• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Konya 27 °C
 • Yazar Alev Alatlı: Liyakati çözersek Özal'ın kehaneti gerçek olur
 • Meclis'in en kıdemli milletvekilleri
 • Kılıçdaroğlu ile İnce arasındaki iktidar savaşında Deniz Baykal nerede duruyor?
 • Yazar Alev Alatlı: Liyakati çözersek Özal'ın kehaneti gerçek olur
 • Meclis'in en kıdemli milletvekilleri
 • Kılıçdaroğlu ile İnce arasındaki iktidar savaşında Deniz Baykal nerede duruyor?

Çalıntı eserin İngiltere'deki satışını Bakanlık engelledi

Çalıntı eserin İngiltere'deki satışını Bakanlık engelledi
Konya'daki Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi'nden 17 yıl önce çalınan "Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb" isimli 800 yıllık eserin İngiltere'de müzayedede satışa sunulacağını öğrenen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, girişimde bulunarak bu satışı durdurdu -

Konya'daki Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi'nden 17 yıl önce çalınan "Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb" isimli eserin İngiltere'de satışa sunulacağını öğrenen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, bu eserin Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğunu ispatlayarak satışını durdurdu.

Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi'nden 2000 yılında çalınan, İbn-i Sina'nın "El-Kanun fi't-Tıb" kitabının yorumlanarak anlatıldığı, 197 sayfalık "Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb" eserinin İngiltere'de açık artırma yoluyla satılacağı bilgisini alan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, harekete geçti.

Arapça nesih hat ile 1224 yılında Selçuklu döneminin İslam alimlerinden, Fahreddin er-Razi'nin yazdığı eser, İngiltere'deki Sotheby's Müzayede Evi'nde 26 Nisan'da gerçekleştirilen "İslam Dünyası Sanatı" başlıklı müzayedede satılacak eserler arasından, bakanlık yetkililerince Türkiye'ye ait olduğu ispatlanarak çıkartıldı.

-17 yıl önce çalındı

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesi koleksiyonunda 4 bin 980 demirbaş numarasıyla kayıtlı "Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb" isimli yazma eser, 17 yıl önce çalındı. Bakanlık, eserle irtibatı, geçen hafta içerisinde gelen ihbarlar ile yeniden sağladı.

Çalıntı eserin satışa sunulacağını fark edenlerden biri, Hollanda'daki Utrecht Üniversitesinde doktora yapan Hüseyin Şen oldu. Eserle ilgili bilgileri araştırarak karşılaştıran ve satışa sunulacak şerhin Türkiye'ye ait olduğunu tespit eden Şen, durumu bakanlık yetkililerine aktardı.

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağlı Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü'nde araştırmalar yapan Londra merkezli İbn Arabi Derneği Basın Sorumlusu Stevens Hirstentein da söz konusu eserin açık artırma yoluyla İngiltere'de satışının yapılacağını Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hülya Küçük'e mail yoluyla bildirdi.

Prof. Dr. Küçük'ün de durumu bakanlık yetkililerine aktarması üzerine, İngiltere'deki Sotheby's Müzayede Evi'nde 26 Nisan'da yapılan "İslam Dünyası Sanatı" başlıklı müzayedede 24 numarada satışa sunulması planlanan eser üzerinde mikrofilm araştırması gerçekleştirildi. Bu araştırma sonucunda eserin Konya'dan çalınan "Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb" olduğu kesinlik kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatı doğrultusunda harekete geçen bakanlık yetkilileri, Interpol'e başvurdu. Ayrıca ilgili müzayede firmasının Türkiye sorumlusu Oya Delahaye ile görüşülerek, söz konusu eserin müzayededen çekilmesi konusunda çağrıda bulunuldu. Bu çağrı sonrası eserin satışı durduruldu.

Bu girişimlerin ardından, el yazması eserin Türkiye'ye iade edilerek Konya'daki Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi'nin raflarında yer alması bekleniyor.

-Eserin izini İngiliz polisi ile sürdü

Utrecht Üniversitesi doktora öğrencisi Hüseyin Şen, tanıdığı bir kişi tarafından aktarılan bilgiler üzerine, 26 Nisan'da İngiltere'deki Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılacak "İslam Dünyası Sanatı" başlıklı müzayedenin kataloğundaki 24 numarada, Selçuklu dönemine ait Fahreddin el-Razi'nin, İbn Sina'nın eserine yazmış olduğu el yazması şerhin satışa sunulacağını fark ettiğini anlattı.

Aldığı bilgiler doğrultusunda araştırmalar yaptığını ifade eden Şen, "Bakanlığın sitesine girip, çalınan yazma eserlerle ilgili bilgilere baktım. Sotheby's'in kataloğunda bulunan yazma eser ile bilgileri karşılaştırdım ve parametrelerin aynı olduğunu fark ettim. Daha sonra durumu bildirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık ile irtibata geçtim." diye konuştu.

Ardından İngiltere polisini arayarak ihbarda bulunduğunu aktaran Şen, "Kısa sürede İngiltere Sanat ve Antika Kaçakçılığı masasından bir bayan dedektif arayarak durumu araştıracaklarını bildirdi. Bir gün sonra beni tekrar aradılar ve benden delil istediler. Bunun üzerine Konya Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü'nden eserin arşivde bulunan mikro filmini istedim ve bunu dedektife gönderdim. Bunun üzerine dedektif bana gönderdiği e-postada Sotheby's'in satışı iptal ettiğini bildirdi." ifadesini kullandı.

-30-40 bin avroya satılması bekleniyordu

Dünya genelindeki koleksiyoner ve sanat tutkunlarını cezbeden Sotheby's Müzayede Evi'ndeki "İslam Dünyası Sanatı" başlıklı müzayedede, Osmanlı dönemine ait dekoratif eser, mücevher, yüksek kaliteli taşınabilir eşyalar, kılıçlar, ipek ve kadife çatma paneller, eyer örtüsü, feraset bohçası ve gümüş baharatlık gibi parçalar da dahil olmak üzere toplam 239 tarihi eser satışa sunuldu.

Müzayededen çıkarılan Selçuklu dönemine ait el yazması eserin satışa sunulması halinde 30 ile 40 bin avro aralığında satılması öngörülüyordu.

Sanat eseri koleksiyonerlerini 1744'ten bu yana bir araya getiren Sotheby's, 1955 yılında Londra'dan New York'a açılarak dünyanın ilk uluslararası müzayede evi oldu.
 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim