• BIST 110.932
  • Altın 174,776
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Konya 21 °C
  • FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif Anıtkabir paylaşımı!
  • Sıcaklıklar o kadar artacak ki yanacaksınız!
  • Facebook, Türkiye’deki kullanıcılarını uyardı
  • FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif Anıtkabir paylaşımı!
  • Sıcaklıklar o kadar artacak ki yanacaksınız!
  • Facebook, Türkiye’deki kullanıcılarını uyardı

Çayırhan'da ihale megavatsaat başına 72 dolardan açılacak

Çayırhan'da ihale megavatsaat başına 72 dolardan açılacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santralinin açık eksiltme usulüyle özelleştirilmesi kapsamında tavan fiyatı megavatsaat başına 72 dolar olarak belirledi- Yatırımcılar, megavatsaat başına açık eksiltme usul

İSTANBUL (AA) - NURAN ERKUL - Türkiye'de ilk kez uygulanacak "açık eksiltme" yöntemiyle özelleştirilecek Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santralinde, megavatsaat başına 72 dolar tavan fiyat belirlendi. İstekliler ihale için 21 Kasım'a kadar kapalı zarf usulüyle teklif verecek. İhaleyi kazanan yatırımcı ile 15 yıllık elektrik satış anlaşması imzalanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, İstanbul'da muhtemel yatırımcılarla bir araya gelerek, Türkiye'de son dönemde gündeme gelen "açık eksiltme" usulüyle özelleştirme yöntemini ve bunun ilk örneği olacak Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santralinin ihale sürecinin nasıl işleyeceğini anlattı.

Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan da katıldı.

Toplantıdaki sunumlara göre, özelleştirmesi yapılacak Çayırhan B santralinin kapasitesi 700 ile 800 megavat arasında olacak. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), kamulaştırma ve imar planı gibi izinlerin tamamının Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından alındığı ve böylelikle yatırımcıya maliyet yüklenmemesinin amaçlandığı bu alan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın daha önce tabir ettiği "kılçıksız" yatırım örneklerinin ilki olacak.

Toplam rezervi 213 milyon ton olarak hesaplanan sahada, 150 milyon lira maliyetle 730 sondaj gerçekleştirildi.

- Açık eksiltme megavatsaat başına

Yatırımcılar, söz konusu sahanın özelleştirilmesi kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının megavatsaat başına 72 dolar olarak belirlediği tavan fiyat üzerinden tekliflerini kapalı zarfla 21 Kasım'a kadar Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sunacak.

Başkanlık, kapalı zarfla alınan tekliflerden sonra yatırımcılarla pazarlık görüşmeleri yapacak. Nihayetinde ise yatırımcılar açık eksiltme usulüyle tekliflerini vererek yarışacak ve megavatsaat başına en düşük teklifi veren yatırımcı ihaleyi kazanmış olacak. Bu süreç ise en geç Aralık ayı içinde tamamlanacak.

- Özelleştirilen bir alan için ilk kez iki ayrı anlaşma imzalanacak

Kazanan yatırımcı ile 15 yıllık elektrik satış anlaşması (ESA), 35 yıllık ise işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanacak. Böylece, özelleştirilmesi yapılan bir alan için ilk kez iki ayrı anlaşma imzalanacak.

Söz konusu ESA santralden üretilecek elektrik enerjisinin tamamının satın alınmasına ilişkin esasları kapsayacak. Alanda yapılacak santral yatırımının takviminin öne çekilmesi ve elektrik üretiminin planlanandan daha önce başlaması durumunda, yatırım takvimi öncesine konu her gün, alım garantisi süresine eklenecek.

Yatırımcı, işletme hakkı devir sözleşmesiyle devraldığı taşınmazları ise 35 yıl sonra EÜAŞ'a geri devredecek.

Diğer taraftan, yatırımcı santral yapımında kullanmak üzere çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak, mevcut en iyi teknolojiyi kullanacak ve kullanacağı teknolojiye kendisi karar verecek.

- 6 bin 500 saatin üzerindeki üretim serbest piyasaya

Yatırımcı, bu kapsamda kurulacak Çayırhan B santralinden imzaladığı ESA çerçevesinde 6 bin 500 saatlik üretimi devredebilecek.

Santralin üretiminin 6 bin 500 saati geçmesi durumunda ise elektrik serbest piyasada işlem görebilecek.

- 7 bin 200 megavat daha yolda

Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santrali ile başlayan yeni nesil özelleştirme dönemi, Eskişehir-Alpu ile Trakya bölgesindeki özelleştirmeye konu alanlarla devam edecek.

Sonrasında ise Kırklareli-Vize ve Afyon-Dinar sahalarının özelleştirilmesi aynı şekilde açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek. Söz konusu alanlarda kurulacak termik santrallerin kapasitesi ise toplamda 7 bin 200 megavatı bulacak.

Böylece, Çayırhan B termik santrali ile birlikte toplamda 8 bin megavat kurulu gücü bulunan elektrik üretim santralleri maden sahalarıyla birlikte özelleştirilecek.

Açık eksiltme usulüyle özelleştirilmesi planlanan bu sahaların rezerv ve kapasiteleri şöyle;

Sahanın AdıKurulu Güç / MegavatRezerv / TonKalorifik Değeri
Ankara - Çayırhan700-800 Megavat213 Milyon2640 Kcal/KG
Trakya -Çerkezköy- Çatalca1000 Megavat495 Milyon2050 Kcal/KG
Eskişehir -Alpu4000 Megavat1,5 Milyar2240 Kcal/KG
Kırklareli - Vize800 Megavat415 Milyon1910 Kcal/KG
Afyon -Dinar1400 Megavat941 Milyon1850 Kcal/KG
AA

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim