• BIST 83.105
 • Altın 146,901
 • Dolar 3,7669
 • Euro 4,0418
 • Konya -4 °C
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
 • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi

Büyükşehir Belediyesi yanlış yolda

Ufuk Karadavut

Cargill’den Bahri Dağdaş’a, Büyükşehir Belediyesi yanlış yolda…

 

Son günlerde Amerika’nın en büyük firmalarından ve Amerikan politikalarında söz sahibi olan Cargill firmasının gazetelerde boy boy ilanları çıkıyor. Bu firma, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde halen çalışan ve söylenildiğine göre çevreye oldukça zarar veren bir işletmeye sahip. İlanda, Cargill Türkiye’nin Nisan 2000’de 5 ayrı bakanlıktan gerekli toplam 14 izin alarak Orhangazi tesisini faaliyete geçirdiğini belirtmektedir. Verilen izinlerin iptali için şirket idaresi aleyhine davaların açıldığı ve Cargill’in Türkiye’nin söz konusu davalarda müdahil olarak yer aldığı belirtilmektedir. Ayrıca, 2001’de yürürlüğe giren Endüstri Bölgeleri Kanunu kapsamında firmanın Orhangazi Tesisi’nin kurulu bulunduğu arazinin ‘Özel Endüstri Bölgesi’ olması için başvuru yaptığı hatırlatılarak,  söz konusu alanın 5 Temmuz 2005 tarihinde Özel Endüstri Bölgesi ilan edildiği hatırlatılmaktadır.

Hürriyet gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Bursa’da birinci sınıf tarım arazisi üzerinde tesis kurulmasına Danıştay’ın izin vermediğini bu nedenle hükümetin yeni yasa teklifi ile bu sorunu aşmak istediğini belirtmektedir. Sayın Çölaşan’ın belirttiği yasa geçtiğimiz günlerde Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda ele alındı. İncelenen kanun teklifi alt komisyona gönderildi. Teklifte, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’na geçici madde eklenmesi hakkında kanun teklifi tarım arazilerine yapılmış bina ve tesislerle ilgili. 11 Ekim 2004 tarihinden önce gerekli izin alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış bulunan arazilerin istenilen amaçla kullanımı için 6 ay içinde başvurulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metrekaresi için 5 YTL ödenmesi şartıyla izin verilmesini öngörüyor.  Bu yasa teklifinin belirtilen firma için özel olarak hazırlandığı ifade ediliyor.

Bunu şunun için anlatıyorum; Cargill firması oldukça büyük ve etkili bir firma. Amerikan ekonomisinde söz sahibi ve arkasında Amerikan hükümeti bulunuyor. Bir Amerikalının Türkiye’yi ya da Türk Milletini düşündüğünü savunmak saflık olur. Onların tek düşüncesi acımasız bir kapitalizm düşüncesi ile sonuna kadar para kazanmak ve insanları köleleştirmektir. Konya’mıza geldiğimizde ise Türkiye’nin tek uluslararası tarımsal araştırma enstitüsü konumunda olan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü  konumu ve kıymetli arazisi ile birilerinin iştahını kabartmışa benziyor. Daha önceleri çok kişinin almak için uğraştığı Enstitü arazisini şimdi de Büyükşehir Belediyesi almak için çalışıyor. Bu arazinin tarım arazisi olup olmadığı hakkında bazı yerlerden bilgi isteniyor. Şuna inanıyorum ki, bu alanın tarım arazisi olmadığına dair yazıyı bir şekilde alacaklardır. Allah’tan korkmayan ve paranın esiri olmuş pek çok kişi bu tür bir belgeyi rahatlıkla verecektir. Ama Allah’a nasıl hesap vereceklerini bilmiyorum. Sadece Konyalılar değil bütün Türkiye’nin vebali onların sırtındadır ve öbür dünyada iki elimiz yakalarında olacaktır.

Bu konu oldukça önemli. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Tarım Orman Sen Konya Şubesi bir eylem düzenledi ve olayı protesto etti. Aslında bu konuda tarımla uğraşan, çevre ile uğraşan ve ülkesini seven herkesin protestolarını yoğunlaştırarak katılmaları gerekirdi. Hal binası yapılacağı belirtilen yer birinci sınıf tarım arazisidir. Eğer böyle bir şey yapılacaksa hemen enstitünün karşısındaki hayvan pazarı şehir dışına çıkarılarak bıraktığı pislikler ve kokuları şehirden uzaklaştırılmış olabilir. Ya da Karaman yolunda da bu tür çorak bitki yetişmeyen yerler var. Bunu eminim yetkililer de biliyordur. Ama illa ki bu enstitünün arazilerini biz alacağız, bu bizim için bir onur meselesi deniyorsa o zaman enstitünün son taraflarında bitki yetişmeyen çorak araziler var oralardan alsınlar. Eğer amaçları iyi niyetli ise bu önerilerimizi dikkate alacaklardır. Bu arazi Konya gibi yeşile hasret ve yeşil alan oluşturmak için milyarlarca para harcanan bir şehirde yeşil bir vaha gibi göz kamaştıran doğal bir ortama sahiptir. Burası Konya’nın akciğeridir.   

Enstitü çalışanlarının da destek verdiği bu eylemde çok şeylerde söylendi. İnşallah dikkate alınır. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü şu anda 50’den fazla ülke ile ortak çalışmalar yürütmekte ve bu ülkelere 170 farklı araştırma materyali göndermektedir. Her yıl çok sayıda ulusal ve uluslararası toplantıya ya ev sahipliği yapmakta ya da katılımda bulunmaktadır. Bugüne kadar 2 makarnalık, 8 ekmeklik buğday, 3 tritikale, 5 arpa ve 2 adet yulaf çeşidi geliştirilmiştir. Mısır ve soya fasulyesi ıslah çalışmalarında çeşit çıkarılması aşamasına gelinmiştir. Bunların dışında milli proje olarak çalışılan Akkaraman ve Anadolu merinosu geliştirme ve ıslah çalışmaları, Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol oynayacak olan Anadolu Esmeri Geliştirme Projesi bu enstitüde yürütülmektedir.

5403 sayılı Toprak Koruma Kanunu’na göre birinci sınıf tarım arazilerinin üzerine yapılaşma yapılması kesinlikle yasaklanmıştır. Buna rağmen bir şekilde yabancı firmaların yaptığı gibi acımasız bir şeklide kapitalist düşünerek bu araziler yapılaşmaya da açılabilir. Ama yabancı firmalar Allah’tan korkmuyorlar diye sizde mi Allah’tan korkmayacaksınız. Bu tarım arazilerini her kim alırsa alsın, eğer tarım dışında ya da yeşil alan dışında kullanırsa bir hayrını asla göremeyecektir. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız birinci sınıf tarım arazilerini katletmeyin. Yoksa öbür dünyada hesabını vermezsiniz. Burada belki üç beş şakşakçı sizi alkışlar ama öbür dünyada altından kalkamazsınız. Mevlana şehrinde Mevlana’ya layık olun.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim