• BIST 78.739
 • Altın 126,866
 • Dolar 3,1113
 • Euro 3,3879
 • Konya 16 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Bürokrasi beylikleri

İsmet Emre

Özü itibariyle zaten öyledir ama, Eflatun tarafından Devlet adlı kitapta somut hale getirilmiştir: Devletin doğası ve işleyişi ile insan bedeninin işleyişi arasında ciddi benzerlikler var. Nasıl ki sağlıklı ve keskin bir zekanın eşliğindeki beynin yönlendirdiği bir vücut kendini zorluklara karşı koruma; korunmuş olanı muhafaza ve geleceğe aktarmanın yanı sıra ürettikleriyle, kendisi yok olduktan sonra da mevcudiyetini devam ettirme içgüdüsüyle hareket ediyorsa gerisine devlet aklını almış bir devlet de öncelikle kendini her türlü belaya karşı koruma, ardından korunmuş olanı süreklileştirme ve yayma, en nihayetinde kendisi tarih sahnesinden silinse bile eserleriyle yaşama iradesini gösterir. Bunun olmadığı durumda ise aklın yetişemediği organlarda meydana gelen patoloji bünyeyi zayıflatır, harap eder, ardından da kısa sürede yokluğa sürükler.

Son bir yüzyıl istisna tutulursa Osmanlı devleti, gerisinde ciddi bir misyon üslenmiş ortak aklın tekli organizasyona tahvil ettiği böyle bir sistematiğin eseriydi. Gücü kuvveti hep tek olanın ögeleri arasındaki uyumdan ve her bir ögenin kendine ait işlevi yerine getirmenin yanı sıra, kendi dışındaki aksamalara da müdahale etme anlayışından kaynaklanıyordu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda tam da Osmanlı devletine özgü neredeyse sağlıklı birçok kuruma virüs bulaşmış, vücut hala “hasta adam” refleksiyle kendi içine dönmüş, organlarından bozulanları tamir süreciyle meşguldü. Yapılması gerekenin aksine, sağlıklı görünen birçok organ da sadece Fransız Jakobenizminden etkilenilerek yok edildi ve böylece imparatorluk ruhu sıfırlanarak yerine bir anlamda yerden bitme, nevzuhur bir sistem kuruldu. Sistemin özü dış tehditlere karşı kendini korumaya almakla sınırlıydı ve kendini koruma paranoya derecesinde öncelikli misyon addedildi. Tek parti iktidarının ardından gelen neredeyse bütün iktidarlar bu korumacı anlayışı bir tarafa bırakıp rahat düşünme ortamını inşa etmediler, edemediler. Mahallenin kontrolünü elinde tutmanın verdiği heyecan ve seyirme hali hiçbir zaman dünya şehrinde olup bitenleri gözleme imkanı tanımadı onlara. Kendi çapında ufak tefek müdahaleler müstesna, Ak Parti’nin yaptığı da bu sürecin bir parçası olmanın dışına çıkamadı. Yazık ki potansiyelini hep iç tehditlere, vücudu körelten, zayıf düşüren bünye içi virüslere ayırdı. Söylem düzeyindeki sıçramalar, bölgesel ve küresel güç olma iddialarının altı olabildiğince boş göründüğü/olduğu için konjonktürel güç gösterileri hiçbir zaman devletin iç bünyesini sağaltıp gözlerini dışarıya dikerek bir misyon yürüyüşüne çıkma pratiğine dönüşmedi. Bir anlamda sadece kurumlara değil, tek ten insanların içine nüfuz etmiş kötülük çiçekleri, ayrık otları ve kök kurutucu haşerelerden temizlenip sağlıklı bir bilincin gözetimindeki akışkan siyasal duruş ortaya konamadı. Belki üstesinden gelinen tek şey, insanlarda iki yüzyıldır oluşan aşağılık kompleksinin mağlup edilmesi, gündelik hayatta insanlarda ciddi ve hatırı sayılır bir özgüven tesisidir. Elbet bunun hakkını da vermek gerekir, az şey değil, ama burası koşunun bittiği, yorgunluktan insanların dillerinin iki metre dışarı çıktığı yer olmanın aksine tam da başlangıç noktası olmalıdır.

Manzara ise bunun tersini söylüyor. Sıradan vatandaşın iç dünyasındaki büyük devlet, cesametli kurumlar ve onların gerisindeki taşıyıcı ruh tek ve devasa bir akıldan çıkıp organlara aynı armoniyle yansıyan ve onları harekete geçiren bir misyona sahip değil. Yazık ki değil, böyle değil. Cumhurbaşkanından başlayarak başbakana, oradan bakanlara, bürokratlar ve teknokratlar eliyle memura, iş adamına, işçi ve köylüyle şehirlerde yaşayan sıradan vatandaşa uzanan bir misyon, bir devlet misyonu, bir büyüme, gelişme ve güçlü olma misyonu yok. Yok!.. Bunun yerine, site devletlerinde olduğu gibi her bir kurumun, her bir kurumsal tüzel kişiliğin, her bir amirin küçük egemenlik alanları var ve bu minimize edilmiş egemenlik alanlarındaki politika doğrudan doğruya oranın ‘beyleri’, ‘efendileri’ tarafından organize ediliyor. Geleneksel ve genlere işlemiş özür dileyerek söyleyelim, yalakalık kurumu aşağıdan yukarıya bilgi akışını doğru ve olması gerektiği gibi sağlayamadığından hatta bazen el yordamıyla bile olsa yürütülen bir makro projenin köstekleyicisine dönüşen ‘bürokratik beylikler’ çizdikleri alanda istedikleri gibi at koşturdukları halde ‘yukarının’ bundan hiçbir zaman haberi olmuyor. Bu her konuda tam bir karmaşa ve keşmekeşi beraberinde getirdiği gibi minimize edilmiş hükümranlık alanının tepesindeki adamın kişiliğine göre şekillenen bir güç mayası koca bir testiyi bulandıran tek damla zehir gibi söz konusu kurumu baştan aşağı zifir karanlığa dönüştürebiliyor. Belki en tepeden en uca kadar yayılan bir kendini koruma ve güvenlik refleksi ortak bilincin, tasarruf ve politikanın eseri oluyor ve sadece bu oluyor ama bunun dışında kalan, asıl misyon, üretim ve gelişmeye dair hiçbir politika tek bir noktadan çıkıp yayılma eğilimi göstermiyor. Ülkenin en büyük sorunu bu… Çünkü bu küçük ‘bürokrasi beylikleri’ yer yer kendi tasarruflarını kullanarak devletin zayıf da olsa kendince belirlediği makro hedefin dışına çıkmanın da ötesine geçerek onu törpüleyebiliyorlar. Üstelik bu törpülenme, öncesinde olduğundan çok daha dramatik ve vahim biçimde Ak Parti iktidarında küçük egemenlik alanları kurmuş bürokraside çok daha keskin hatlarla birbirinden ayrıldığı/ayrıştığı için arkasına entelektüel bir güç alamayan partinin belki de 7 Haziran seçimlerinden sonra, öncesine göre çok daha ciddi sıkıntılar çekeceği gün gibi ortada. Görürler, görmezler ayrı konu, ama bize söylemek düşer…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim