• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Konya 15 °C
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler

Çatı binaya uygun mu ve IŞİD’ de ne?

Salih Sedat Ersöz

Uzun süredir gündemde yerini alan Cumhurbaşkanı çatı adayı nihayet açıklandı. Çatı aday, CHP ve MHP yönetimlerinin ittifakı ile belirlendi, kendilerince çatı çakıldı ama bu çatı tam manası ile teşekkül etti denemez.
Çakılan bu çatının, binayı dış etkenlerden koruyabilmesi ve muhafaza edebilmesi çok zor görünüyor. Zira, binanın temel yapısına ve gövde eksenine uygun olmayan bir çatı monte edildi. Çatı aday olarak açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun zihniyeti, fikir yapısı ve dünya görüşü ana muhalefet olan CHP’nin tam zıddıdır.
Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarında uzun uzun anlattığı, El Ezher’in hocalarından büyük İslâm âlimi Yozgatlı İhsan Efendi’nin oğlu olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır darbesine kadar, İslami camiada sevilip sayılan, hürmet edilen bir kişi idi. 
Mısır’da, İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) yönetimine yapılan darbeye, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olarak sessiz kalan ve hiçbir tepki vermeyen Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, o andan itibaren Ak Parti hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye’deki İslami camianın büyük eleştirilerine muhatap olmuştur.  
Mısır darbesine olan silik ve kişiliksiz tavrını bir yana koyarsak yapısı itibari ile, bu çatının, binaya uyum sağlamayacağı baştan belli olmuştur. Çatı, bünyeye uygun olmamıştır.
Cumhurbaşkanı adayı olması kuvvetle muhtemel olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşısında hiçbir özelliği ile önde olmayan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı yolunda küçücük de olsa şansı yok gibi görünmektedir. 
Devlet yönetimi ve siyasi tecrübesi, uluslararası ilişkileri, millet nezdindeki potansiyeli ve tanınırlığı, halka yakınlığı gibi değerlendirmelerin tümünde Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında her yönden ağır basmaktadır. 
Muhalefetin, Recep Tayyip Erdoğan’ı alt etmek için karşısına çıkartmak zorunda kaldığı ve birileri tarafından kulaklarına üflendiğine inandığım, İslami camiadan bir isim olan Ekmeleddin İhsanoğlu, halk tarafından bütün yönleri ile Tayyip Erdoğan’ın takliti olarak görülecek ve asıl dururken taklite itibar edilmeyecektir. 
Bu çatı aday,  CHP içinden büyük tepki görürken, oy alacağı hesaplanan İslami camia tarafından da şimdiden dışlanmış bulunmaktadır. Bu şartlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ilk turda hayırlı olsun diyebiliriz. 
***   ***   ***
Irak’taki gelişmeler kaygı verici bir tarzda devam ediyor. ABD’ nin Irak’ı işgali ile başlayan Ortadoğu’daki kriz gittikçe büyüyor ve Türkiye’yi de tam manası ile içine alıyor. Aslında ABD’nin bir planı olan Irak’ın bölünmesi süreci şu sıralarda IŞİD denilen örgüt eliyle yürütülüyor. 
Karşılarında güçlü bir direniş bulmadan Irak topraklarında ilerleyip giden ve önlerine gelen bütün şehirleri işgal eden IŞİD’in, nereden ve nasıl doğduğunu ve ne zaman bu kadar güçlü hale geldiğini anlamak mümkün değil.
Güya İslâm adına hareket eden ve İslâm devleti kurma idealinde olan bu örgütün İslâm’a uymayan uygulamaları, işgal ettikleri bölgelerdeki yargısız infazları ve acımasız tavırları dikkat çekiyor. 
Kendisini ehli sünnet olarak tanıtan bu örgütün, Nusayri Beşar Esed ile nasıl bir işbirliği içinde olduğu da ayrı bir muamma… IŞİD ile Suriye yönetiminin bugüne kadar birbirlerine saldırmaması bu işbirliğini doğrular nitelikte… 
Ayrıca, IŞİD’in oklarını Türkiye’ye çevirmesinin anlamı ne? IŞİD hakikaten bir İslâm devleti kurma yolunda ve ehli sünnet bir örgüt ise Türkiye ile ne alıp vereceği olabilir?
Saddam yönetimindeki Irak’ın, Kuveyt işgalini bahane ederek 1. Körfez harbini başlatan ABD ve Batı, IŞİD tarafından işgal edilen şehirler karşısında neden suspus durmaktadır?
Bu gidişle kısa zaman sonra ortada Irak diye bir devlet kalmayacak. Kalsa da kaç parçaya bölünecek belli değil. Ortadoğu’da sınırlar yeniden çizilecek. Bakalım Türkiye’ye bu yeni süreçte nasıl bir rol biçilecek. Allah akıbetimizi hayırlı etsin. Mutlu yarınlar efendim.  
  

  

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yalçın İreş
20 Haziran 2014 Cuma 14:48
14:48
Başlıktaki "IŞİD! de" ifadesindeki -de eki dahi anlamındadır ve bulunma hali değildir. Bu nedenle sayın yazar, dahi anlamına gelen -de ekinden önce üstten kesme virgül (apostrof) kullanılmaz.
62.248.68.21
uri Leflef
20 Haziran 2014 Cuma 14:44
14:44
Işid'in ne zaman ve nasıl doğduğunu anlayamayan bir yazarın bu konuda ahkam kesmesini de anlamak mümkün değil. Biraz İngilizce ve Arapça bilginiz olaydı da, Türkiye sınırları dışına kafanızı biraz çıkarsaydınız, ne olup bittiğini anlardınız. ZNET adlı sitede Chomsky'yi okuyabilirseniz, Chomsky herşeyi yıllarca önce anlatmış zaten...
62.248.68.21
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim