• BIST 80.103
  • Altın 125,667
  • Dolar 3,0794
  • Euro 3,3519
  • Konya 14 °C
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası,ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası,ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?

Çarpıntı

M. Faik Özdengül

Panik atak adını verdiğimiz sorunla ilgili bugünlerde çok şikayetle karşılaşmaya başladım.

Sorun yeni değil. Tanımlanalı uzun zaman oldu. Panik atağı yaşayanların bazıları, o esnada kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini hissederler. İlk defa hayatla ölüm arasındaki o ince çizgide, kendisini ölüme yakın hisseden kişi, büyük bir korku ve dehşet yaşar. Bazısı o an kim varsa, ona vasiyetini söyler. Telaş ve kaygıyla bir an önce acile-doktora yetişmek için etrafına yalvarır. Kimisi aklını kaçıracağını, felç geçireceğini, kontrolünü yitireceğini, düşüp bayılacağını hisseder. Panik atak geçtikten sonra; kişi üzerinden kamyon geçmiş gibi hisseder. Müthiş bir yorgunluk, isteksizlik, sese, gürültüye, kalabalığa, ışığa karşı tahammülsüzlük ortaya çıkar. Yatmak, dinlenmek en iyi bir seçim olur. Yanında güvendiği birisi olsun ama soru sormasın, fazla konuşmasın istenir. Bunlar zaten bir "harpten çıkmış" insanı daha da yorar.

Kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazla. Neredeyse 2-3 kat fazladır. Belirtileri çok değişken olmakla birlikte genellikle aşağıdakilerden bir ya da birkaç tanesi görülür:

1. Çarpıntı, kalp atımlarının duyumsama ya da kalp hızında artma olması
2. Terleme, titreme ya da sarsılma
3. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
4. Soluğun kesilmesi
5. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
6. Bulantı ya da karın ağrısı
7. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
8. Derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
9. Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
10. Ölüm korkusu
11. Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları)
12. Üşüme, ürperme, ya da ateş basmaları

Tedavisi mümkündür. Altta yatan ana nedenin yok edilmesi en uygun yöntemdir.  Bilişsel davranışsal yöntemler terapisinde etkilidir. Bazen agorofobi ile birlikte görülür. Bu tür hastalar çok endişelidir. Yalnız kalmaktan, bir doktora ulaşamamaktan çok korkarlar. Yanlarında sürekli su, ilaç, doktor adresleri, telefonlar taşırlar.

Sorun sadece özgül fobiler olabileceği gibi, sosyal fobi, yaygın huzursuzluklar, akut bir travma sonrası stres bozukluğuna kadar bir çok nedenle de ilişkili olabilir. Bazı organik rahatsızlıklar da benzer tablolara yol açabilir. Bir şekilde konusunda uzman bir doktora ulaşmalı ve çözülmelidir.

Panik bozukluktan söz etmişken aslında benim daha çok üzerinde durmak istediğim ölüm düşüncesi. Çünkü bir şekilde bu hastalarla çalışırken işin gerisinde ölümü konuşmak zorunda kalıyoruz. Ölümle bir şekilde barışmanın bir yolunu bulmak işin püf noktalarından birisi. Ölümün zihinde nasıl durduğu çok önemli.

Dünyayı tek bir dünyaymış gibi algılamaya başladığımızı çok net görüyorum. Bu sekülarizmin de getirdiği bir olgu. Artık çoğumuzun zihninde tek bir dünya var o da burası ve burada olabildiğince fazla kalmalı. Bu başlı başına bir yanılgı. Zihin dünyamıza yaşamı yeniden iki dünyalı hale getirmeliyiz. En azından kendi kültürel kodlarımıza uygun olan bu. Kendi kültürümüzü oluşturan kolektif bilinçdışımız buna uygun.

Sonra zaten varoluşcu psikoterapinin ana eksenidir ölüm. En son yayınlanan kitaplarından biri de bu kuramın oluşturucusu sayılan Irwin Yallom’un ölümle ilgili yine. Güneşe Bakmak adıyla yayınlandı.

Ölüm mutlaka zihnimizde kendisiyle yüzleşilmiş ve gerçekliği kabul edilmiş bir şekilde yerini bulmalı. İyi yaşamanın yolu budur. Yüzleşmediğimiz ve gerçekliğini kabul etmediğimiz ölüm asla yakamızı bırakmayacaktır. Zira ondan kaçmayı ve kurtulmayı kimse başaramadı.

Ey yiğit! Hayatım mutlaka ölümdedir. Ne zamana kadar yurdumdan ayrı kalacağım1/3935.

            Bu alemde durmaklığım, ayrılık olmasaydı (öldüğümüz zaman) “biz şüphe yok, tanrıya dönenleriz” denmezdi1/3936

            Kuşa, kafesi bırakıp uçmak nasıl hoş, nasıl tatlı gelirse bana da ölmek ve bu yurttan göçmek öyle hoş, öyle tatlı geliyor. 3/3951

            Bahçeye konan kafesteki kuş, gülleri, ağaçları görür. 3/3952

Dışarıda, kafesin çevresinde ötüşen kuşlar, hürriyete ait güzel güzel hikayeler söylerler. 3/3953

 Kafesteki kuş, onları duyar, o yeşilliği görür de ne iştahı kalır, ne sabrı, ne kararı! 3/3954

Başını kafesin her deliğinden çıkarır durur. Ayağındaki bağdan kurtulmak ister. 3/3955

Bizden öncekiler bunun yolunu bulmuş. Aşık olmuşlar. Korkularından kurtulmuşlar.

Ey âşık! Aşıkların hayatı ölümdedir. Gönlü gönül vermeden başka bir suretle bulamazsın. 1/1751(Mesnevi)
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Can
30 Ocak 2009 Cuma 21:05
Tek çare Aşk
“Hepimiz, bedenin ölümünden korkuyoruz. Fakat ruhun ölümünden korkan var mı?” demis Epiktetos. Ben diyorum ki hocam ölüm korkusunu yenmek için tek çare aşk. Her güzelliği, her nimeti her muhabbeti yaratan Allah’a aşık olmak. Bu aşk insanlığın ve lezzetin en yüksek, en yüce, en büyük derecesidir. Ancak aşk ile gelip geçici olan şeylerin tümünden kurtulurabiliriz ve sonsuzluğu buluruz. Ve şu anda bulunduğumuz mekanin da geldiğimiz ve gitmekte olduğumuz hayatin bir uzantisi olduğunu daha acik görürüz. Bizim icin yazilan bu hayat senaryosunda, sadece sebeplere takilip sebeplerle kalmisiz. Musebbibi görmemisiz. O yuzden sebepten gelen her durum bizi derinden etkiler. Kendimize özgürlüğü vermeyen de yine bizleriz. Bağlari koparıp O’na giden yolu bulmak lazım. Aşık olmayı istemek lazım.

... Sen dört kanatlı bir kuşsun! İstersen ta göklere kadar uçar gidersin.. Sen nereden geldin? Bunu hiç aklına getirmiyormusun? Ötelere gitmek, göklere divan kurmak, göklere yücelmek elinde iken, sen evin damına çıkmak için merdiven telaşına kapılmışsın..

Hz. Mevlana
Divan-ı Kebir (c.I/215)

O’nun aşkından deli olmak nıyazıyla…..
74.201.167.2
hakan
30 Ocak 2009 Cuma 01:13
tesekkürler
eski bir danışanız olarak sizden öğrendiklerim ve yaşadıklarıma göre panik atağın insan hayatında aslında kazanç olabileceğini,ve panik atağın atlatılamayacak bir hastalık olmadığını düşünüyorum.önce bu durumu kabul ederek, kökeninde özgüven eksikliği ve insanın kendisiyle yüzleşmesinden kacmasına bağlıyorum en azından benim için öyleydi..ve kesinlikle profesyonel yardımla bu durumdan insanın kurtulacağına inanıyorum. beni kendimle tekrar tanıştırdığınız için teşekkürler.SAYGILARIMLA
88.252.237.193
evil köse
28 Ocak 2009 Çarşamba 21:40
zaman gerekiyor
sayın yazar, kafesteki kuşlar dışardaki özgür kuşlara elbetteki özenir,terpinizde ölü takliti yapan kuşlar gibi olmamız gerktigini anlatmıştınız.ÖZĞÜRLÜGE KAVUŞMAK İÇİN ÖLÜ TAKLİDİ YAPMAK,meğer ne zor şeymiş,insan kendini gündelik işlerin arasında yogrulup giderken aklına ölü kuş gibi olmak gelmiyor,geliyorsada unutuyoruz.olgunlaşmak gerekiyor,sabretmek,önyargılı olmamak,uzaktan bakabilmek,sakin sakin panik yapmadan hayatın zorluklaının üzerine gidebilmek ne kadar zor.her ne kadar özgüven olsada özgür kuşların yanında yer almak için çok erken.insanlar hayatları boyunca haksızlıklara ugradıkça en çok kişilik gelişiminde SAVUNMA sistemini ögreniyor,haksızlıga boyun egmemeyi ögreniyor işte bu anlamda ayagımıza ipi kendimiz baglıyoruz ve bu bagdan kurtulamıyoruz.sizin bahsettiginiz panik atak olan kişilerde panik olmaları için mutlaka bir sebepten geçtiklerine inanıyorum.sebepler işte hepimizin başka başka,inşallah özgür kuşların safında olmak için birazdaha gönül gözüyle bakmak gerekiyor.zaman her şeyin üstesinden gelecektir.
85.110.25.93
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim