeyiz. Geçmişte FETÖ gibi terör örgütleri eğitim sistemimizin bu eksiğini kullanarak sinsince ülkemizi ve toplumumuzu ele geçirmeye çalışmıştır. Aynı şekilde PKK'nın insan gücünün kaynağı da eğitim sistemimizin boşlukları ve hatta yanlışlarıdır. Bunun itin 18 başlık altında sıralanan stratejik hedeflerden oluşan 2023 Eğitim Vizyonunun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu belirtmek isterim. Eğitimde bugüne kadar attığımız adımlardan istediğimiz sonuçları alamamış olmamızın muhasebesini kendi içimizde yaptık, yapıyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim