• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312
 • Konya 18 °C
 • S-400'le Türkiye'nin caydırıcılığı artacak
 • Evine el konulan FETÖ'nün morali fena bozuldu!
 • FETÖ'nün evini tavaf ediyorlarmış!
 • S-400'le Türkiye'nin caydırıcılığı artacak
 • Evine el konulan FETÖ'nün morali fena bozuldu!
 • FETÖ'nün evini tavaf ediyorlarmış!

"Büyüme finansal istikrara kurban edilmemeli"

"Büyüme finansal istikrara kurban edilmemeli"
TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın:- "Uzmanların değerlendirmesine göre faiz oranlarının düşük düzeyde bulunması yeni fırsatlar oluştursa da büyümenin yavaş olması risklerin de yüksek düzeyde kalmasına yol açmaktadır"- "Asıl olanın büyüme olduğu zaman ilerl

İSTANBUL (AA) - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, büyümenin yavaş olmasının, risklerin de yüksek düzeyde kalmasına yol açtığına işaret ederek, "Asıl olanın büyüme olduğu zaman ilerledikçe daha net anlaşılmaktadır. Finansal istikrarın tabii ki önemli ve gerekli olduğu ancak büyümenin finansal istikrara kurban edilmemesi gerektiği görüşü ağırlık kazanmaktadır." değerlendirmesini yaptı.

TBB açıklamasına göre, Washington'da gerçekleştirilen Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları ile Uluslararası Finans Enstitüsü'nün genel kurul çalışmalarına katılan Aydın, yaptığı konuşmada, küresel ekonomide krizin dokuzuncu yılında dünya ekonomisinde toparlanmanın istenen düzeyin gerisinde olduğunu ve hala yavaş seyrettiğini ifade etti.

Aydın, dünyada milli gelir ve ticaret hacmi büyüme hızının, kriz öncesi döneme göre daha düşük kalmaya devam ettiğini belirterek, büyüme performansının ülkeler arasında çok ciddi farklılıklar gösterdiğini dile getirdi.

ABD'de toparlanma devam ederken, AB ve Japonya'da durgunluğun sürdüğüne dikkati çeken Aydın, "Bu durum küresel çerçevede gelişmekte olan ülkelerde büyüme hızının yavaşlamasına neden oluyor. Çin başta olmak üzere çok sayıda gelişmekte olan ülkede büyüme hızı ivme kaybediyor. Mevcut politikalarla bu trendin kısa sürede değişmesi kolay görülmemektedir." değerlendirmelerini yaptı.

Aydın, gelişmiş ülkelerde parasal genişleme yoluyla faiz oranlarının düşük düzeyde tutulma çabasının ABD dışında henüz beklenen etkiyi yapmamasının, uluslararası toplantılarda üzerinde durulan konulardan biri olduğu bilgisini verdi.

Tartışmalarda, maliye politikası ve yapısal önlemlerle desteklenmediği için tek ayaklı kalan negatif faiz politikasının canlanmayı yeterince sağlamadığının belirtildiğini aktaran Aydın, şunları ifade etti:

"Mevcut politikanın finansal istikrarı olumsuz etkileme ihtimali üzerinde tartışıldı. Ekonomiler ve finansal piyasalar farklı tempolarda performans gösteriyor. Genellikle finansal piyasalar, ekonomik performansların önüne geçebilmektedir. Uzmanların değerlendirmesine göre faiz oranlarının düşük düzeyde bulunması yeni fırsatlar oluştursa da büyümenin yavaş olması risklerin de yüksek düzeyde kalmasına yol açmaktadır. Uluslararası para ve sermaye piyasalarında vade kısalmakta, sermaye akımlarında sert dalgalanmalar yaşanmaktadır. Küresel risklerin etkilerinden korunmak isteyen gelişmekte olan ülkelerin daha ihtiyatlı yaklaşımlarının bu ülkelerde büyüme hızını ve küresel büyümeyi daha da aşağıya çektiği tartışılan diğer bir konu oldu."


- "Asıl olan büyüme"


Hüseyin Aydın, sadece para politikasına dayalı uygulamaların yeterli olmadığını belirterek, büyümenin desteklenmesi için talebi canlandıran genişleyici bütçe politikaları ile yatırımları özendiren yapısal uygulamaların da mutlaka devreye sokulması gerektiğini vurguladı.

Bu durumun, gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin, karma ekonomi politikalarının uygulanmasına yönelik daha kararlı bir yaklaşım sergilemelerini ve uluslararası alanda daha yapıcı bir iş birliği içinde olmalarını zorunlu kıldığına işaret eden Aydın, "Asıl olanın büyüme olduğu zaman ilerledikçe daha net anlaşılmaktadır. Finansal istikrarın tabii ki önemli ve gerekli olduğu ancak büyümenin finansal istikrara kurban edilmemesi gerektiği görüşü ağırlık kazanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Aydın, küresel ekonomideki gelişmelerin, dış ticaret ve sermaye hareketlerinde dışa açık bir ekonomiye sahip olan Türkiye'yi de önemli ölçüde etkilediğini dile getirdi.

Yavaşlayan dış talebin büyümeye katkısının sınırlı kaldığını belirten Aydın, uluslararası sermaye akımlarının seçici ve dalgalı olmasının da dış finansman imkanlarını, bu kaynaklara ulaşımda bir soruna yol açacak kadar olmasa da göreceli sınırlandırdığını dile getirdi.

Aydın, TBB üyesi bankalar tarafından uluslararası yatırımcılarla yapılan ikili görüşmelerde; darbe girişimi, bunun etkileri ve hükümetin aldığı önlemler konularında değerlendirmeler yapıldığını aktararak, şunları kaydetti:

"Yatırımcıların soruları ekonomik konulardan daha ziyade olağanüstü hal uygulamaları ve yansımalarını anlamaya yönelik olmuştur. Görüşmelerde, 2017 - 2019 dönemi Orta Vadeli Program hakkında bilgi verildi, büyümenin hızlanarak sürdürülmesinin ve istihdamın arttırılmasının öncelikli konular olduğu, makro dengelerin sağlam kalmasına dikkat edildiği belirtildi. Bu nedenle hükümetin tasarrufları ve sabit sermaye yatırımlarını artırmak için kaynak kullanımında etkinliği destekleyecek reformları hayata geçirmekte kararlı bir yaklaşım içinde olduğu belirtildi. Bu sayede, son kredi not düşürümüne karşı verilecek en iyi cevabın reformlar yoluyla ekonomik büyümenin sürdürülmesi olduğu vurgulandı."


AA

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Erzurum Ticaret Borsası26 Temmuz 2017 Çarşamba 20:23
 • Avrupa borsaları yükselişle kapandı26 Temmuz 2017 Çarşamba 19:48
 • Alarko Holding'den Havaray ihalesi açıklaması:26 Temmuz 2017 Çarşamba 19:38
 • "Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi"26 Temmuz 2017 Çarşamba 19:28
 • Manisa Ticaret Borsası26 Temmuz 2017 Çarşamba 19:18
 • Ordu'da fındık toplama tarihleri belirlendi26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:48
 • Borsa şirketlerinin piyasa değeri26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:43
 • Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:43
 • Çamlıca Barajıyla yaklaşık 14 bin dekar alan sulanacak26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:38
 • Piyasalarda gün sonu26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim