• BIST 101.089
  • Altın 258,827
  • Dolar 5,6853
  • Euro 6,3777
  • Konya 14 °C
  • NATO'nun 67 yıllık değerli üyesi: Türkiye
  • Hürjet'te ön tasarım tamam
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin
  • NATO'nun 67 yıllık değerli üyesi: Türkiye
  • Hürjet'te ön tasarım tamam
  • Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları: Acele kopun gelin

Buhârî üzerinden sünnet düşmanlığı

Prof. Dr. Ali Akpınar

Buhârî’nin Sahihî’nde zina eden maymunun, maymunlar tarafından recmedilmesi rivayeti varmış. Böyle bir rivayeti eserine alan bir kaynağa ne kadar güvenilebilirmiş! İşte sizin Kur’ân’dan sonra dinin en sağlam kaynak dediğiniz Buharî böyle rivayetlerle dolu bir kitapmış! Ve benzeri bir sürü iddia, itham, evham ve salvo! Sanki bu ve benzeri rivayetler olmasa, Buharî’yi baş tacı edinecek.

Bu tıpkı 25 bin beyitlik Mevlâna Mesnevîsinin birkaç müstehcen hikaye sebebiyle yerden yere vuran zihniyete benziyor. Olsun, bu gibi anlatımlar da bu şahısların insan oluşları, eserlerinin beşer mahsülü oluşlarının kanıtı olsun. Siz kafanız basmayan bu birkaç rivayeti bir kenara koyun, o birkaç hikâyeyi atın, onları yok sayıp kalanını okuyun ve onların gereğini yapın.

Yok olmaz, mademki bunlar var, kaldırıp atalım hepsini. Hatasız dost arayan nasıl dost kalırsa, hata ve kusurdan salim hadis kitabı arayan bu kimseler de aslında sünnetsiz kalmayı hedefliyorlar. Yani asıl amaçları bu rivayetlerin kritiğini yapmak değil, tam tersine bunlar üzerinden Buharî’yi, onun üzerinden de Sünneti vurmak ve sonuçta Sünnetsiz bir din ortaya koymak. Çünkü bazıları için Sünnetsiz Din daha hoşa gidiyor. Zira böyleleri susturdukları Peygamberin yerine kendileri konuşacaklar. Bir iki ayet okuyup saatlerce konuşarak kendi din anlayışlarını empoze edecekler. Zira Sünnet açıklamaları ve uygulamaları, bunların din hakkında rahat söylem geliştirmelerine izin vermiyor.

Şimdi gelelim Buharî’deki söz konusu rivayete:

Amr b. Meymûn şöyle demiştir: Ben cahiliye döneminde bir grup maymun tarafından taşlanan bir maymun gördüm, onlar onu zina ettikleri için taşlıyorlardı, ben de onlarla beraber onu taşladım. (Buhârî, Sahih, Kitabü Menâkıbi’l-Ensâr, Bâbü’l-Kasâme Fi’l-Câhiliyye, 27, No: 2849)

Bir kere bu rivayet nerede geçiyor. İmam Buhârî’nin Sahihi’inin Menakıbu’l-Ensâr Kitabında. Bu ünitenin Cahiliyye dönemindeki bir kısım uygulamaları hikâye eden Babında. Yani İmam Buharî, Muhadramundan yani Peygamberimiz döneminde yaşamış ve fakat onu görememiş olan bir kişiyi tanıtırken, o kişinin cahiliye döneminde şahit olduğunu söylediği ilginç bir olayı hatırlatıyor. Bu kişi henüz Müslüman olmadığı bir dönemde Yemen’de bir grup maymunun, aralarına aldığı bir maymunu taşladıklarını aktarıyor. Hayvanlar arasında benzeri ilginç olaylar olabilir. Maymunlar bir maymunu taşlıyorlar, peki kültürde kim taşlanır, zina ettiği sabit olan. Herhalde bu maymun da zina etmiştir, onun için taşlanmaktadır. Gördükleri karşısında kendini tutamayan Amr b. Meymun da taşlanan maymuna birkaç taş atıyor. Hepsi bu. Peki, ne var bu rivayette. Birbirleriyle kavga eden hayvanlar olabilir mi, olabilir. Bazı hayvanlar arasında grup, aile düzeni var mıdır, vardır. Bu rivayet Peygamberimizden bir hadis rivayeti mi hayır. Bu aktarımı İmam Buharî, Zina bahsinde mi anlatmış hayır, zina edenin recmine delil olarak mı zikretmiş hayır, hayvanların da yapıp ettiklerinden sorumlu olduklarına dair bir iddiası mı var hayır.

Şerhlere baktığımızda bazı Buharî nüshalarında bu rivayetin olmadığı zikrediliyor, muteriz bu rivayeti niye esas almıyor, çünkü işine gelmiyor. O takdirde Buharî’ye, onun üzerinden Sünnet kaynaklarına salvo yapamayacak.

Rivayetin kritiğini yapanlar, bu rivayetin hayvanlarda sorumluluk olmadığı, onlarda aile düzeni bulunmadığı ve şerî cezaların hayvanlar için söz konusu olmadığı gerekçesiyle rivayetin illetli-mühmel olduğunu söylemişler, hatta İbnü’l-Cevzî, bu rivayetin uydurma/mevzû olduğunu söylüyor, hiç önemli değil. Buharî nasıl olur da bu rivayeti alır! Yahu kardeşim, Buhârî aynı zamanda tarihçidir, onun çok mufassal bir tarihi vardır, tarihî bilgileri de vermesini bilir, bu rivayet de onlardan biridir. Hayır dinlemiyorum. Buharî nasıl olur da zânî maymunu taşlatır.

Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca akıllar tutuluyor, basiretler bağlanıyor ve saldırıların ardı arkası kesilmiyor.

Kim ne derse desin, İmam Azam, İmam Şafiî gibi müctehid imamlar; Buhârî, Müsliim gibi hadis imamları, Yüce Allah’ın bu ümmete lütfudur. Böyle çok yönlü ilim adamları kolay yetişmez ve sık gelmez cihana. Elbette onların hepsi insandır, hataları ve sevapları olan insan. Ancak bizler hüsn-ü şahadet ederiz ki onların sevapları hatalarından fazladır. Bizler onları hayırlı sâlih selefimiz olarak bilir, hayır ve dualarla yâd ederiz. Onların muhalled eserlerini okur, istifade ederiz. Mevlâ onlara rahmet etsin! Bizleri de sâlih selefin yolunda giden hayırlı halefler eylesin!

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Tahir Güçlü
18 Haziran 2017 Pazar 11:57
11:57
Allah razı olsun dilinize kaleminize yüreğinize sağlık
88.241.41.94
Mustafa Koyuncu
04 Şubat 2017 Cumartesi 10:29
10:29
Hadislerin, Peygamberimizin dilinden çıkan sözler olup olmadığı konusunda birçok usül ve uygulama söz konusu. Farklı disiplinler hadisler konusuna farklı yaklaşımlar da sergiliyor. Fakat özellikle bir ilke ve yöntem var ki en başta olması gerekirken günümüzde hiç kullanılmıyor. O da hadislerin Kur'an'a arzı ilkesi...
İlk dönem hadis rivayet eden sahabeler ve muhaddisler bu konuya büyük önem verirken daha sonraları bu ilke çok ciddi derecede arka plana atılıyor. Uydurma hadislerin giderek arttığı dönemlerde Ebu Hanife gibi isimler bu tehlikenin farkına vararak "Peygamber, Kur'an'a muhalefet etmez" demişse de sürekli saldırılara maruz kalıyor...
İşte uydurma hadislerin ve Kur'an'a aykırı hadislerin çıkmasına neden olan bu süreci Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, yazmış olduğu Hadis İlminin Temel Meseleleri eserinde şu şekilde ele alıyor:
"Bir hadisin isnadı ne kadar sahih olursa olsun, metninde aranması gereken ilk özellik Kur’an’a uygun olup olmadığıdır. Zira İmam Ebü Hanife’nin (150/767) ifadesiyle Allah’ın Resulü Allah’ın kitabına muhalefet etmez, Allah’ın kitabına muhalefet eden de Allah’ın resulü olamaz. Hadisçilerin “hadislerin Kur’an’a arzı” başlığı altında inceledikleri metin tenkidinin bu prensibi, sahabeden itibaren ' etkin olarak tatbik edilmiştir. Hz. A’işe, “Ölü, kendisine ağlayanlardan dolayı muazzep olur.”, “Veled-i zina üç şerlinin en kötüsüdür. ” gibi haberlerin hadis sıfatıyla Hz. Peygamber’den rivayet edildiğini duyunca, “Hasbukum el-Kur’ân = Bu konuda size Kur’an yeter.” diyerek, “Kimse kimsenin günahını çekmez.” (Ö/En’âm, 64; 17/lsrâ’, 5) ve “Allah kimsenin çekemeyeceği yükü yüklemez.” (?./Bakara, 233) ayetlerini okumuş sözü edilen hadislerin Kur’an’a aykın olduğunu, bunların Hz. Peygamber’den bu şekliyle sâdır olamayacağı-' nı açıkça ifade etmiştir. Yine Hz. Aişe, Hz. Peygamber’in Allah’ı gördüğüne dair bir rivayeti duyunca, “Lekad keyfe şa’ri = Tüylerim ürperdi.” diyerek, “Gözler onu idrak edemez...” (6/En’âm, 103) ayetini okumuş ve arkasından, “Kim Muhammed Rabbini gördü derse Allah’a yalan isnad etmiş olur.” demiştir. Hz. Ömer, Fâtıma bint Kays (50/670) adlı hanım sahabiden Resulullah’ın, boşandıktan sonra kendisine sükna ve nafaka vermediğine dair bir hadis rivayeti duyunca, “Bu konuda unutması ve hata etmesi muhtemel olan bir insanın/kadının rivayetiyle Rabbimizin kitabını terk edemeyiz.” diyerek, buna karşı, “Boşanan kadınları evlerinden çıkarmayınız...” (65/Talak, 2) mealindeki ayeti okumuş."
88.247.23.175
Mustafa Koyuncu
04 Şubat 2017 Cumartesi 08:02
08:02
Dr.Mehmet GÖRMEZ*
• A.U. Ilahtyat Fakültesi

http://www.mehmetgormez.com/dosyalar/1_57739694_7662274.pdf

Sünnet ve Hadis'in Anlaşılması ve Yorumlanmas ı nda
Metodoloji Sorunu ve Yeni Bir Metodoloji İ çin
Atı lması Gereken Adımlar
88.247.23.175
yanar
02 Şubat 2017 Perşembe 23:54
23:54
Sahi BUhari bu rivayetin uydurma olduğunu bilemeyecek kadar cahilse niye dier yazdıklarına güvenelim...
176.240.62.173
Salih
02 Şubat 2017 Perşembe 22:37
22:37
Cahiliye döneminde oldugu varsayılan maymun taşlama olayı ile buhari neyi amaçlamaktadır.
46.221.202.165
Adem Türk
02 Şubat 2017 Perşembe 00:18
00:18
Amin Allah razı olsun sayın hocam
88.245.238.142
Osman vaiz
01 Şubat 2017 Çarşamba 21:59
21:59
Allah cc razı olsun hocam
78.163.118.1
AHMET AKBULUT
01 Şubat 2017 Çarşamba 19:43
19:43
İTİRAZ EDECEK OKADAR ÇOK ŞEY VARKİ...
SÜNNET VURGUSU YAPANLAR ACABA MUTEBER FIKIH ULEMASININ DÜNYA AHİRET VE DİN TASAVVURU OLUŞTURMA HÜKÜM ÇIKARMA KONUSUNDA KURANA BİR KAYNAK OLARAK BAŞVURUP DA YETERLİ OLMADIĞI İÇİN Mİ RİVAYETE SARILDIKLARINI ZANNEDİYORLAR. YOKSA İŞLERİNE YADA DAHA DOĞRUSU BESLENDİKLERİ SİYASİ OTORİTENİN İŞİNE YARAYACAK HÜKÜMLERİ BULAMADIKLARI İÇİN RİVAYETE SARILMIŞ HATTA ORADA DA BULAMAYINCA UYDURMUŞ OLABİLİRLER Mİ. NİTEKİM RECM MÜRTEDİN ÖLDÜRÜLMESİ YENİLMESİ HARAM HELAL OKAN ŞEYLER SAVAŞ ESİRLERİNİN KÖLELEŞTİRİLMESİ HATTA İMAN ESASLARI GİBİ PEKÇOK KONUDA KURANDA NET HÜKÜMLER OLMASINA RAĞMEN BU HÜKÜMLERİN MUTEBER SAYILMADIĞI RİVAYETİN ESAS ALINDIĞI ORTADADIR.
HZ. PEYGAMBERİN BANA BU VAHYOLUNDU DEDİKTEN SONRA ONA AYKIRI BİR UYGULAMASI OLABİLİR Mİ?
RİVAYETLERİ DİNİN ASIL KAYNAĞI YANI NAS OLARAK GÖRENLER HİCRİ İKİNCİ YÜZYILDAKİ İSLAM COĞRAFYASINDAKİ SİYASİ VE İCTİMAİ ORTAMI INCELESELER HADIS TOPLAMA VE RİVAYET ETME İŞİNİN MUTLAK ALLAH RIZASI İÇİN YAPILMIŞ FAALİYETLER OLMADIĞINI AKSINE SİYASI FAALİYETLER OLDUĞUNU GÖRÜRLERDİ.
ACABA İSLAM AKAİDİNİ KORUMAK İSTEYEN DİNDAR HALİFELER SAPIK OLDUKLARI İÇİN Mİ MUTEZİLİ ULEMAYI ÖLDÜRTTÜ YOKSA MUTEZİLİLER KURAN HÜKÜMLERİNDEN HAREKETLE HALİFENİN MEŞRUİYETİNİ SORGULADIKLARI İÇİN SİYASİ KIRIMA MI UĞRADILAR.
İMAMI AZAMIN RİVAYET EHLİYLE KAVGASI NEYDİ, İMAM NİYE ZİNDANA ATILDI HATTA ÖLDÜRÜLDÜ, SÜFYAN SEVRİ, EVZAİ GİBİ HADİS "ULEMASI" HATTA TALEBESİ VE BESLEMESİ EBU YUSUF ONUN OTURMAMAK İÇİN ÖLDÜĞÜ MAKAMA OTURUP SARAYDAN BESLENMEYE BAŞLAYINCA ARKASINDAN NE DEDİ... TÜM BUNLARI OKUYUP DÜŞÜNÜP KAFAM KARIŞINCA BEN GÜNAHKAR MI OLUYORUM. BENİM O ALİMLER KADAR İLMİM YOK DEMEM DAHA MI DOĞRU OLUR...
KURAN VURGUSU YAPANLARI ŞİA VE İRANCI OLMAKLA SUÇLAYAN MEVLANA YI YERE GÖĞE SIĞDIRAMAYAN "SÜNNİ" ZEVATA MEVLANA NIN HZ. ALİ HAKKINDAKİ SÖZLERİNİ, ANADOLUDA İNSAN BIRAKMAYAN MOĞOLLARIN ANADOLUYA NEREDEN GELDİKLERİNİ VE MEVLANAYA NİYE DOKUNMADIKLARINI KISACA 13. YY ANADOLUDAKİ SİYASİ TABLOYU İYİ OKUMALARINI YADA MESELA PROF DR MİKAİL BAYRAM DAN DİNLEMELERİNİ TAVSİYE DERİM.... 4... 5...
88.249.207.64
ahmet ubeyd
01 Şubat 2017 Çarşamba 08:10
08:10
Allah razı olsun, işte müftüye düşen görev ve gerekli açıklama. İslamı içinden tahrip misyonuna sahip bir gaye ile hareket eden bu tarz insanlara cevap vermek diyanet kurumunun öncelikli görevlerinden olmalı.
195.142.127.130
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim